“Kâbus gibi bir geceydi”

banner37

Mühimmat deposunda meydana gelen patlamaya çok yakından şahit olan Arapköy sakinleri, yaşadıkları travmayı KIBRIS’a anlattı

banner87
“Kâbus gibi bir geceydi”
banner90
banner99

“PATLAMALAR EVİ SARSTI”… Patlamaların merkezindeki Arapköy’deki vatandaşlar, büyük korku ve panik yaşadıklarını söyledi. Vatandaşlar, “Patlamalar sürekliydi fakat 3-4 sefer ‘diğerlerinden’ farklı ve kuvvetliydi. Önceleri, havai fişek atılıyor sandım; fakat patlamalar evi sarsacak seviyeye geldiğinde böyle olmadığını anladım” ifadeleriyle yaşanılanları aktardı

“BUFAVENTO’DA SABAHLADIK”… “Şarapnel parçaları eve isabet ettiğinde, evden kopan parçalar da bizlere çarpmaya başladı. O gece, Arapköy’ün yarısı Bufavento’da sabahladı” diyen Arapköylüler, hem yaşadıkları şoku ve paniği anlattı, hem de bazı evlerin hasar gördüğünü söyledi

Ali ÇATAL

Girne’de Çatalköy bölgesindeki bir korulukta çıkan yangının, bir mühimmat deposuna sıçramasıyla meydana gelen patlamaların merkezindeki Arapköy’ün sakinleri, yaşadıkları travmayı KIBRIS’a anlattı. Arapköylüler, yaşadıkları korku dolu saatleri, “Kabus gibi bir geceydi” sözleriyle değerlendirdi.

Köy halkından edinilen bilgilere göre, patlamanın etkisiyle bazı evlerde ve bir ahırda maddi hasar meydana geldi. Yaşanan panik sonucu Arzu Doğan Muhtaroğlu adlı bir kadının da hafif yaralandığı belirtildi.

“Hayatımda böyle korku yaşamadım. Kâbus gibi bir geceydi” diyen köy sakinlerinin çoğu, geceyi, Bufavento’da geçirdiğini söyledi.

Köy halkı ve bölge esnafı ne dedi?

Gonca Tombul:

Hâlâ şoktayım. Gece 24.00 civarında, evimizin üst katına çıktık ve yatak odasına geçtik. Tam da yatmaya hazırlanıyorduk ki patlama sesleriyle sarsıldık. Camdan baktığımda yangın çıktığını da gördüm. İnanılmaz üzgünüm ve halen korkuyorum. Umarım bir daha böyle bir olay yaşanmaz.”

Aycan Kurtoğlu:

Patlamalar sürekliydi fakat 3-4 sefer ‘diğerlerinden’ farklı ve kuvvetliydi. Önceleri, havai fişek atılıyor sandım; fakat patlamalar evi sarsacak seviyeye geldiğinde böyle olmadığını anladım. Şarapnel parçaları eve isabet ettiğinde, evden kopan parçalar da bizlere çarpmaya başladı. Arapköy’ün yarısı Bufavento’da sabahladı.”

Nazif Ünal:

Şiddetli patlama sesleriyle uyandık. Çocuklar da o sırada ağlamaya başladı. Evim, askeriyenin hemen bitişiğidir. Camı açtım ve korkunç manzarayla karşılaştım. Hayatımda böyle korku yaşamadım. Kâbus gibi bir geceydi.”

Mehmet Sakallılar:

“Öyle tahmin ediyorum ki önce mermiler, sonra da bomba gibi mühimmat patlamaya başladı, çünkü sesler, böyle düşündürecek şekildeydi. Çok ama çok kötü bir durumdu. Patlamalar nedeniyle bütün gece uyumadık. Köyde birkaç ev hasar gördü ama neyse ki can kaybı yok”.

Tayyar Burunkaya:

“Arazimde iki evim var. Bunlardan biri çok az, diğeri de belirgin bir hasar aldı. Burada 1995’te de böylesi bir olay yaşanmış ve ardından da çok büyük bir yangın çıkmıştı. Bütün gece bu korkuyu yaşadım ve aynı türden bir yangının çıkmamasını umdum.”

Civan Akbulut:

“Beşparmak Gözleme Kafe’nin sahibiyim. Olay esnasında çok korktum. Evimdeydim ve sabah geldiğimde dükkânımı ‘bu halde’ buldum. Dükkânıma 3 adet şarapnel parçası ve kapımın önüne de patlayıcı madde isabet etmiş. Hasar büyük.”

Osman Akbaş:

“Büyük ilk patlamadan dükkânımdaki tüm camlar kırıldı ve asma tavanın bir kısmı parçalandı. O saat, uçak düştü zannettim ve çok korktum. Öte yandan dükkânımın önünden durmadan ambulans geçiyor ve yapılan açıklamada yaralı ve ölü yok diyorlar. Bence ucuz atlattık.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75