Kerem Hasan: Kıbrıs Türk halkı olarak bu oyunlara “YETER” dememizin zamanı geldi!

banner37

Kerem Hasan: Kıbrıs Türk halkı olarak bu oyunlara “YETER” dememizin zamanı geldi!
banner99

Değerli Basın ajansları, Konu: KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi açıklama Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Pazar günü yapılacak olan ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemiz adına hayırlı sonuçlanmasını temenni ederiz. İkinci turda yarışacak olan Sayın Ersin Tatar ve Sayın Mustafa Akıncı’ya da başarılar dileriz.

Her şeyden önce adayların ve taraftarların kutuplaşma ve ayrıştırıcı söylemlerden kaçınmalarının önemine vurgu yaparak, halkımızın Pazar günü sandığa gidip iradelerini ortaya koymalarına çağrı yapıyoruz. Türk tarafının tüm gayret ve tavizlerine rağmen, Kıbrıs’ta federal çerçevedeki müzakerelerin 2017 yılında Crans Montana’da çöktüğü ve son üç yıldır bu konuda tek bir adım dahi atılmadığı hepimizin malumudur.

Rum tarafının aşırı talepleri, “sıfır asker, sıfır garanti” ortaya konulmuş, siyasi eşitlik gereği dönüşümlü başkanlığı kabul etmediği, mülkiyet konusunda global çözüm yerini ‘kişisel mülkiyet hakkının’ olacağı – yani komisyonlarda sürünebileceğimiz bir sürecin düşünülmesinden hatta bunun için adım atılmasından derin kaygı duymaktayız. Kendi ailelerimiz yıllarca bu belirsizliği yaşadı ve artık bizde aynı süreçten geçmek istemiyoruz.

Buna ek olarak, AB serbest yerleşim özgürlüğünü kısıtlayabilmemiz yani iki kesimliliği koruyabilmemiz için kalıcı derogasyonların olması hukukçularımız tarafından birçok kez dile getirilmesine rağmen böyle bir konunun müzakere masasında anlaşılamaması ve kaale alınmaması kaygılarımızı artırmıştır.

Tüm belirtilen bu hususların anlaşılmadığı halde, siyasi eşitliğimizin kabul görmediği bir ortamda ve Rum tarafının ‘sıfır asker, sıfır garanti’ duruşunu görerek Kıbrıs Türk tarafının, tarihte ilk kez BM yetkililerine ve dolaysıyla Rum tarafına “HARİTA” sunmasına hiç bir zaman anlam veremediğimizi bu noktada belirtmeliyiz.

Şimdi ise Rum tarafı bu haritayı da görüp “daha fazla toprak” talebinde bulunuyor hemde hiç bir bağlılığı bulunmayan ‘Guterres Çerçevesi’ kapsamında. 2017’de kapsamlı çözüm için yürütülen müzakerelerin çöküşünden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın şu ifadeleri unutulmamalıdır; “Bugünden sonra da, bu bizim neslin son denemesinden sonra da gelecek kuşaklar için daha zor olacağını değerlendiriyorum. . .

banner134
Gelecek kuşaklar, elbette onların önüne blok koyamayız, bloke edemeyiz onlar kendi yollarında en iyisini yapmaya çalışacaklar. Genç kuşaklara tabii ki başarılar dilerim.” Rum tarafı siyasi eşitlikten ada efradındaki doğal kaynaklara kadar hiçbir şeyi Türk tarafıyla paylaşmayı kabul etmediği ve asla kabul etmeyeceği gibi, gençlerimizin bile spor müsabakalarında “ dostluk maçı” yapmalarına karşı her türlü engeli koyuyor.

Bir hususta halkımızın dikkatini çekmek isteriz; Yurt dışında yaşayan ve lobicilik yapan bizim gibi derneklerin, gençliğimizin üzerindeki izolasyonların kaldırılması için mücadele ederken, doğrudan ticaretin olması, doğrudan uçuşların Kuzey Kıbrıs’a yapılabilmesi için, 2004’deki Annan Planı sürecindeki tutulmayan sözlere rağmen, bize deniliyor ki: “Zaten çözüm olursa bunlar da çözülecektir”.

