Kaza tazminatları virüs kurbanı!

banner37

Koronavirüs salgını ve duran ekonomik çarklar yüzünden hazinesinde para kalmayan hükümet, kaynak arayışları çerçevesinde Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan borçlanmanın yolunu açtı. Bakanlar Kurulu, yasa gücünde kararname çıkararak Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan Maliye Bakanlığı’na borç verilmesine olanak sağladı

Kaza tazminatları virüs kurbanı!
banner90
banner99

TEPKİLER VAR… Bakanlar Kurulu, Yasa Gücünde Kararname çıkararak, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan bütçe sıkıntılarını aşabilmek için ihtiyaç duyulması halinde Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan Maliye Bakanlığı’na borç verilmesinin önünü açtı. Zorunlu sigorta ödemelerinden yüzde 3 kesinti yapılarak oluşturulan ve sigortasız araçların, ehliyetsiz sürücülerin ya da kimliği tespit edilmeyen sürücülerin yaptığı kaza sonucu karşı tarafa ödeme yapılması için biriktirilen Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan borçlanmanın önünün açılması tepki topladı

“HÜKÜMET BU PARAYI GERİ ÖDEMEYECEK”… KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, hükümetin yıllık yüzde 1 faiz oranı ile Merkez Bankası’ndan borç alma şansı varken, yıllık yüzde 10.75 faiz oranı ile bankaymış gibi Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan kredi almasının amacının, fonu hortumlamak olduğunu düşündüğünü ifade etti. Bengihan, hükümetin bu parayı geri ödemek gibi bir niyeti olmadığını savunarak, “Eğer geri ödeyecek olsalardı, yüzde 10.75 faizle bu fondan borç almak yerine yüzde 1 ile Merkez Bankası’ndan borç alırlardı” dedi

“35 MİLYON TL’NİN 30 MİLYONU BORÇLANMAYA AÇILDI”… Bengihan söz konusu fonda 35 milyon TL bulunduğunu, bunun 30 milyon TL’sinin alınması demenin neredeyse fonda para bırakmamak anlamına geldiğini ifade etti. Söz konusu fondaki paranın, zorunlu sigortalardan yüzde 3 kesinti yapılarak biriktirildiğini kaydeden Güven Bengihan, ayrıca, fondaki paranın ne için kullanılacağının da yasada açıkça belirtildiğini ifade etti

Ceren ÖZBİL

   Koronavirüs salgını ve duran ekonomik çarklar yüzünden hazinesinde para kalmayan hükümet, kaynak arayışları çerçevesinde Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan borçlanmanın yolunu açtı.

   Bakanlar Kurulu, yasa gücünde kararname çıkararak Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan Maliye Bakanlığı’na borç verilmesine olanak sağladı.

   Fonda 35 milyon TL’nin olduğu ve bunun 30 milyon TL’sinin Maliye Bakanlığı’na “borç” olarak verilmesi gündemde.

   Bakanlar Kurulu, Yasa Gücünde Kararname çıkararak, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan bütçe açığının giderilmesi için ihtiyaç duyulması halinde Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan Maliye Bakanlığı’na borç verilmesinin önünü açtı.

   Çıkarılan Yasa Gücünde Kararname’ye göre, borç verilmesi sırasında, Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu ve Maliye Bakanlığı arasında protokol yapılacak; verilebilecek azami borç miktarı 30 milyon TL olacak, alınan borç, anapara ve faiz olarak geri ödenecek ve alınan borca uygulanacak faiz oranı KKTC Merkez Bankası’nın reeskont kredilerine uyguladığı faiz oranında olacak.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, çıkarılan Yasa Gücünde Kararname ile Maliye Bakanlığı’nın, Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan borçlanmasının önünün açılmasını değerlendirdi.

banner134
   Bengihan, hükümetin, yıllık yüzde 1 faiz oranı ile Merkez Bankası’ndan borç alma şansı varken, yıllık yüzde 10.75 faiz oranı ile, bankaymış gibi Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan kredi almasının amacının, fonu hortumlamak olduğunu düşündüğünü ifade etti.

   Bengihan hükümetin bu parayı geri ödemek gibi bir niyeti olmadığını savunarak, “Eğer geri ödeyecek olsalardı, yüzde 10.75 faizle bu fondan borç almak yerine yüzde 1 ile Merkez Bankası’ndan borç alırlardı” dedi.

“Fondaki paranın

kullanılması gereken yer belli”

   Bengihan, söz konusu fonda şu anda 35 milyon TL bulunduğunu, bundan 30 milyon TL’nin alınması demenin, neredeyse fonda para bırakmamak anlamına geldiğini belirtti.

   Söz konusu fondaki paranın zorunlu sigortalardan yüzde 3 kesinti yapılarak biriktirildiğini kaydeden Güven Bengihan, fondaki paranın ne için kullanılacağının da yasada açıkça belirtildiğini anlattı.

   Fondaki paranın sigortasız aracın herhangi bir kişiye çarpması sonucunda kişinin ölmesi halinde ailesine, yaralanması halinde kendisine veya herhangi bir kişinin malına zarara gelmesi durumunda da mal sahibine ödendiğini ifade eden Bengihan, şöyle konuştu:

   “Bu para, yasaya göre, sigortasız aracın, herhangi bir kişiye çarpması sonucunda kişinin ölmesi halinde ailesine, yaralanması halinde kendisine veya herhangi bir kişinin malına zarara gelmesi durumunda mal sahibine ödenir.

   Yine yasaya göre, herhangi bir kişiye çarpan aracın tespit edilememesi sonucu kişinin ölmesi halinde ailesine, yaralanması durumunda kendisine veya herhangi bir kişinin malına zarara gelmesi durumunda mal sahibine ödenme yapılmasını içeriyor.

   Bunların dışında KKTC’de zorunlu sigorta cinsinden sigortalı bir araç ile bu aracın kullanılabilmesi için gerekli sürüş ehliyeti olmayan bir sürücünün araçla herhangi bir kişiye çarpması sonucu kişinin ölmesi halinde ailesine, yaralanması halinde kendisine veya herhangi bir kişinin malına zarara gelmesi durumunda mal sahibine ödenme yapılmasını öngörüyor.

   Bunlara ek olarak sigorta şirketinin mali bünyesinin zayıflaması nedeniyle sürekli olarak bütün sınıflarda ruhsatlarının iptal edilmesi veya tasfiyesi halinde, tasfiye kasasının hemen ödeme yapmasının mümkün olmaması durumunda ödemekle yükümlü olduğu maddi ve bedensel zararlara yönelik ödeme yapılmasını içeriyor.”

“Merkez Bankası’ndan alınsaydı

yüzde 1 faiz uygulanırdı”

   Bengihan, bir süre önce Merkez Bankası’nın faiz oranlarıyla ilgili de açıklama yaptığını belirterek, şunları anlattı:

   “Yapılan duyuruda, ‘vadelerinden bağımsız olmak kaydıyla, Merkez Bankası nezdindeki faize tabi TL mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 6,50’den 5’e ve yine Merkez Bankası nezdindeki TL yasal karşılıklara uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 2.25’den yüzde 1.00’a indirilmiştir’ diye belirtildi.

   Ayrıca yine aynı açıklamada da işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranının da yıllık yüzde 12,25’ten yüzde 10.75’e çekildiği ifade edilmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75