Kazada ölen kadın şiddet mağduruydu

banner37

PGM Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şube Amiri Mehmet Sözmener, trafik kazasında hayatını kaybeden Sevgi Sedef Derin’e yapılan otopside geçmiş zamana ait darp izlerine rastlandığını açıkladı

Kazada ölen kadın şiddet mağduruydu
banner90
banner99

VEFAT ETTİĞİ GÜN, ADLİ YARDIM TALEBİNDE BULUNDU… Sözmener; yaşanan ölümlü trafik kazası sonrası Trafik Şubesi’nin tahkikat başlattığını ve yapılan otopsi sonucunda Derin’in vücudunda, geçmiş zamana ait darp izleri tespit edildiğini söyledi. Derin’in vefat ettiği günün sabahı boşanmak için adli yardımdan yararlanmak üzere, Sosyal Hizmetler Dairesi’nden avukat talebinde bulunduğunu ifade eden Sözmener, Derin’in ve ailesinin konuyla ilgili Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi’ne veya herhangi bir polis karakoluna başvurusu olmadığını, bundan da büyük üzüntü duyduklarını vurguladı.

Serap ŞAHİN

Eski Alayköy – Türkeli anayolu üzerinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 35 yaşındaki Sedef Sevgi Derin’in vücudunda yapılan otopside geçmiş zamana ait darp izlerine rastlandı.


Konuyla ilgili KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şube Amiri Müfettiş Mehmet Sözmener; yaşanan ölümlü trafik kazası sonrası Trafik Şubesi’nin tahkikat başlattığını ve yapılan otopsi sonucunda, Derin’in vücudunda geçmiş zamana ait bir takım darp izleri tespit edildiğini söyledi.


Derin’in vefat ettiği günün sabahı boşanmak için adli yardımdan yararlanmak üzere, Sosyal Hizmetler Dairesi’nden avukat talebinde de bulunduğunu ifade eden Sözmener, Derin’in ve ailesinin konuyla ilgili Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi’ne veya herhangi bir polis karakoluna başvurusu olmadığını vurguladı.

“Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi’ne başvurusu olmadı”


Sözmener, Derin’in trafik kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Trafik Şubesi’nin tahkikat başlattığını ve yapılan otopsi sonucunda vücudunda geçmiş zamana ait darp izlerine rastlandığını ifade etti.


Elde edilen sonuca göre araştırma başlatıldığını belirten Sözmener, yapılan araştırma sonuçlarında Derin’in Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi’ne veya herhangi bir polis kurumuna herhangi bir zamanda başvurusu olmadığını vurguladı.


Derin’in herhangi bir başvurusu olmadığı için şube olarak üzüntü duyduklarını ifade eden Sözmener, “Gerek televizyon, gerek radyo ve halkla buluşmalarımızda, şiddet mağdurlarının bize ulaşmalarını istiyoruz. Şiddet karşılıksız kalmasın diyoruz” dedi.


Derin’in konuyla ilgili ailesinden de herhangi bir talep gelmediğini söyleyen Sözmener, “Bu meseleden ne yazık ki vefat ettikten sonra haberimiz oldu. Birçok şiddet mağdurunu şiddetten kurtardık ve birçok evliliği mutlu hale getirdik. Fiziksel kabiliyet farkından ileri gelen bu avantajı şiddet olarak kullanamayacağını gören insanlar diyalog yolunu seçmeye başladı. Birçok şiddet mağduru kadın var gelip teşekkür eden. Korkmaları için hiçbir neden yok. Düzelebilir, düzelmezse de boşanma yolu seçilebilir. Bizim burada faile verdiğimiz mesaj: Bu insana artık şiddet uygulayamazsın. Uygularsan karşında yasal mevzuatı bulursun” ifadelerini kullandı.

“Vefat ettiği gün adli yardım istemiş”

banner134


Yapılan soruşturma neticesinde Derin’in boşanmak için adli yardımdan yararlanmak üzere, Sosyal Hizmetler Dairesi’nden ücretsiz avukat talep ettiğini ifade eden Sözmener, şunları kaydetti:


“Sosyal hizmet uzmanları, ‘Meselenizle ilgili polisi de haberdar etmeniz uygun olur’ diyerek Derin’i şubeye götürmeyi teklif etmiş. 183 ile yaptığı görüşmede ve vefat ettiği günün sabahında bizzat giderek adli yardım istemiş. Polisin olay yerine çağrılmasını ya da polise gitmeyi kabul etmemiş. Sebebini bilemiyoruz.”

“Keşke gelmiş olsaydı”


Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi’nde, uygulanan sistemin çok boyutlu ve şiddetin üzerine giden bir yapı olduğunu vurgulayan Sözmener, “Derin, keşke gelmiş olsaydı” dedi.


Derin’in vücudundaki darp izleri ile ilgili bir çalışma başlatıldığını belirten Sözmener, “Ölümün darpla ilişkilendirilmesi doğru değildir. Darp izleri öldüğü güne ait değil” dedi.

“Kazayı Trafik Şubesi, darbı biz soruşturuyoruz”


Kadına Karşı Şiddete Mücadele Şube Amiri Mehmet Sözmener, Sedef Sevgi Derin’in hayatını kaybettiği trafik kazasıyla ilgili soruşturmanın Trafik Şubesi tarafından yürütüldüğünü, otopside ortaya çıkan geçmiş zamana ait darp izleriyle ilgili soruşturmanın ise Kadına Karşı Şiddete Mücadele Şubesi tarafından yapıldığını belirtti.


Söz konusu trafik kazasına karışan başka bir araç olduğuna dair herhangi bir bulgunun olmadığının altını çizen Sözmener, otopside ortaya çıkan darp izlerinin de kazayla ilgisinin olmadığını vurgulayarak, darp izlerinin nasıl oluştuğuyla ilgili olarak şubelerinin soruşturma açtığını yineledi.


Sözmener, son olarak, herhangi bir şikayet durumunda, ifade verilsin veya verilmesin, ileri işleme gidilsin veya gidilmesin, kendilerine ulaşan her şikayetin kayıt altına alındığını yineleyerek, Sedef Sevgi Derin ile ilgili olarak kendilerine ulaşan herhangi bir ifade, ihbar veya şikayetin olmadığını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75