banner6

Kaynak ayrıldı, daha ciddi mücadele verilecek

banner37

Çam ağaçlarının kabusu çam kese böcekleri, yıllardır ormanlarımıza “aman” vermiyor. Binlerce çamı kurutan ya da gelişimini önleyen çam kese böceklerine karşı verilen mücadele yetersiz kalındı. Orman Dairesi Müdürü Güneş, böceklere karşı bu yıl sadece yerden yapılan mücadelenin yeterli olmadığını ve geç kalındığını belirterek, yeni dönem için umut verdi

Kaynak ayrıldı, daha ciddi mücadele verilecek
banner99

Özel Haber - Ayşe BULUT

YETERLİ MÜCADELE YAPILAMADI… Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, 2022 yılında sadece yerden biyolojik mücadele yapıldığını, bunun da çam kese böceği ile mücadelede yeterli olmadığını söyledi. Güneş, çam kese böceği ile mücadelede geç kalındığını, ancak, bu yıl daha ciddi mücadele başlatmak için kaynak ayrıldığını söyledi. Bu saatten sonra mücadelenin bir faydası olmayacağının da altını çizdi.

CİDDİ ÇABA HARCANACAK… Salih Güneş, ağustos ayı sonu itibarıyla çam kese böceğine karşı ciddi mücadele başlatacaklarını vurguladı. Çam kese böceğinin özellikle ağaçlandırma sahalarına ve kızıl çamlara çok ciddi zarar verdiğini ifade eden Güneş, mücadelede bu yıl çok ciddi çaba harcayacaklarının sözünü verdi.
 

   Yangınlar ve çevre felaketleri başta olmak üzere çeşitli etkenlerle orman fakiri haline dönüşen ülkemizde, orman zararlılarıyla mücadelede yeterli başarıyı bir türlü gösteremedik.

   Alevlerle yanıp küle dönüşen ormanlarımızın ayakta kalanları da çam kese böceği zararlısının istilası altında. Özellikle ağaçlandırma sahalarına ve kızıl çamlara büyük zarar veren çam kese böceğine karşı bu yıl verilen mücadelenin yetersiz kaldığı açıklandı.

   Bu açıklamayı yapan Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş,  2022 yılında sadece yerden biyolojik mücadele yapıldığını, bunun da çam kese böceği ile mücadelede yeterli olmadığını söyledi.

   Güneş, çam kese böceği ile mücadelede geç kalındığını, ancak, bu yıl daha ciddi mücadele başlatmak için kaynak ayrıldığını söyledi.

   Bu saatten sonra mücadelenin bir faydası olmayacağının da altını çizdi.

Tüm Akdeniz ülkelerinde görülüyor

   Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, çam kese böceği ile tüm Akdeniz ülkelerinin mücadele ettiğini belirtti. Çam kese böceğinin en fazla kızılçamların üzerinde görüldüğünü kaydeden Güneş, buna karşı tamamen biyolojik ve doğal yöntemlerle mücadeleler verildiğini ifade etti.

Kuraklık da etken oldu

   Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, bu yıl mevsimsel şartlardan dolayı yılın da kurak geçmesi nedeniyle çam kese böceklerinde artış olduğunu belirtti.

   Biyolojik olarak yerden küçük çaplı müdahaleler yaptıklarını ancak böceklerin dördüncü evrede olmasından dolayı bu saatten sonra yapılacakların çok bir faydası olmayacağının altını çizen Güneş, böceğin, ağaçların iğne yapraklarını yediğini, ağaçların kurumadığını ancak görüntüsünün bozulup gelişimini yavaşlattığını söyledi.
   Orman Dairesi Müdürü Güneş, bu yıl mevsimsel şartların da etkisiyle çam kese böceklerinin de çok olduğunu kaydetti.

Artık son evresinde…

   Çam kese böceklerinin artık son evresinde olduğunu belirten Güneş, böceklerin bir ay sonra toprağa ineceğini söyledi.

   Toprağa inen çam kese böceğinin ağustos ayında kelebek olarak doğaya çıkıp yumurtalarını bıraktığını, eylül ayı itibarıyla da tırtılların çam ağacı yapraklarını yemeye başladığını anlattı.

   Salih Güneş, çam kese böceğinin ağaç yapraklarını yedikten sonra çamların baharda tekrar yeşerdiğini ifade ederek, bu zararlının ağacı öldürmediğini söyledi.

   Ağaçları öldürmese de kötü bir görüntü oluşturduğunu belirten Güneş, bir başka olumsuzluğun da böceklerin alerjik toza sebebiyet verdiğini bildirdi.

   Güneş, çam kese böceklerinin, büyük ormanlarda çok fazla olmamakla birlikte, özellikle ağaçlandırma yapılan bölgelerde daha çok görüldüğünü kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104