banner6

Kayıt silme tartışması

banner37

Lefkoşa’daki özel bir ilkokulda öğrenci kavgası nedeniyle, bazı öğrencilerin kaydının okul yönetimi tarafından kaydının silindiği iddia edildi. Okul yönetimi ise öğrencilerin ailelerinin kayıtlarını sildirdiğini öne sürdü.

Kayıt silme tartışması
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Levent İlkokulu’nda üst sınıf öğrencisinden şiddet gördüğünü iddia eden ve okuldaki merdivenlerden itilerek yaralanan öğrencinin velisinin şikâyet etmesi üzerine, okul yönetimi tarafından hem şikâyette bulunan velinin iki çocuğunu hem de onlara destek veren diğer bir velinin iki çocuğunun kayıtlarının silindiği iddia edildi.

Çocukların kayıtlarının silinmesinden sonra ortada kaldığını belirten aileler, çocukların mağduriyetinin giderilmesi için, konuyu Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na şikâyet etti.

Yapılanların doğru olmadığını açıklayan Bakanlık, okul yönetiminin keyfi olarak böyle bir uygulamada bulunmasının hakkı olmadığını söyledi.

Levent İlkokulu Müdürü Ertan Aligüllü, olayın doğru olduğunu, yaralanan çocuğa ilk müdahalenin kendileri tarafından yapıldıktan sonra, çocukların barıştırılıp evlerine gönderildiğini ancak, alenin konuyu büyüttüğünü kaydetti.

Levent Okulları Genel Direktörü Emine Beton, ailelerin gelip çocuklarının kayıtlarını sildiğini, kendilerinin kimsenin kaydını isteyerek silmediğini kaydetti.

Aileler mağdur edildiklerini iddia etti

Havva Öztümen, çocuğunun okulda üst sınıftaki bir başka öğrenci tarafından şiddet görmesi sonrası okul yönetimine bildirmesi üzerine iki çocuğu ile ona destek veren Dilek Uluçay’ın iki çocuğunun kayıtlarının silindiğini söyledi.

Öztümen, çocuklarının kayıtlarının silinmesinin ardından ortada kalan öğrencilerin, birkaç gün sonra başka bir okula ara kayıtlarının yapıldığını belirtti.

Çocuğunun birçok kez aynı öğrenci tarafından hakarete uğrayıp itildiğini belirten Öztümen, kızının eve her gün huzursuz gelmesi üzerine konuyu öğretmenine bildirdiğini söyledi. Öğretmeninin öğrenci ile konuşmasının ardından aynı öğrencinin bu kez sokakta kızının önünü kestiğini ifade eden Öztümen, öğrencinin gülerek ‘ne oldu yani, öğretmene söyledin de korktum mu sandın? Deyip aynı şiddeti yine uygulamaya devam ettiğini anlattı.

“Sorunu hallettik dediler, kaydı sildiler”

Çocuğunun okulda başka bir öğrenci tarafından hakarete uğrayıp darp edilmesinin ardından okul yönetiminin olayı örtbas etmeye çalıştığını iddia eden veli Havva Öztümen, şöyle konuştu:

“Çocuğumun şiddet gördüğünü kendisinden değil, başka bir veliden duydum. Ben olayın nasıl olduğunu kızıma sordum. Kızım ağlayarak ‘Anne bir şey yok müdür, ‘konu kapanmıştır sakın ailelerinize söylemeyin’ diye bizi uyardı’ dedi. Ben ve eşim okula gidip konuyu okul müdürüne aktarmak istedik.  Okul müdürü önce bizimle görüşmek istemedi. Israr edince bizimle görüştü. Konuyu kendisine aktarınca ‘bir şey yok. Daha fazla uzatmayın, ben gerekeni yaptım’ deyip bizi azarlayıp odasında kovdu” dedi.

Okuldan ertesi gün aranıp çocuklarının kayıtlarının silindiğini bildirildiğini anlatan Öztümen, “Çocuklarımın kayıtları silinince, bana destek veren arkadaşımın da iki çocuğunun kayıtları silindi” diye konuştu.

İki çocuğunun kayıtları silinen Havva Öztümen ve ona destek verdiği gerekçesiyle çocuklarının kayıtları silinen Dilek Uluçay, çocuklarının eğitimlerinin aksamaması için Lefkoşa’daki başka bir okula kayıtlarını yaptırdıklarını kaydetti.

Ataöv: Hiç kimsenin, keyfi olarak kayıt silme hakkı yok

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv, yaşananlardan haberdar olduklarını belirterek, konunun aileler tarafından kendilerine yazılı dilekçe ile bildirildiğini söyledi.

Bakanlık olarak, konunun araştırılması için, bir denetmen görevlendirileceğini ve denetmenin sunacağı rapor doğrultusunda her iki tarafı da dinleyip ona göre, hareket edeceklerini kaydeden Ataöv, “Hiç kimsenin keyfi olarak kayıt silme yetkisi de hakkı da yoktur. Ne gerekiyorsa yapılacak” dedi.

Aligüllü: Konuyu uzatıyorlar

Olayın yaşanmasının ardından açıklamaya yapan Levent İlkokulu Müdürü Ertan Aligüllü, olayın doğru olduğunu, yaralanan çocuğa ilk müdahalenin kendileri tarafından yapıldıktan sonra, çocukların barıştırılıp evlerine gönderildiğini ancak, alenin konuyu büyüttüğü için bugünkü tablonun oluştuğunu kaydetti.

Aligüllü son olarak, kimin ittiği belli olmayan bir olayda birinin cezalandırılmasının istenmesini doğru bulmadığını da sözlerine ekledi.

Beton: Biz silmedik, kaydı kendileri sildirdi

Okulda olayın yaşandığı gün kendisinin de orada olduğunu belirten Levent Okulları Genel Direktörü Emine Beton, okul müdürünün çocukları çağırıp konuştuğunu, kendisini hangi arkadaşının ittiğini sorduğunu, ancak çocuğun kendisini iteni tespit edemediğini söyledi.

Ortada bir şeyin olmadığını, olayın aileler tarafından büyütüldüğünü aktaran Beton, “Olaydan sonra aileler geldi. Bize, ‘Burası nasıl bir okul?’ diye hesap sormaya başladılar. Biz de kendilerine ‘Eğer memnun değilseniz paranızı alıp gidebilirsiniz’ dedik. Onlarda gelip çocuklarının kayıtlarını sildi. Biz kimsenin kaydını isteyerek silmedik.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 10:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104