Kediyi vurarak öldürdüler

banner37

Göçmenköy’de geçtiğimiz hafta vahşet yaşandı. Bölgedeki sahipli bir kedi, havalı tüfekle acımasızca öldürülürken, aynı bölgede kuşlar da hedef alındı, evlerin su depoları vuruldu

Kediyi vurarak öldürdüler
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“HAYVAN ÖLDÜREN DE KATİL”… Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, insan veya hayvana zarar veren kişinin ayırt edilemeyeceğini, kendilerinin gözünde kediyi veya köpeği öldüren kişinin de aynı insan öldüren gibi “katil” olduğuna dikkat çekti. Curcioğlu, sokaktaki canları veya sahipli canları acımasızca öldüren kişinin psikolojik sıkıntıları olduğuna işaret ederek, bugün hayvanı vuran bir kişinin, yarın bir çocuğu, bir kadını veya adamı vurabileceğini kaydetti.

Lefkoşa’nın Göçmenköy bölgesinde geçtiğimiz hafta hayvan vahşeti yaşandı. Bölge sakinlerinin büyük tepkisine neden olan olayda, kimliği meçhul kişi ya da kişiler tarafından havalı tüfekle bir kedi acımasızca öldürüldü, kuşlar da hedef alındı. Hayvan vahşeti sırasında bölgedeki bazı evlerin su depoları da isabet aldı.

Tolga Sayıl’ın 1.5 yıldır beslediği kedi, 19 Nisan Pazartesi günü, Göçmenköy Rauf Raif Denktaş Caddesi’ndeki polis evlerinin bulunduğu bölgede ölü bulundu.

Yapılan otopside, kedinin, havalı tüfek ile vurulduğu tespit edildi. Kedinin sahibi Tolga Sayıl, yaşananları “vahşet” olarak niteledi.

Kedinin canice öldürülmesinin yanı sıra mahallede bir dizi olay daha yaşandı.

Sayıl, silah sesi duyup dışarı baktığında, uçuşan kuş tüylerini gördüğünü anlattı, mahallede, tüfekten çıkan saçmalar sonucu iki kişiye ait 2 de su deposunun delindiğinin tespit edildiğini söyledi.

Polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

Olayla ilgili KIBRIS’a konuşan Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, insan veya hayvana zarar veren kişinin ayırt edilemeyeceğini, kendilerinin gözünde kediyi ya da köpeği öldüren kişinin, insan öldüren kişi gibi “katil” olduğuna dikkat çekti.

Curcioğlu, sokaktaki veya sahipli canları acımasızca öldüren kişinin psikolojik sıkıntıları olduğuna işaret ederek, bugün hayvanı vuran bir kişinin, yarın bir çocuğu, bir kadını veya bir adamı vurabileceğini kaydetti.

Sayıl: Yaşananlar vahşet

Kedisi öldürülen Tolga Sayıl, gözü gibi baktığı hayvanının vurularak öldürüldüğünü anlayınca otopsi için Veteriner Dairesi Müdürlüğü’ne başvurduğunu söyledi.

Sayıl, otopsi raporuna göre kedinin, havalı tüfek ile vurulduğunun ortaya çıktığına vurgu yaparak, bunun mahalledeki ilk olay olmadığına dikkat çekti.

Mahalleden bir kişinin güvercinlere de sık sık ateş ettiğini ve silah sesi duyduğunu anlatan Sayıl, kuşları vurmak isteyen şahsın iki komşusunun deposunu, bir tanesinin de boilerini deldiğini belirtti.

banner134
Hem kendinin, hem de komşularının polise şikayetçi olduğunu ifade eden Sayıl, polisin olayı soruşturduğunu kaydetti.

Sayıl, kedisini kaybetmekten dolayı çok üzüldüğünü anlatarak, yaşananların “vahşet” olduğunu, daha fazla canın zarar görmemesi için bu konuda önlem alınması gerektiğini belirtti.

Curcioğlu: Hayvan öldüren kişinin insan öldürenden farkı yoktur

Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, bu gibi durumların yasada cezası olduğuna işaret ederek, havalı tüfek, silah veya tabanca ile kedi, köpek vurmanın yasak olduğunu kaydetti.

Bu tarz olaylarda vuran kişi belliyse veya şahit varsa, hem belediye, hem de polis tarafından kişiye işlem başlatıldığına dikkat çeken Curcioğlu, hayvan vurma vakalarına ara ara rastladıklarını ve bu olayların bazılarının sonuçlandığını, bazılarının ise sonuçlanamadığının altını çizdi.

Curcioğlu, bundan 4-5 ay önce bir köpeğin de aynı şekilde tüfekle vurulduğunu, veterinerin yoğun çabaları ile kurtarıldığını belirterek, “Köpek ertesi gün ameliyata alınacaktı, ama alınmadan önce yaşadığı ortama geri götürüldü, hırsını alamayan kişi bu kez köpeği öldürdü” dedi.

İnsan veya hayvana zarar veren kişinin ayırt edilemeyeceğini vurgulayan Curcioğlu, kendilerinin gözünde kediyi veya köpeği öldüren kişinin de aynı insan öldüren gibi katil olduğuna dikkat çekti.

Curcioğlu, sokaktaki canları veya sahipli canları acımasızca öldüren kişinin psikolojik sıkıntıları olduğuna işaret ederek, bugün hayvanı vuran bir kişinin, yarın bir çocuğu, bir kadını veya bir adamı vurabileceğini kaydetti.

Olayı korkunç ve vahşet olarak tanımlayan Curcioğlu, psikologların da bu konudaki görüşünün, hayvanı kolayca öldürebilen birinin, yarın insanı da öldürebilecek kapasitede olduğu yönünde olduğunu söyledi.

Asgari ücretin 4 katına kadar para, 6 aya kadar hapislik cezası

8/2013 Sayılı Yasa Hayvan Refahı Yasası 5 ve 6’ncı maddesine göre, hayvanlara kötü muamele yapılması ve  hayvan bakıcılarının yükümlülüklerini yerine germemek suç sayılırken, hayvanın bariz yaralanmasına veya merkezi sinir sistemi veya diğer organ sistemlerinin faaliyetinde klinik olarak ispatlanabilir olumsuz değişikliklere yol açacak şekilde nesneler, uyarıcılar veya acı veren maddeler kullanmanın da cezası var.

Bu yasa kurallarına aykırı davranan gerçek veya tüzel kişiler bir suç işlemiş olurlar ve haklarında idari yaptırımlar ile cezalar uygulanır.

Hayvanlara kötü muamele ise duruma göre değişiklik gösteriyor. Asgari ücretin 2 katından tutun 4 katına kadar para cezasının yanında 6 aya kadarda hapislik cezası verilebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75