Kesim listesi izinsiz olarak değiştirildi

banner37

Haspolat’taki KIBET’e ait mezbahada pazar gecesi kaçak kesim yapan ve yaptıran kişilerin suçüstü yakalanmasıyla ilgili yeni bulgular ortaya çıktı. Tarım Bakanı Oğuz, evrakta sahtecilik de yapıldığını söyledi

Kesim listesi izinsiz olarak değiştirildi
banner90
banner8

VETERİNERİN BİLGİSİ DIŞINDA İKİ KESİM EKLENDİ… Haspolat’taki KIBET’e ait mezbahada pazar gecesi kaçak kesim yapan ve yaptıran kişilerin suçüstü yakalanmasının ardından başlatılan soruşturma, yeni bir boyut kazandı. Söz konusu hayvanların güneyden kaçak geçirilip geçirilmediği yönünde araştırmalar sürerken, buna bir de evrakta sahtecilik suçlaması eklendi. Tarım Bakanı Dursun Oğuz’dan alınan bilgiye göre, kesim listesini hazırlayan veteriner, listeye 8 kesim yazdı ve hayvanları gidip yerinde inceleyerek, mühürlü ve imzalı bir şekilde listeyi verdi. Ancak daha sonra bu sayı veterinerin bilgisi dışında 10 olarak değiştirildi ve iki ayrı kesim eklendi.

“KASAPLIK HAYVANLAR İÇİN KULAK NUMARASI VAR”… Dursun Oğuz, damızlık hayvanlarla ilgili kulak numaralarında bir sıkıntı olduğunu ancak kasaplık hayvanlarla ilgili bir sıkıntının bulunmadığını kaydetti. Oğuz, “Müracaat edenlere takılıyor. Bütün mezbahalarda kulak küpesiz kesim yasak. Eğer kulak numarası yoksa, bu olaydan önceki ya da sonraki gün hayvanlar nasıl kesime gitti? Bu soruyu da sormak lazım… Bir gün önce kesime gidenler de küpeliydi, bir gün sonra kesime gidenler de küpeliydi…” dedi

Ceren ÖZBİL

   Haspolat’taki KIBET’e ait mezbahada pazar gecesi kaçak kesim yapan ve yaptıran kişilerin suçüstü yakalanmasının ardından başlatılan soruşturma yeni bir boyut kazandı.

   Söz konusu hayvanların ülkeye güneyden getirilip getirilmediği konusundaki soruşturma sürerken, buna bir de evrakta sahtecilik suçlaması eklendi.

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’dan alınan bilgiye göre, bu mezbahada görevli veterinerin pazar günü için hazırlayıp mühürlediği ve teslim ettiği listeye, veterinerin bilgisi dışında iki kesim daha eklendi.

   Bakan Oğuz, bu konunun da soruşturulduğunu belirtti ve söz konusu mezbahada geçmişte gerçekleşen kesimlerle ilgili listelerin de mercek altına alınmasını hedeflediklerini söyledi.

“Mezbaha bir ay kapatıldı”

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Veteriner Dairesi’nin yasal sorumluluğuna göre, böyle bir olayda söz konusu mezbahanın bir ay kapatılabileceğini, ayrıca olayın tekerrürü halinde ise mezbahanın sürekli kapatılmasının gündeme geleceğini kaydetti.

   Sözleşmesinin iptal edilmesinin ise ayrı bir konu olduğundan söz eden Oğuz, bununla Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nin ilgilendiğini söyledi.

   Oğuz, “Biz, işletmenin işletilmesi ile ilgili konudan sorumluyuz” dedi.  

“Üreticinin mağduriyetini,

mağdur edenler karşılayacak”

   Dursun Oğuz, üreticiyi zarar ettirenlerin zararını karşılamakla yükümlü olduğunu belirterek şöyle konuştu:

   “Zaten üreticinin ağılından hayvan alındıktan sonra sorumluluk alana aittir. Yani yolda giderken hayvana bir şey olsa, bundan sorumlu üreticiyi tutamazsınız. Üretici, paramı alamam korkusundan, çıkıp bazı yayınlar yaptı.

   Evet, üretici mağdur ama üreticiyi mağdur eden devlet değil, kaçak kesim yapanlardır. Asıl burada suç unsuru olan nokta denetimsiz kaçak kesim yapılmasıdır”.