Kıbrıs Türk tarafı Rum tarafına karşın evet dese bile ne ambargolardan kurtulabildi ne tanınma imkânı oldu. Bizi bitmek bilmeyen müzakere süreçlerine hapsettiler ama artık bu böyle devam etmemeli. Artık Kıbrıs Türk halkı olarak bu oyunlara “YETER” dememizin zamanı geldiği düşüncesindeyiz. Artık “farklı” çözüm modelleri konuşulmalı.

“Tek yol federasyon” deyimi 50 yılımızı heba etmedi mi? Rum tarafı bizimle yönetimi ve güç paylaşımını, doğal kaynakları, toprağı paylaşmaya hazır mı? Rum tarafındaki zihniyet değişikliğinin olmadığı bir ortamda, bir 50 yıl daha bu tür süreçlere sürüklenmemizin bizi alternatif çözüm şekil ve modellerine bloke ettiğini idrak ederek, Kıbrıs Türk halkı olarak artık Rum tarafını bir 50 yıl daha beklemeyeceğiz. Bunun bilinmesi gerekliliği üzerinde dururken, oy verirken tüm bu gerçeklikleri de lütfen göz önünde bulunduralım.

Saygılarımızla

Kerem Hasan

ATCA KKTC Temsilcisi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kıprıs
Kıprıs - 3 gün Önce

Ada dışında yaşayan öz Kıbrıslı Türklerin vatandaşlık hakları olan seçimlerde oy kullanma ne zaman verilecek? Adalet istiyoruz!!

Prof Dr Errol Hassan Bafli
Prof Dr Errol Hassan Bafli - 3 gün Önce

Sayin Kerem Hasan, yazdiginiz bu cok anlamli makaleden dolayi sizi tebrik ederim. Aynen,benim de dusunduklerim ve soylemek istedigim sozler. Bende, gecen hafta sizin makaleninze benzer bir seyler yazmistim,ve Kibris Gazetesine gondermistim, tabii ben gazeteci olmadigim icin herseyi boyle guzel her halde yazamadim.Kibrisli Turkler bu secimde cok iyi dusunerek oy kullanmalidirlar. Birinci tur secimlerin neticelerinden gordugumuz gibi, bir kutuplasma var. Sayin Ersin Tatar daha fazla iki esit devletden bahsediyor, sayin Akinci ise hala daha Federasyon dan bahsediyor.KKTC yapaacagi diger durumda Dis memlektlerde yasan yuzlerce veya binlerce benim gibi Kibrisli Turk var, hukumet lazim bu Kibrislilara sahib cikmasi lazim, bizlere de OY verme hakki tanimasi lazim. Ve ATCA semsiyesi altinda bir dis memleket de yasan Kibrisli Turklerle beraber bir cemiyet kurulmali

NMG
NMG - 3 gün Önce

Aynen size katılıyorum onun için oyumuzu Akıncı,ya vereceğiz.

Stumpf Sayime
Stumpf Sayime - 3 gün Önce

Kibrısın birleşmesı için bütün kalbimle dua ediyorum çünkü biz heppimiz Allahın kullarıyız, beraraber ayrımık oolmadan,nihayet uyanıp bu durumu görmeliyiz ve kıbrısın tam birleşmesini gerçekleşmesini bütün kalbimizle sevgimizle,insanca dilemeliyiz

Stumpf Sayime
Stumpf Sayime - 3 gün Önce

Kibrısın birleşmesı için bütün kalbimle dua ediyorum çünkü biz heppimiz Allahın kullarıyız, beraraber ayrımık oolmadan,nihayet uyanıp bu durumu görmeliyiz ve kıbrısın tam birleşmesini gerçekleşmesini bütün kalbimizle sevgimizle,insanca dilemeliyiz

SIRADAKİ HABER

banner75