Kazak ressamların resim sergisi YDÜ'de açıldı

banner37

banner87
Kazak ressamların resim sergisi YDÜ'de açıldı
banner90
banner99

Kazakistanlı 5 ressamın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı ve 30 eserden oluşan “Kazakistan Sanatçıları Resim Sergisi” Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar tarafından açıldı.

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sergi Salonu’nda yer alan serginin açılışında Kıbrıs Türk Milli Tarih Müzesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, Kazak sanatçılar adına Zhenis Nurlybayev ve Tatar birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından UBP Genel Başkanı Ersin Tatar tarafından 5 Kazakistanlı ressama “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

Daha sonra sergi kurdelesi kesilerek serginin açılışı gerçekleştirildi. Kültürel temaların modern bir tarzla sergide yansıtıldığı sergi, 20 Mayıs tarihine kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi Sergi Salonu’nda izlenebilecek.

TATAR

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar konuşmasında, sık sık sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapan YDÜ’nün girişimleriyle kültürel hafızayla eskinin yenilere taşındığını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtılmasının sağlandığını söyledi.

Bu etkinliklerle kültürel bağların akraba topluluklarla yakınlaştırıldığını ifade eden Tatar, Türkî Cumhuriyetler ile olumlu ilişkilerin kurulmasına ve geliştirilmesine vesile olduğunu belirtti. 

ÖZKUL VE NURLYBAYEV

Serginin açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk Milli Tarih Müzesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, sanatın kardeşlik ve barışın mihenk taşı olarak kabul edildiğini, YDÜ’nün toplumun öncü mihenk taşının bayrağını taşımak istediğinikaydetti.

Kazakistan Sanatçıları adına konuşan Zhenis Nurlybayev de Kazaksanatçı Sembimgali Smagulov sayesinde YDÜ, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ve Kurucu Rektör Dr. Suat İrfan Günsel’i tanıdıklarını söyleyerek burada sergi açmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Nurlybayev, “Kazakistan sanatçıları olarak Kuzey Kıbrıs’a Kazakistan halkının ruhunu ve sanatınımızdan küçük bir parçayı bırakmak istedik. Misafirperverliğiniz sayesinde, yerel manzaraları, tarihi mimarileri, ülkenizin ihtişamını ve güzelliğini görme fırsatımız oldu. Bu güzellikler bize ilham verdi. Burada çalışmak ve Kıbrıs Modern Sanat Müzesi projesine katkı koyma fırsatı bulduğumuz için sonsuz saygılarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75