“Bizim için önemli olan halk sağlığıdır”

   Bakan Dursun Oğuz, yapılan kesimle ilgili kayıt ve veteriner kontrolü olmadığını belirtti ve bunun kabul edilemez ve göz yumulamaz bir şey olduğunu bildirdi.

   Konunun halk sağlığını bire bir ilgilendirdiğini kaydeden Oğuz, “Bizim için önemli olan halk sağlığıdır” şeklinde konuştu.  

“Kasaplık hayvanlarda küpe sorunu yok”

banner134
   Damızlık hayvanlarla ilgili kulak numaralarında bir sıkıntı olduğunu ancak kasaplık hayvanlarla ilgili bir sıkıntının bulunmadığını kaydeden Dursun Oğuz, şöyle devam etti:

   “Müracaat edenlere takılıyor. Bütün mezbahalarda kulak küpesiz kesim yasak. Eğer kulak numarası yoksa, bu olaydan önceki ya da sonraki gün hayvanlar nasıl kesime gitti? Bu soruyu da sormak lazım…

   Bir gün önce kesime gidenler de küpeliydi, bir gün sonra kesime gidenler de küpeliydi…

   Neden Sadece bu üreticinden şikayet geldi de diğerinden gelmedi, onu da sorgulamak lazım…”

“Neden devlet veterinerinin olduğu ve kesim

saatleri belli olan bir mezbahada kaçak kesim yapılıyor?”

   Bu hayvanların güneyden getirilip getirilmediği konusunda da polisin araştırma yaptığını ifade eden Oğuz, “Benim de bakan olarak cevap aradığım soru, “devletin veterinerinin olduğu bir mezbahada, kesim saatlerinin belli olduğu bir mezbaha neden kaçak kesim yapılıyor” olduğudur. Bu soruya cevap arıyorum. Polis araştırması tamamlanmasının ardından raporları inceleyeceğim. Herkesin bu soruya odaklanması lazım” dedi.

“Evrakta sahtecilik söz konusu”

   Dursun Oğuz, veterinerin hazırlamış olduğu liste dururken, başka bir liste hazırlanarak veterinerin denetiminin dışında bu isimlerin o listeye eklendiğinin fark edildiğini söyledi ve şunları kaydetti:

   “Yani evrakta da oynama yapıldı.

   O gün için 8 üreticinin hayvanı vardı, veteriner gidip hayvanları yerinde kontrol etti, dosyayı hazırlayıp imzaladı ve evrakı da mühürlü olarak mezbahaya bıraktı.

   Ancak polis operasyonundan sonra bakılan kâğıtta 8 olan rakamın 10’a çıktığı fark ediliyor. Bu iki tane kasabın da malı bu listeye eklenmiş. Yani illegali legalleştirmekle ilgili bir çaba var. Sahte evrak hazırlandı.

   Polis bununla ilgili soruşturma yapsın.

   Biz daha sonra Veteriner Dairesi olarak da inceleme yapacağız”.

“Eski dosyalar da mercek altına alınacak”

   Dursun Oğuz, daha önce bu mezbahada hazırlanan dosyaların da mercek altına alınması gerektiğini belirtti ve eski dosyaları da mercek altına alacaklarını söyledi.

   Oğuz, “Zaten biz göreve geldiğimizden beri kaçak hayvan kesimi ve kaçak etle ilgili çalışma yapıyoruz. Buradan gümrük çalışanlarına ve polise de çok teşekkür ederim” dedi.  

“Cezaları artırmayı içeren bir yasa üzerinde çalışıyoruz”

   Hayvan kaçakçılığı ve kaçak et konusunda yeni bir yasa üzerinde çalıştıklarını da belirten Oğuz, şöyle konuştu:

   “Şu anda mecliste bir yasa hazırlatıyoruz.

   Bu da hem kaçak hayvan, hem de kaçak et ile ilgilidir.

   Bu yasa, bu konulardaki hapislik ve para cezalarının artırılmasını içeriyor.

   Muhtemelen bu hafta biter.

   Daha sonra hukuki görüşler alındıktan sonra Bakanlar Kurulu’na ve meclise sevk edeceğiz.

   Bunun bugüne kadar neden yapılmadığının sorulması gerekiyor. Biz şu anda yasa neyse onu uyguluyoruz. Evet, şu an kapattığımız ülkenin en büyük mezbahası ancak hiçbir şey toplum sağlığından ve yasalardan daha üstün değildir”. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75