Kermiya’da tahliye gerginliği!

banner37

Lefkoşa’nın Kermiya bölgesinde 9 yıldır faaliyet gösteren Galın Yol, Bizim Mekan adlı işletmenin “izinsiz yapılaşma” nedeniyle bölgeden tahliyesine yönelik ihbarda bulunulması, LTB ekipleri ile mekan sahibi arasında tartışma yarattı

Kermiya’da tahliye gerginliği!
banner99

  • “ELİMDE MAHKEME KARARIM VAR”... Galın Yol, Bizim Mekan’ın sahibi Rabia Şenol, LTB’ye ait yeşil alan içerisindeki işletmesinin bölgeden kaldırılmasına yönelik ihbara karşı çıkarak, “Tek geçim kaynağım burasıydı. Ben burayı helal parayla, borçla yaptım, hala taksit ödüyorum. Belediye burasının yıkım emrini verdiyse, ya yaptığım yatırımı ödesin, ya da ekmeğimi kazanacağım başka yer göstersin” dedi. Şenol, elinde mahkeme emri bulunduğunu, kendine ait bir yerin yıkılamayacağını savundu

  • “MAHKEME EMRİ YOK, İŞGAL VAR”... LTB yetkilileri ise ilgili bölgedeki işletmenin sahibi olduğunu söyleyen kişinin elinde hiçbir sözleşme veya herhangi bir mahkeme kararının olmadığını, aksine bu yerin ilgili şahıs tarafından işgal edildiğini söylüyor. Belediye yetkilileri, “İlgili kişi, bu yeri, daha önce çevre düzenlemesi izni verdiğimiz birinden devraldı ve izinsiz yapılaşmaya gitti. Elinde herhangi bir mahkeme emri yok, belediyeden izinsiz işgal var. Tek yetki belediyededir” şeklinde konuştu

Funda ÖZSAKINÇ

   Lefkoşa Kermiya bölgesinde, halk arasında ‘Galın yol’ olarak da bilinen başkentin en işlek caddelerinden biri olan Kemal Şemiler Caddesi üzerinde 9 yıldır faaliyet gösteren Galın Yol, Bizim Mekan adlı işletmenin tahliye işlemleri, bölgede kısa süreli gerginlik yaşanmasına neden oldu.

   Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ekiplerinin, söz konusu mekanın, belediyeye ait yeşil alan içerisinde izinsiz yapılaşmayla faaliyet göstermesinden dolayı bölgeden tahliyesine yönelik, dün, son kez yazılı ihbarda bulunması, mekan sahibinin tepkisine neden oldu.

   Kermiya Bölgesi’nde dün sabah saatlerinde yaşanan gerginliğin ardından KIBRIS’a konuşan işletme sahibi Rabia Şenol, mekanın işletmesini 2011 yılında aldığını, dönemin belediye başkanının kendilerine izin vermesi üzerine burayı devralıp işletmeye açtıklarını belirtti.

banner134
   Şenol, “Ben ekmek teknem için çok emek verdim. 2014 te yol açıldı, burada işler de açıldı, çok güzel çalışırdım. Bütün Lefkoşa gençliği bizdeydi, tek geçim kaynağımızdı, şimdi ne yapacağım?” diye sordu.

  

“Ya bedeli ödensin, ya da çalışmam için yeni bir yer gösterilsin”

   İşletme sahibi Rabia Şenol, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait yeşil alan içerisindeki işletmesinin tahliye emrine karşı çıkarak, “Tek geçim kaynağım burasıydı. Ben burayı yaparken çalarak yapmadım, helal parayla yaptım, borçla yaptım ve hala taksit ödüyorum. Belediye burasının yıkım emrini verdiyse, ya yaptığım yatırımı ödesin, ya da başka yer göstersin gidip orada çalışayım ekmeğimi kazanayım” şeklinde konuştu.

   Belediye yetkililerinden yıllarca bu işe bir çözüm bulunacağı yönünde sözler aldığını, ancak günün sonunda kendisine bir açıklama yapılmadan işletmesinin mühürlendiğini anlatan Şenol, “Belediye benim işletmem için şimdi de yıkım kararı verdi, kendilerine dava açtım. Mahkeme sonuçlandı. Mahkeme, yıkılmayacak ama işletmeye de açık olmayacak emrini verdi. Mahkeme emri var, bana ait olan bir yeri nasıl yıkarlar?” ifadelerini kullandı.

“Belediye, ilgili kişinin mağdur olmaması için her türlü yardımda bulundu”

   Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri ise belediyeye ait yeşil alan içerisine, işletmenin sahibi olduğunu söyleyen kişinin, elinde hiçbir sözleşme veya herhangi bir mahkeme kararının olmadığını, aksine, bu yerin ilgili şahıs tarafından işgal edildiğini söyledi.

   Belediye yetkilileri, “İlgili kişi, bu yeri daha önce çevre düzenlemesi izni verdiğimiz birinden devraldı ve izinsiz yapılaşmaya gitti. Elinde herhangi bir mahkeme emri yok, belediyeden izinsiz işgal var. Tek yetki belediyededir” dedi.

   Söz konusu yerin tahliyesi için ilgili kişiye mağdur olmaması adına her türlü yardımda bulunulduğunu ifade eden belediye yetkilileri, “İlgili kişinin, içeride bulunan şahsi eşyalarını taşımasına belediye aracı ve personeli ile birlikte yine belediyenin gösterdiği bir depoya geçici olarak alınması ve mallarının zarar görmeden korunabilmesi için gerekli yardım teklifinde bulunuldu. İki taraf arasında anlaşma yapılıp, belediye tarafından tekrar bir müsamaha gösterilerek bu hafta sonuna kadar ilgili alanın boşaltılması için süre tanındı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75