Kaynaklar doğru kullanılmıyor

banner37

Seyrüsefer ve sabit radar gelirleri genel bütçeye, özel plaka gelirleri de Spor Fonu’na aktarılırken, hükümetin, yol ve bariyer yapımı için çözümü Yerli İstihdamı Destekleme Fonu’nu kullanmakta araması tepkiye yol açtı:

banner87
Kaynaklar doğru kullanılmıyor
banner90
banner99

YOL İÇİN ALINAN GELİRLER, YOL İÇİN KULLANILMIYOR… Ülkede, seyrüsefer ve sabit radar gelirleri genel bütçeye, özel plaka gelirleri de Spor Fonu’na aktarılırken, hükümetin, yol bakım çalışmalarını yapmak ve bariyer döşemek için gerekli kaynağı Yerli İstihdamı Destekleme Fonu’ndan sağlamak istemesi, sert tepkilere yol açtı. Durum birçok kesim tarafından, devletin, gelir kaynaklarını doğru yere kullanılmaması olarak yorumlandı

PİYANGO GELİRİ KULLANILABİLİR… Ekonomist Göksel Saydam, yol ve bariyer yapımı için nasıl kaynak oluşturulabileceğini değerlendirdi. Saydam, seyrüsefer gelirlerinin bir bölümünün Karayolları Dairesi tarafından kullanılabilmesi için bir yasal düzenleme yapılıp, Devlet Piyangosu gelirleri gibi gelirlerin de yollar için kullanılabileceğini anlattı

“FONLAR, SAYIŞTAY DENETİMİNE TABİ DEĞİL”… Ekonomist Göksel Saydam, fonların, sayıştay denetimine tabi olmadığını söyledi ve Yerli İstihdamı Destekleme Fonu’nu kullanma yetkisinin bu nedenle Bakanlar Kurulu’na verilmesinin doğru olmayacağını belirtti. Saydam, çözümün, bu fonda aranmaması gerektiğini ifade etti

Ceren ÖZBİL

Seyrüsefer ve sabit radar gelirleri genel bütçeye, özel plaka gelirleri de Spor Fonu’na aktarılırken, hükümetin, yol bakım çalışmalarını yapmak ve bariyer döşemek için gerekli kaynağı Yerli İstihdamı Destekleme Fonu’ndan sağlamak istemesi, tartışmalara yol açtı.

Ayrıca fonların sayıştay denetimine de tabi olmaması, bu tartışmalara farklı bir boyut ta kazandırdı.

Yasal değişikliğe gidilerek Yerli İstihdamı Destekleme Fonu’nda biriken paranın kullanılma yetkisinin Bakanlar Kurulu’na verilmesi durumunda, bu kaynağın, yol ve bariyer yapımı için kullanılıp kullanılmayacağı yönünde endişeler oluştu.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ekonomist Göksel Saydam, yol ve bariyer yapımı için nasıl kaynak oluşturulabileceğini değerlendirdi.

“Yasal düzenlemeye gidilip, seyrüsefer

vergisinin bir kısmının yollar için kullanılması zorunlu kılınmalı”

Ekonomist Göksel Saydam, seyrüseferin, İngilizce “yol vergisi” anlamına gelen “road tax” olduğunu ifade etti ve İngiltere’de bu verginin yol yapımı için alındığını söyledi.

Ayrıca bu vergi ödenirken arabanın hacmine ve büyüklüğüne göre vergi oranının da değiştiğine dikkat çeken Saydam, bunun nedeninin de o aracın yolu yıpratma payı olduğunu anlattı.

Saydam, ancak bizde bu verginin bir bütçe kaynağına dönüştüğünü söyledi ve yasal olarak da bu verginin tümünün yollar için kullanılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Bu verginin de havuzda toplandığını ifade eden Saydam, şöyle konuştu:

“Bu verginin toplanması için bir kırtasiye gideri var, memur gideri var. Bu para bunlar için kullanılıyor. Ancak yasada bir düzeltme yapılarak örneğin bu verginin yani seyrüsefer vergisinin yüzde 30’unun yollar ve trafik güvenliği için kullanılması sağlanabilir. Amaç da bu olmalıdır.

Eğer bir yaya değil de motorlu araç sürücüsü bu vergiyi ödüyorsa, düzgün yollar olmasını ister. Ancak ülkemizde de bu durum yani seyrüsefer, yollar için kullanılması talebi, son yıllarda gündeme gelmiştir. Çünkü vatandaş da yolların son yıllarda daha çok yıpranması nedeniyle durumu fark etti ve bu talepte bulundu”.

“İnsanlık dramı”

Ülkede çalışan yabancı işçilerden ihtiyat sandığı için yatırılan ve Yerli İstihdamı Destekleme Fonu’nda biriken parayı yollar için kullanmanın doğru olmadığını ifade eden Saydam, bunun bir yandan da insanlık dramı olduğunu söyledi.

Saydam, “Düşünün, 10-15 yıl bu ülkede çalışanlar var. Bu insanlar Allah korusun ölse, ülkelerine sadece tabutları gönderiliyor. Ailesine destek, para gönderilmiyor. Bu bir insanlık dramıdır. Bu konuda da bir düzenleme getirilmesi gerekir. Kaldı ki Türkiye ile bu konuda sosyal güvenlik anlaşmamız var” dedi.

“Fonlar, Sayıştay denetimine tabi değil”

Saydam, ayrıca fonların sayıştay denetimine de tabi olmadığını söyledi ve bu fonda biriken paranın, Bakanlar Kurulu kontrolüne verilmesinin bu nedenle de doğru olmayacağını anlattı.

Göksel Saydam, şöyle devam etti:

“Devlet Piyangosu’ndan elde edilen gelir neden yollar için kullanılmıyor? Sabit radar gelirleri nereye kullanılıyor? Bunlar da yollar için kullanılabilir. Ancak ülkemizde hiçbir vergi amacında kullanılmıyor. Belediyeler, emlak vergisi alırken, okulların eksikliklerini gidermek için de bir kısım ayrıldı. Kaç tanesi bunu yapıyor? Bu para neden yollar için kullanılmıyor?”.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108