Kendi elimizle felaketi çağırıyoruz!

banner37

Ülkede yağmur sularını üretime katkı sağlamak için kullanmayı başaramazken, tehlikeye dönüşmesine de göz yumuyoruz. Göletlerde biriken ve değerlendirilmeyen sular, bir sonraki kışta yağacak yağmurla birlikte su taşkını ve sel felaketi riski taşıyor

banner87
Kendi elimizle felaketi çağırıyoruz!
banner90
banner99

FELAKETE DAVETİYE… Ülkede, her yıl binlerce ton yağmur suyu, alt yapı eksiklikleri, sistemsizlik ve bilinçsizlik nedeniyle üretime kazandırılamıyor. Bu suların bir bölümünün denize akıp gitmesine izin verilirken, göletlerde birikenler de bir türlü üretime kazandırılmıyor. Böylece, bir sonraki kışın da yağışlı geçmesi durumunda bir önceki yıldan dolu olan göletler, son yağmurları kaldıramıyor, taşıyor ve ortaya felaketler çıkıyor

BAKANLIK ÇALIŞMA BAŞLATTI… Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, ülkedeki dereler ve göletlerle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri ile ortak bir çalışma yaptıklarını ve genel bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Deveci, bu projenin, dereler ve göletlerin ıslahını kapsadığını söyledi ve “Yağmur sularını hem zarar vermeyecek, hem de ülkeye faydalı olacak bir formata getirmeyi hedefliyoruz” dedi

“GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ”…  Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, yağmur sularının bir yerde depolanmasının ciddi bir proje ve çalışma gerektirdiğini anlattı. Ülkede yapılan çalışmaların daha çok günü kurtarmak için olduğunu ifade eden Veysioğlu, “Yağmurun, felakete dönüşmemesi için çalışıyoruz” şeklinde konuştu

“GÖLETTE BİRİKEN SU, ÜRETİCİYE DE YARAMADI”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, göletlerin geçen yıldan beri dolu olduğunu ve bu suyun üretiminde kullanılmasına izin verilmediğini kaydetti. Olası şiddetli bir yağış durumunda bu göletlerin taşabileceğini söyleyen Mustafa Naimoğulları, “Bu su üreticilere verilmiş olsaydı, mısır ve yeşil ot gibi hayvan yeminin ham maddelerini yetiştirmek için kullanırdık” ifadesini kullandı

Ceren ÖZBİL

Ülkede her yıl binlerce ton yağmur suyu alt yapı eksiklikleri, sistemsizlik ve bilinçsizlik nedeniyle üretime kazandırılamıyor.

Yağmurlu geçen kış aylarında bile göletlerde biriken yağmur suyunun adete buhar olup uçmasına izin veriliyor.

Üstüne üstlük, devletin, yağmur sularını değerlendirip, üretime kazandıramaması nedeniyle de üreticilere milyonlarca TL kuraklık tazminatı ödeniyor.

Ayrıca göletlerde biriken ve kullanılmayan sular da bir sonraki kış için ciddi bir tehlikeye dönüşüyor.

Göletlerin dolu olması nedeniyle, yollara, evlere, iş yerlerine akan yağmur suları can güvenliği için de ciddi bir  tehlikeye dönüşüyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, yağmur sularının değerlendirilebilmesi için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı   Doğuç Veysioğlu bu konuda atılabilecek adımlar ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da suyun üretim için önemi hakkında bilgi verdi.

Deveci: Önlem alındı

Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, yağmur sularının ülkeye zarar vermemesi için Ciklos’ta ve Korkuteli-Güvercinlik bölgesinde ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.

Deveci, bu bölgelerde, önceki yıllarda, istenmeyen olaylar yaşandığını hatırlattı ve benzerlerinin yaşanmaması için gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

“Suların değerlendirilmesi için proje hazırlanıyor”

Deveci, ülkedeki dereler ve göletlerle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri ile ortak bir çalışma yaptıklarını ve genel bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Deveci, bu projenin, dereler ve göletlerin ıslahını kapsadığını söyledi ve “Yağmur sularını, hem zarar vermeyecek, hem de ülkeye faydalı olacak bir formata getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Veysioğlu: Ciddi bir planlama gerekiyor

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, yağmur sularının bir yerde depolanmasının ciddi bir planlama ve maliyet gerektiren bir konu olduğunu anlattı.

Ancak bu suların göletlerde ve sulak alanlarda toplanmasının sağlanması gerektiğini kaydeden Veysioğlu, ancak ne yazık ki bizde tartışılan konunun, bu suların değerlendirilmesi değil, felakete yol açmaması için alınması gereken önlemler şeklinde olduğunu ifade etti.

Veysioğlu, şöyle konuştu:

“Yağmur sularının depolanması için ciddi bir maliyet ve planlama gerekiyor.

Ülkede, şu anda tartışılan konu, bu suların depolanması değil, felakete yol açmamasıdır. Bizde, belediyeler tarafından kurulan alt yapı, günü kurtarmaya yöneliktir”.

Naimoğulları: Su, üretimin can damarı

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, suyun, üretimin can damarı olduğunu söyledi ve son zamanlarda yağan yağmurun, üreticinin bir nebze olsun yüzünü güldürdüğünü anlattı.

Yağmur sularının depolanması ve üretimde kullanılmasının da üreticiler için büyük önem taşıdığını kaydeden Naimoğulları, ancak bu suyun üretimde kullanılmadığını belirtti.

“Göletlerin dolu olması felakete kapı açabilir”

Naimoğlulları, göletlerin geçen yıldan beri dolu olduğunu ve bu suyun da üretimde kullanılmasına izin verilmediğini kaydetti. Olası şiddetli bir yağış durumunda bu göletlerin taşabileceğini söyleyen Mustafa       Naimoğulları, şunları kaydetti:

“Elbette üretim için suya ihtiyacımız var. Ancak göletlerde biriken bu suyun üretimde kullanılmasına izin verilmedi.

Göletler, geçen kıştan beri dolu… Bu da tehlike arz ediyor. Eğer şiddetli bir yağış gelirse, sel felaketleri olabilir. Bu suyu bize verselerdi, yeşil ot, mısır gibi yem hammaddeleri yetiştirirdik. Köylü kazanır, köylünün kazanmasıyla, halk da kazanırdı”.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75