banner6

Kayıp kitabe pencerede bulundu

banner37

“Her Daim Dostlar” grubu tarafından “Kültür Miraslarımızı Tanıyalım” sloganıyla düzenlenen Mağusa Suriçi gezisinde, Lala Mustafa Paşa Camii’nin kuzey bölümünde yeni keşfedilen kayıp kitabelerden biri de tanıtıldı.

Kayıp kitabe pencerede bulundu
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

“Her Daim Dostlar” grubu tarafından “Kültür Miraslarımızı Tanıyalım” sloganıyla düzenlenen Mağusa Suriçi gezisinde grup üyelerinden Sanat Tarihçi Yusuf Örs’ün geçtiğimiz günlerde Lala Mustafa Paşa Camii’nin kuzey bölümünde tespit ettiği kayıp kitabelerden biri de tanıtıldı.

Üzerinde Latince yazılar ve tarih bulunan kitabenin, Mağusa Surları’ndaki orijinal yerinden değişik nedenlerden dolayı kaybolmuş olabileceği ve 1735 yılında Mağusa’da meydana gelen ve Lala Mustafa Paşa Camii’nin zarar görmesiyle sonuçlanan depremin ardından yapılan tadilatta günümüzdeki yerine yerleştirildiği düşünülüyor.

Her Daim Dostlar’ın bu etkinliğinde, Lala Mustafa Paşa Camii’nin etrafında bulunan eserler ziyaret edilirken, grup üyelerine eserlerle ilgili bilgileri Sanat Tarihçi Yusuf Örs verdi.

Eserlerin üzerinde Osmanlıca yazan yazıların çevirilerini ise Uluslarası Final Üniversitesi Osmanlı Edebiyatı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Dalyan yaptı.

Etkinlikte Yrd. Doç. Dr. Ayşe Dalyan’a Kıbrıs el işi figürlerini taşıyan bir çerçevede de takdim edildi.

Kayıp kitabe

Her Daim Dostlar Grubu üyesi Sanat Tarihçi Yusuf Örs tespit ettiği kitabe ile ilgili gazetemiz KIBRIS’a yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Mağusa Suriçi’nde inceleme yaptığı sırada Lala Mustafa Paşa Camii’nin kuzey kısmında kalan bölümde, Mağusa Surları’nın kayıp kitabelerinden birinin gözüne çarptığını söyledi.

Yusuf Örs, söz konusu kitabenin tarihsel süreçte değişik nedenlerden dolayı orijinal yerinden ayrılarak kaybolduğunu kaydetti.

Kitabenin orijinal yerinden kaybolduktan sonra muhtemelen 1735 yılında Mağusa’da meydana gelen deprem nedeniyle Lala Mustafa Paşa Camii’nin bu bölümünde oluşan hasarı gidermek için yapılan tadilat sırasında söz konusu yere yerleştirildiğini anlatan Örs, üzerinde Latince yazılar ve tarih olan kitabenin incelemenin ardından orijinal yerinin belirlenebileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 11:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104