Kayıp mültecilerden iz yok, Güney’e geçmiş olabilirler

banner37

Yayla-Akdeniz arasındaki kıyı şeridinden ülkemize giriş yapan ve kayıplara karışan Suriye uyruklu 22 mülteci için arama çalışmaları dün de devam etti ancak herhangi bir ize rastlanmadı

Kayıp mültecilerden iz yok, Güney’e geçmiş olabilirler
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Ülkemize 4 Haziran akşamı, yasa dışı bir liman olan Yayla-Akdeniz kıyı şeridinden giriş yapan ve kayıplara karışan 22 mülteci henüz bulunamadı…


2’si çocuk, 3’ü kadın, 17’si erkek olan Suriyeli olan mültecileri arama çalışmaları dün de devam etti.


Güvenlik Kuvvetlerine bağlı Özel Harekat, Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Ekibi ile Cürümleri Önleme Şubesi ekibinden oluşan 60 polisin önceki gün Akdeniz-Sadrazamköy-Yayla sahil şeridinde ve ormanın içinde yaptığı arama sonuç vermeyince, bölgede daha geniş kapsamlı bir çalışma yapıldı.


Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekibi, kendi sorumluluk sahası içinde bulunan bölgelerde gün boyu her yeri didik didik aradı.


CÖŞ Amiri Behiç Akçın’ın da bizzat katıldığı arama çalışmalarında Kalkanlı bölgesindeki yangında yanan ormanlık alanın içerisi, domuz mandıraları olarak bilinen bölgedeki piknik alanı ile gölet bölgesinde araştırma yapıldı ancak hiçbir ize rastlanmadı.


22 mültecinin kayıplara karışmasının ardından dün Güney Kıbrıs’ta 30 kişilik mülteci grubunun yakalanması ise akıllara, aranan mültecilerin Güney’e geçmiş olabileceğini getirdi.


Polis olayla ilgili soruşturmasına devam ediyor.

KKTC’den Güney Kıbrıs’a kaçak göçmen geçti iddiası


Rum haber kaynakları, Rum polisinin dün sabah erken saatlerde 30 kadar kaçak göçmeni “Athienu” (Kiracıköy) bölgesinde yakaladığını bildirdi.

banner134

Rum Haber Ajansı (KİPE) kaynaklı haberde, Rum polisinin ilk olarak önceki gece, gece yarısını biraz geçe, “Athienu” (Kiracıköy) bölgesinde 6 kaçak mülteci yakaladığı bildirildi.

Beşi Suriye biri ise Irak uyruklu olan 6 erkek şahsın Rum polisince yakalanmalarının ardından verdikleri ifadede, KKTC’den Güney Kıbrıs’a, Kiracıköy üzerinden geçtiklerini belirttiler ancak KKTC’ye hangi bölgeden ayak bastıklarına ise değinilmedi.

Bu gelişme üzerine teyakkuza geçen Rum polisinin dün sabah saat 06.30 sularında yine Kiracıköy bölgesinde yaklaşık 30 kaçak göçmen yakaladığı aktarılan haberde, bölgedeki polis karakoluna götürülen göçmenlerin daha sonra “Purnara Mülteci Kampına” götürülecekleri ifade edildi. 
 

Can yelekleri ve simitleri kuma gömülü bulunmuştu


Hatırlanacağı üzere, Yayla-Akdeniz kıyı şeridinden ülkemize giren 22 mülteciyi sürat teknesiyle getiren kaptan Adem Yolcu, suçüstü yakalanmış ve hakkında 3 günlük tutukluluk emri alınmıştı.


Zanlının ifadesi doğrultusunda Akdeniz-Sadrazamköy-Yayla sahil şeridinde arama yapan polis ekipleri, üzerinde iki büyük tahta parçası olan kuma gömülerek saklanan can yelekleri, can simitleri ve kıyafetler bulmuştu. Sahil şeridine yakın yerde ise içecek kutuları, cips poşetleri ile can simitlerini doldurmak için kullanılan el pompası görülmüştü.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75