banner6

Kelle koltukta gidiyoruz!

banner37

Ülkemizde her yıl onlarca kişinin yaralanmasına ve hatta ölmesine neden olan trafik kazaları dur durak bilmiyor. Önleyici tedbirlerin alınmadığı yollarda, çoğu zaman da yayaların dikkatsizce yolun ortasına atlamasıyla kazalar meydana geliyor

Kelle koltukta gidiyoruz!
banner99

Cemre CEMALİ

BARİYERLERDEN ATLAYARAK KARŞIYA GEÇİYORLAR… Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı, yayaların, hayatını riske atmamak için kendini koruyarak yolun diğer tarafına geçmesi, sürücülerin de yayaları koruyarak araba kullanması gerektiğini ifade etti. Avcı, yayaların birçok noktada bariyerlerden atlayarak yolun karşısına geçtiğini belirtti. Avcı, yerel yönetimler ve devlet yetkililerinin alması gereken tedbirler olduğunu da belirtti.

YOLLAR ZİFİRİ KARANLIK… Sokak aydınlatmaları ihtiyaç duyulan yerlere takılmasına rağmen yanmıyor,  ülkemizdeki yollar kapkaranlık. Mehmet Zeki Avcı, elektrik faturasını öderken vatandaşların sokak aydınlatması için de ücret ödediğini vurgulayarak, sokak aydınlatmalarının yapılmadığı yerlerde yaşanan kazalarda, buna etken olan makamların sorgulanması ve yargılanması gerektiğini söyledi.

   Trafik kazalarında sıklıkla şoförlerin hata yaptığı düşünülse de, bazı durumlarda yayaların da yola dikkatsizce atlaması kazalara davetiye çıkarıyor. Yollarında önleyici tedbirlerin alınmaması da ne yazık ki ölümle sonuçlanan trafik kazalarıyla karşılaşmamıza neden oluyor.

   Trafikte yol güvenliğini sağlamakla görevlendirilen yetkililer, yaya geçitleri, sokak lambaları ve üst geçitler gibi olması gereken en temel önleyici unsurları bile tam olarak yerine getiremediği için, maalesef kazaların yaşanma olasılığı da artıyor.

   Önceki gün Lefkoşa-Güzelyurt anayolu üzerinde, yolun karşı tarafına geçmek için üst geçidi kullanmak yerine, karşıdan karşıya geçmek için çelik bariyerlerden geçmeye çalışan bir gence motosiklet çarpmış ve genç, olay yerinde hayatını kaybetmişti.

   KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı, yayaların hayatını riske atmamak için kendini koruyarak yolun diğer tarafına geçmesi, sürücülerin de yayaları koruyarak araba kullanması gerektiğini ifade etti. Avcı, bunlara ek olarak yerel yönetimler ve devlet yetkililerinin alması gereken tedbirler olduğunu belirtti.

   Avcı, ülkemizde yıllardır sokak aydınlatmalarının yapılmamasının haklı bir nedeni olamayacağını vurgulayarak, bu durumu, yayaların hayatını bilerek ve doğrudan tehlikeye atmak olarak açıkladı.

   Üst geçit olmayan yollarda önleyici olarak yaya geçitlerinin yapılmasının önemine işaret eden Avcı, yayaların yaya geçidi ya da üst geçitleri kullanmak yerine, yaygın olarak bariyerlerden atlayarak yolun karşı tarafına geçtiğini kaydetti.

“Trafik kazalarında sadece sürücüler suçlu değildir”

   Mehmet Zeki Avcı, ülkemizde yaşanan ölümlü trafik kazalarında sadece sürücülerin suçlu olarak gösterilerek sorgulandığını ifade ederek, bu noktada hata yapıldığını belirtti.

   Avcı, meydana gelen trafik kazalarında bütün etkenlerin raporlanması gerektiğine dikkat çekerek, yollarda yaya geçidi veya üst geçit olması gereken yerler kadar yayaların hiçbir şekilde kullanmaması gereken yollar olduğunu da kaydetti.

   Karşıdan karşıya geçmek isteyen her yayanın hayatını riske atmamak için kendini koruyarak yolun diğer tarafına geçmesi, sürücülerin de yayaları koruyarak araba kullanması gerektiğine işaret eden Avcı, bu tedbirlere ek olarak yerel yönetimler ve devlet yetkililerinin alması gereken tedbirler olduğunun da altını çizdi.

   Avcı, yollarda bulunan yaya geçitlerinin bakımı ve sokaklardaki aydınlatmanın yeterince yapılmadığını vurgulayarak, üst geçit olan bölgelerin kullanışlı hale getirilmesi için de o bölgedeki yolların etrafının tellerle çevrilmesi gerektiğini kaydetti.

   Yayaların üst geçitleri ya da yaya geçidini kullanmasını sağlayacak bir sistem kurulmasının gerekliliğine vurgu yapan Avcı, yayaların, yolun istediği noktasından başka bir tarafa geçmesinin doğru olmadığını ifade etti.

   Avcı, üst geçit olmayan yollarda önleyici olarak yaya geçitlerinin yapılmasının önemine işaret ederek “Genç insanlar nasılsa koşarak geçerim diyerek, hem kendini hem de karşıdan gelen sürücünün hayatını tehlikeye atacak şekilde davranabiliyor. Yayalar birçok noktada kolaya kaçıp, bariyerlerden atlayarak karşıya geçiyor” dedi.

   Trafikte kurallara uymayan sürücülere ceza uygulandığını anımsatan Avcı, ülkemizde trafik kurallarına uymayan yayalara herhangi bir yaptırım uygulanmadığını söyledi.

   Avcı, sokak aydınlatmalarının ihtiyaç duyulan yerlere takılmasına rağmen ülkemizdeki yolların yıllardır aydınlatılamamasının haklı bir nedeni olamayacağını belirterek, bu durumu, yayaların hayatını bilerek ve doğrudan tehlikeye atmak olarak nitelendirdi.

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK), Karayolları Dairesi, Maliye Bakanlığı ve belediyelerin, sokak lambalarının çalışmasını sağlayamadığını ifade ederek, devletin bu konuda görevini yapmadığını belirtti.

   Avcı, elektrik faturasını öderken vatandaşın sokak aydınlatması için de ücret ödediğini hatırlatarak, sokak aydınlatmalarının yapılmadığı yerlerde yaşanan kazalarda, buna etken olan makamların da sorgulanması ve yargılanması gerektiğini açıkladı.

   Yayaların kullandığı yerleşim yerlerine yakın olan anayolların belediye hudutları içerisinde aydınlatılmasının mecburi bir hizmet olduğuna dikkat çeken Avcı, şöyle devam etti:

   “Sokak aydınlatmalarının yapılmadığı yerlerde yaşanan kazalarda, bu noktalar, raporlarda muhakkak yer alır. Önemli olan ‘neden yanmıyor, ihmal mi var’ noktasıdır ama bu hiç araştırılmadı. Bu tür ölümlü kazalarda mağdur olan tarafların yargı sisteminde bu noktayı da dile getirmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2022, 09:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104