banner6

KDV ve fon kaldırılırsa piyasa yüzde 30 ucuzlar

banner37

KDV ve fon kaldırılırsa piyasa yüzde 30 ucuzlar
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizdeki ekonomik yangın günden güne büyüyor ve giderek yoksullaşan halk, ne yapacağını bilemiyor.

   Ülkemizde her geçen gün fiyatları değişen ve vatandaşın alamayacağı noktaya gelen temel tüketim maddelerinin acilen ucuzlatılması için yetkililerin atacağı adımları bekliyor.

   Türkiye’de de yaşanan benzer duruma yönelik Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde temel ihtiyaç ürünlerinde KDV’yi yüzde 18’den 8’e düşürdüklerini açıklamıştı. Bu açıklama, KKTC’de de benzer bir uygulamanın hayata geçirilmesi beklentisine yol açtı.

   Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşilada, Türkiye’de uygulanan KDV indiriminin bir benzerinin çalışmasını yaparak Başbakan Faiz Sucuoğlu’na sunduklarını ama dönüş almadıklarını kaydetti.

   Yeşilada, en azından temel tüketim maddelerinde Fiyat İstikrar Fonu ve KDV gibi vergilerin 6 aylığına ya da belki daha uzun bir süre ile kaldırılması ile yüzde 30 ucuzluğun sağlanabileceğine ve piyasanın rahatlatılabileceğine dikkat çekti.

“Temel tüketimde yüzde 30 ucuzluk sağlanabilir”

   TUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşilada, Türkiye ve KKTC arasında, ihracatta KDV uygulanmadığına dikkat çekerek, ithal ürünlerde KDV’yi KKTC’ye ödediklerini kaydetti.

   Yeşilada, Başbakan Faiz Sucuoğlu’na seçimlerden önce hayatı ucuzlatmak adına Türkiye’de uygulanan KDV indiriminin bir benzeri çalışmayı sunduklarını ama geri dönüş almadıklarını vurgulayarak, “En azından temel tüketim maddelerinde Fiyat İstikrar Fonu ve KDV gibi vergileri 6 aylığına ya da belki daha fazla süre ile kaldırılmasını talep ettik” dedi.

   Bu noktada kendilerinin de fedakârlık yapmaya hazır olduklarının altını çizen Yeşilada, şöyle konuştu:

   “Bir önce getirdiğimiz ürünlere ödediğimiz KDV ve fonlarından feragat ederek elde olan ürünü de ucuzlatacağımızı hükümete ilettik.

   Bir an önce piyasayı ucuzlatmak için KDV ve fonların kaldırılmasının yanında kendi kâr marjımızı da düşürerek vatandaşın düşen alım gücüne pansuman olmayı hedefledik.

   Öte yandan marketçilerle konuşup aynı talepte bulunarak, piyasada yüzde 30’a varan ucuzluk oluşabileceğini hükümete anlattık.”

“800 milyonun 56 milyonu temel tüketim maddeleri”

   Yeşilada, temel tüketim maddelerinde geçici bir dönem için fonların sıfırlanmasının devlet adına çok büyük kayıplar yaratmayacağının altını çizerek, geçtiğimiz yıl Fiyat İstikrar Fonu’nda devletin gelirinin 800 milyon TL olduğunu ve bu gelirin sadece yüzde 7’sinin yani 56 milyon TL’sinin gıda ve temel tüketim maddelerinden elde edildiğini vurguladı.

   Fiyat İstikrar Fonu’nun esas gelirinin sigara, alkol, beyaz eşya ve araç satışlarından olduğuna dikkat çeken Yeşilada, bazı ürünlerde fonun çok yüksek olmasından dolayı ciddi pahalılığın oluştuğunu söyledi.

“Bazı ürünlerde fonlar çok yüksek”

   Yeşilada, fonu yüksek olan ürünler içerisinde yer alan et, et ürünleri, süt, süt ürünleri, temizlik ürünleri, bulgur gibi ürünler olduğunu vurgulayarak, bunlara KDV ve kâr marjları da eklenince yüzde 30’u aşan fiyat artışlarının yaşandığını kaydetti.

   Bu noktada hükümetin de talebi üzerine yaptıkları çalışmada yüzde 30 bir rahatlamanın sağlanabileceğini vurgulayan Yeşilada, “Çalışmamız uygulamaya konulsaydı piyasaya ciddi anlamda ucuzluk ve rahatlama gelecekti” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110