“Kaynak akışının başlaması için talimat verildi"

banner37

banner87
“Kaynak akışının başlaması için talimat verildi"
banner90
banner8

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’den KKTC’ye kaynak akışının başlaması için gerekli talimatın verildiğini açıkladı. Tatar, bu kaynakla ilk aşamada, yarım kalmış projelerin tamamlanacağını bildirdi.

Başbakan Tatar, saat 11.00 sıralarında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak gittiği Ankara'dan döndü. 

Başbakan Tatar ve beraberinde ülkeye dönen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu'nu Ercan Havalimanı'nda, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ve diğer yetkililer karşıladı. 

Başbakan Tatar, Ercan Havalimanında basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ersin Tatar, Ankara'da Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolünü detaylandırdıklarını ve kaynak akışının sağlanması için yetkililere gerekli talimatların verildiğini söyledi. 

Tatar, 2019 yılı için ayrılan kaynağın ilk diliminin 750 milyon TL olduğunu belirterek, bu kaynağın ikinci diliminin de olacağını ancak henüz netleştirilmediğini kaydetti. 

Başbakan Ersin Tatar, Ankara temaslarını Ercan'da düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. 

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve kabinede yer alan bakanların da eşlik ettiği Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Ankara'ya ilk resmî ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, temasları son derece yararlı olarak niteledi. 

banner134
Ankara'da ilk olarak Anıtkabiri ziyaret ettiklerini ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarını sunduklarını ifade eden Tatar, ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini söyledi. 

Tatar, görüşmelerde 20 Temmuz'da imzalanan Ekonomik protokolün detaylandırıldığını ve kaynak akışının nasıl sağlanacağını konuştuklarını ifade etti. 

Ankara'da Kıbrıs konusunun enine boyuna herşeyinin tartışıldığını, KKTC gelişmesi ve refahın artırılmasının samimi bir ortamda tartışıldığını anlatan Tatar, Türkiye Cumhuriyetinin KKTC'ye desteğinin tam olarak devam edeceğini kaydetti. 

Tatar, ekonomik program çerçevesinde Kaynak akışının başlaması için de yetkililere talimat verildiğini ifade ederek, Ankara temaslarının çok yararlı olduğunu ve ülke için hayırlara vesile olmasını diledi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortak düzenledikleri basın toplantısında verdiği mesajların da yerini bulduğuna inanç belirten Tatar, Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkının Hak ve çıkarlarını koruyacağını, desteğinin de süreceğini kaydetti.

Ankara'da yararlı bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden Tatar, soruları da yanıtladı. 

Tatar, altyapıya yönelik bir soru üzerine; kaynak akışının başlamasının ardından ilk olarak mevcut yarım kalan yollar ile ihalesi tamamlanan projelerin tamamlanması için çalışmaların yapılacağını söyledi. 

Tatar, bu projelerin tamamlanmasının ardından yeni projelerin üretileceğini kaydetti. 

Ekonomik protokol çerçevesinde ilk dilimin 750 milyon TL'lik olduğunu ifade eden Tatar, ilk dilim sözleşmesinin 2019'u kapsadığını, bunun dışında bir dilim daha aktarılacağını ancak bunun henüz netleşmediğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2019, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75