“Kendini nakil kurulu’nun yerine koyarak kişiye özel nakiller yaptı”

banner37

“Kendini nakil kurulu’nun yerine koyarak kişiye özel nakiller yaptı”
banner90
banner8

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, Ekim 2019’da toplanan Nakil Kurulu’nun yaptığı nakillerden sonra kendini Nakil Kurulu yerine koyarak kişiye özel nakiller yaptığını savundu.
İnsan hayatı ile doğrudan ilgili olan sağlık kurumlarının, siyasi emellere kurban edildiği görüşünü belirten KTAMS, sessiz kalmayacağını ve kendini yasaların üzerinde gören her kim olursa olsun sendikayı karşısında bulacağını kaydetti.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin sendikanın Kamu Sağlık Çalışanlarının Nakil İşlemleri ile ilgili Usul ve Esaslar Tüzüğü’nü hiçe sayarak keyfi bir şekilde kişiye özel görevlendirmelere gittiği gerekçesiyle yaptıkları basın açıklamasını asılsız diye nitelediğini belirterek, Pilli’ye yanıt verdi. 
Bengihan, KTAMS’ın kişilerle uğraşmadığını, dertlerinin halkın kamudan hak ettiği hizmeti alabilmesi ve çalışanların da huzur içinde görevlerini yapması olduğunu kaydetti.

banner134
Bengihan yazılı açıklamasında,    Pilli’ye, sendikaların asıl görevinin çalışanların haklarını korumak, yasa dışı uygulamalara karşı durmak olduğunu hatırlatmak istediklerini belirtti.

“TÜZÜĞE RAĞMEN…”

Nakil Kurulu’nun nakil işlemlerinin keyfi ve partizanca değil, kriterlere göre ve adil yapılması için büyük önem taşıdığını vurgulayan Güven Bengihan, Pilli’nin tüzükte Nakil Kurulu’na verilen yetkiye rağmen, hastane içinde görevlendirmelerde kendisini yetkili gördüğünü belirtti. 
İhtiyaç olmadığı halde, henüz 10 yıllık hizmeti olan bir hemşirenin mesai çalışılan endoskopi servisinde görevlendirildiğini kaydeden Bengihan, bu durumun hangi gerekçeyle izah edilebileceğini sordu.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, “Ekim 2019’da toplanan Nakil Kurulu’nun yaptığı nakillerden sonra Bakan Pilli’nin kendini Nakil Kurulu yerine koyarak kişiye özel nakiller yaptığını” savundu.
Bengihan, “insan hayatıyla doğrudan ilgili olan sağlık kurumlarının, siyasi emellere kurban edildiğini” belirterek “Halkımıza ve sağlık çalışanlarına karşı taşıdığımız sorumluluk bilinci bu konuda sessiz kalmamamızı emretmektedir. Kendini yasaların üzerinde gören her kim olursa sendikamızı karşısında bulacaktır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75