Kediler yine zehirlendi

banner37

Girne Boğaz’ında bulunan Asok Sitesi’nde sokak kedilerinin zehirlenmesinden dolayı 4 kedi ölürken, bir kedi de tedavi edilerek kurtarıldı

banner87
Kediler yine zehirlendi
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizde bir türlü önüne geçilmeyen ve her gün farklı bölgelerde zehirlenme nedeniyle sokak hayvanları ölürken, dün bir zehirlenme vakası da Girne Boğaz’ında yaşandı.

Girne Boğaz’ında bulunan Asok Sitesi’nde kim ya da kimlerin yaptığı belirlenmeyen zehirlenmeden dolayı 4 sokak kedisi ölürken, bir kedi ise duyarlı vatandaşların duyarlılığı sayesinde kurtarıldı.

Asok Sitesi’nde ikamet eden ülkemizin sevilen gruplarından SOS Grubu’nun solisti Mühittin Yangın, sokak kedilerinin zehirlenmesine anlam veremediğini belirterek, “bu masum kedilerin kimseye zararları yoktu. İnsanların neden bu savunmasız kedileri öldürmeye çalıştığını anlamıyorum. Bunlar da bir can taşıyor. Bunu yapanlara insan demek zor, çünkü insan olan bunu yapmaz” dedi.

 

Zehirlenen kedi tedavi edildi

Yangın, zehirlenen ve evinin yan bahçesinde ölmek üzere olan kediyi komşusu ve kızının yardımlarıyla kutuya koyarak Yenikent’te bulunan veterinere götürdü. Bu duyarlı davranışından dolayı Yangın takdir edildi. Veterinerde tedavisi yapılan kedinin “salyangoz zehri” yediği ve bundan dolayı da gerekli tedavisinin yapılmasının ardından durumunun iyi olduğu belirtildi.

Zehirlenen kedinin tedavisini yapan Uzman Veteriner Birdal Cihangir, kedinin zehirlendiğini ve kediye gereken ilaç tedavisinin uygulandığını belirterek, kedinin şu an için kurtulma şansının yüzde 50 olduğunu söyledi.

Kedinin diğerlerine göre daha şanslı olduğunu ifade eden Cihangir, “çünkü muhtemelen diğerlerine göre daha az yedi. Ondan dolayı ölmedi. Gereken müdahale yapıldı. Şu an için yaşama şansı yüzde 50 ama bu birazda bünye ile alakalı bir durum. Bünyesi kuvvetli ise bunu rahatlıkla atlatacak. Kedinin tedavisi devam ediyor. Bu akşam kliniğimizde misafirimiz olarak kalacak. Yarın her şey belli olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75