banner6

Kendinizi onların yerine koyun, çaresizliklerini anlayın

banner37

“Havaların ciddi derecede soğuduğu son günlerde sokaktaki can dostlarımızın hayatta kalma mücadelelerine yardım edelim” çağrısında bulunan Altın Patiler Derneği As Başkanı Curcioğlu, herkesin empati yapmasını istedi:

Kendinizi onların yerine koyun, çaresizliklerini anlayın
banner151 banner143

“MÜCADELE ETMELERİ DAHA DA ZORLAŞTI”… Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, soğuk havada sokaktaki can dostlarımızın açlıkla mücadele etmelerinin daha da zorlaştığına dikkat çekerek, hayvanların soğukta vücut ısılarının ve bağışıklıklarının düştüğünü, buna bir de açlık eklenince onlar için dayanmanın çok daha zorlaştığına işaret etti. Soğuk havaların iyice hissedildiği bu dönemlerde, yağmurlu havalarda apartman girişlerini ve bahçe kapılarını can dostlarımıza açmamızın öneminden bahseden Curcioğlu, vatandaşlara “onlara ulaşacakları yerlere yiyecek koymayı ihmal etmemeliyiz” çağrısında da bulundu.

Eniz ORAKCIOĞLU

Havalar her gün biraz daha soğuyor. Kıbrıs son günlerde en soğuk günlerini yaşarken, sokaklarda yaşamak zorunda olan can dostlarımız için bu günler hiç kolay geçmiyor.


Normal zamanda bile hayatta kalma ve açlık mücadelesi veren sokak hayvanları, soğukla birlikte daha da büyük bir mücadele içerisine giriyor.


Kış mevsiminde, soğuk ve yağmurlu havalarda bizler evlerimizde sıcak çayımızı - kahvemizi, sıcak çorbamızı yudumlarken, onlar sokakta ölüme direniyor.


Vatandaşlar olarak sokaktaki canlara yardımcı olabiliriz. Evlerimizin önüne, yağmurdan ıslanmayacak yerlere bir kap su ve bir kap mama koyabiliriz. Çok soğuk gecelerde, yağmurlu havalarda onlara apartman ve bahçe kapılarımızı açabiliriz. Eğer imkanımız varsa onlara geçici yuva olabiliriz.


Diğer bir önemli nokta ise kış aylarında korunacak alanları kalmadığı için sokaktaki hayvanların araç motorlarına ve tekerleklerine sığınmaları… Bu nedenle, araçlarımızı çalıştırmadan önce kontrol edip, muhakkak kaputa vurmamız büyük önem taşıyor.


Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, kış aylarında beslemenin artırılması gerektiğini, sokaktaki canların soğuk hava ile mücadele ederken, bağışıklıklarının düşmemesi için beslenmeleri gerektiğini söyledi.


Curcioğlu, bahçe ve apartman girişlerini can dostlarımıza açmanın ve onların ısınmasının sağlamanın önemli olduğunu kaydederek, “onlara güvende hissedecekleri ortamı yaratalım, hayatta kalmalarına imkan verelim” dedi.


“Empatimiz kalbimizden eksilmesin” diyen Curcioğlu, kendimizi onların çaresizliğinin yerine koymamız gerektiğini, böylelikle onları anlamanın ve yardım etmenin belki daha da kolaylaşabileceğini belirtti.

“Soğuk ve açlıkla mücadele etmeleri zor”


Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, son günlerde ciddi şekilde hissedilen soğuk havada sokak hayvanlarının durumuna değindi.


Curcioğlu, evlerimizde klima altında, soba veya şömine önünde otururken bile ısınamadığımıza, özellikle odadan odaya geçerken soğuktan titrediğimize dikkat çekerek, sokaktaki canların hiçbir şekilde ısınma şansı olmadığına vurgu yaptı.


Curcioğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:


“Düşünün ki onların hiç bir şekilde korunma lüksü yok. Rüzgardan korunsa yağmurdan korunamıyorlar. Yağmurdan korunsalar insanların kovalayıp sığındıkları yerden çıkarmasından korunamıyor. Zor olan yaşam koşullarını daha da zorlaştırıyoruz.”


Soğuk havada sokaktaki canların açlıkla mücadele etmelerinin daha da zorlaştığına dikkat çeken Curcioğlu, hayvanların soğukta vücut ısılarının ve bağışıklıklarının düştüğünü, buna bir de açlık eklenince onlar için dayanmanın çok zorlaştığının altını çizdi.


Curcioğlu, vatandaşlara çağrıda bulunarak “onlara ulaşacakları yerlere yiyecek koymayı ihmal etmemeliyiz” dedi.

“Kapılarınızı can dostlara açın”


Soğuk havaların iyice hissedildiği bu dönemlerde, yağmurlu havalarda apartman girişlerini ve bahçe kapılarını can dostlarımıza açmamızın öneminden bahseden Curcioğlu, onlara sığınacak alan vermemiz gerektiğini, her yerin kentselleştirilmesi sebebi ile sokaktaki can dostlarımızın günden güne yaşam alanlarının da azaldığından bahsetti.


“İmkanı olanlar sokaktaki canlara evlerinin kapılarını açmalı” diyen Curcioğlu, onların soğuktan korunmasına, hayatta kalmasına yardım etmek için can dostları misafir etmelerinin önemini vurguladı.


Curcioğlu, vatandaşlar ve belediyeler olarak özellikle bu soğuk havalarda daha fazla besleme yapmamız gerektiğinin altını çizerek, “Daha çok yere mama koymalı, onlara her gün beslenme olanağı sağlamalıyız ki soğukla mücadele yanında hastalık, kansızlık, güçsüzlük ve hatta yaşamlarını etkileyecek ciddi sorunlarla mücadelelerine yardımcı olalım” dedi.


“Belediyelerin daha çok destek olması gerek” diyen Curcioğlu, devletin sokak hayvanları ile ilgili bilincinin ve farkındalığının arması gerektiğini belirtti.


Curcioğlu, sokaktaki hayvanların kısırlaştırılması gerektiğini ve bu kısırlaştırmanın artması için devletin destek sağlaması gerektiğini söyleyerek, soğuk havada sokaktaki can dostların doğum yapmasının ve bebekleri koruyup onları hayatta tutmasının çok zor olduğunu kaydetti.


Curcioğlu, dernekler olarak var olanlara yetemediklerinin altını çizerek, “Yeni gelenlere nasıl yeteceğiz. Gerçekten çok zor” şeklinde konuştu.

“Araç motorlarını ve tekerleklerini kontrol edin”


Kış aylarında korunacak alanları kalmadığı için sokaktaki hayvanların araç motorlarına ve tekerleklerine sığındıklarına dikkat çeken Curcioğlu, vatandaşlara araçlarını çalıştırmadan önce motoru ve lastikleri kontrol etme çağrısında bulundu.


Curcioğlu, araçlar işletilmeden önce muhakkak kaputa vurulması gerektiğine vurgu yaparak, sokak hayvanlarının soğuk havalarda tehlikeli yerlere sığınmak zorunda kaldıklarını belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104