'Keşke, önce bizimle temas kursalardı'

banner37

Baf Türk Birliği Başkanı Cenk Dökmen, geçtiğimiz günlerde kuruluşunu ilan eden Gazi Baf Dayanışma Derneği ile herhangi bir bağlarının olmadığını açıkladı ve bir de eleştiride bulundu

'Keşke, önce bizimle temas kursalardı'
banner90

Erol KANLIADA

Baf Türk Birliği Başkanı Cenk Dökmen, geçtiğimiz günlerde kurulan Gazi Baf Dayanışma Derneği ile herhangi bir alakalarının olmadığını belirtti ve birlikle hiçbir ilgisi olmayan söz konusu derneğin yetkililerinin yeni bir oluşuma gitmeden önce kendileriyle görüşmüş olmasını dilediklerini söyledi.

Baf Türk Birliği Başkanı Cenk Dökmen, Birliğin ilk Lefkoşa İlçe Başkanı Özer Çelik, Girne İlçe Başkanı Ahmet Davman ve Genel Sekreter Muhittin Yangın’dan oluşan bir heyetle KIBRIS’ı ziyaret ederek, birliğin kuruluşu ve amaçlarıyla ilgili bilgi verdi.

Ziyaretin öncelikli amacının, yeni kurulan Gazi Baf Dayanışma Derneği ile birliklerinin hiçbir alakasının olmadığını açıklamak olduğunu belirten Cenk Dökmen, söz konusu dernek diğer derneklerin kendilerinden bağımsız olduğunu söyleyerek, “Kıbrıs’ın geneline dağılmış olan Baflıların tümünü temsil eden bir tek tescilli birlik Baf Türk Birliğidir. Gazi Baf Dayanışma Derneği’nin yetkilileri dernek açılmadan keşke bize gelselerdi, fikrimizi alsalardı, biz de ona göre yol gösterici olabilirdik” dedi.

Baf Türk Birliği’nin kuruluş amacının Baf kültürünü yaşamak ve daima yaşatmak olduğunu dile getiren Dökmen, “amacımız savaş sonrası farklı bölgelere yayılan Baflı insanları bir çatı altına toplamak ve Baflı olan insanların bağlarını güçlendirmek” diye konuştu.

“Kıbrıs’ta Türk adını taşıyan ilk birliğiz”

Baf Türk Birliği’nin ilk Lefkoşa İlçe Başkanı olan Özer Çelik de, Baf Türk Birliği’nin Kıbrıs’ta isminde “Türk” geçen ilk birlik olabileceğini iletirken, “resmi belgemiz yok ama eskilerimizin bize verdiği bilgilere göre ilk kez bir birlik Türk adını almış oldu” dedi.

Baf Türk Birliği’nin 1906’da kurulduğunu ve hemen ardından kıraathane adı altında bir de binası olduğunu ifade eden Çelik, birlik kurulurken o günkü Baf Kasabası’nda bulunan entelektüel kişilerin bilgi paylaşımı, kültür paylaşımı için o binada sosyalleştiğini ifade etti.

Bu kıraathanenin 1906’dan 1974’e kadar hizmet verdiğini belirten Çelik, bu kıraathanede toplanıp sosyalleşmenin yanı sıra, kütüphaneleştirildiğini ve her gün günlük gazetelerin de bulunduğunu ifade etti.

Bu kıraathanenin zamanında milli birlik ve mücadeleye de destek olan bir kıraathane olduğunu hatırlatan Çelik, “TMT Baf’ta bu bina içerisinde örgütlendi, tüm kararlar ve eylemler o binada yapıldı, bu yüzden tarihi geçmişi var” dedi.

“Baflıların geleneğini sürdürmek zorunluluk ve şereftir”

Baf Türk Birliği Girne İlçe Başkanı Ahmet Davman, Baflılar için bu birliğin öneminin çok büyük olduğunu, bunun devamlılığının bir gereklilik ve onur olduğunu ifade etti.

Davman, “biz bugün birlik olarak Baf’ın kültürünü yaşatmaya devam etmek için çabalıyoruz ve amacımız bizden sonraki nesillerimiz olan çocuklarımıza bunu aktararak devamını getirmelerini sağlamak” dedi.

“Yönetim şeklimiz beğenilmezse bu işi bırakırız”

Baf Türk Birliği Genel Sekreteri Muhittin Yangın ise, yaptıkları iş gereği mutlu olduğunu ve onur duyduğunu ifade ederek, “eğer yönetim şeklimiz ve yaptığımız aktiviteler yetersiz veya kötü bulunuyorsa biz bugün görevi bırakmaya da hazırız” dedi.

“Yönetim şeklimizi beğenmeyenler varsa üye olmak şartıyla bizimle iletişime geçebilir” diyen Yangın, “üye olmak isteyen kişiler de bize ulaşabilir, Baflı olan herkes de yönetime aday olabilir” dedi.

“İcraatlarımızı yaptık, yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz”

Şimdiye kadar, kan bağışı, Baf müzikleri albümü, Baf’a yapılan kültür gezileri, Mandirga’da (Yeşilova) ve Ayanni’de (Aydın) şehitlik temizliği ve en az yılda bir kez olmak üzere sadece Baflıların katılabileceği bir balo düzenlemesi yapıldığını belirten Baf Türk Birliği Başkanı Cenk Dökmen, bundan sonra yılda iki kez olmak üzere birliğe ait Baflının Sesi adında gazetenin yayınlanacağını bildirdi.

Belgesel projelerinin de olduğunu, aşamaların devam ettiğini kaydeden Dökmen, belgeselin yayınlanabilirse daha çok kitlelere ulaşabileceğini ve kalıcı etki bırakabileceğini ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108