banner6

Kestane el değil cep yakıyor

banner37

Kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceği kestane tezgahlarda yerini aldı. Soğuk kış gecelerinin sıcacık yiyeceği, tezgahlarda kilosu 120 TL’ye varan fiyatlarla satılınca, ateş üzerinde pişmeye başlamadan cepleri yakmaya başladı

Kestane el değil cep yakıyor
banner99

Özel Haber - Emine Gül ÖZER

GEÇEN YILA GÖRE DAHA UCUZ AMA… Evlerde soba üzerinde ve fırınlarda pişirilerek damakları şenlendiren kestane, fiyatıyla vatandaşları pek de yanına yaklaştırmıyor. Geçen yıl kilosu 170 TL’ye satılan kestanenin fiyatı bu yıl 50 TL’lik bir düşüşle yaklaşık 120 TL’den tezgâhta yerini alıyor. Geçen seneye oranla fiyatta düşüş yaşansa da kestane hâlâ lüks olarak görünüyor.

Kış soğuğunun kendini iyice hissettirdiği şu günlerde, kışın vazgeçilmez lezzeti kestane de tezgahlarda boy göstermeye başladı.

Soğuk kış günlerinde ilk akla gelen yiyeceklerden biri olan kestane, kızarmış, haşlanmış, közlenmiş ve tatlı olarak tüketilebiliyor.

Öyle ki içindeki mineral ve vitamin değerlerinin yüksekliğinden pek çok vatandaş yemeklerinde bile kullanıyor.

Herkes tarafından sevilen, kış mevsimi ile özdeşleşmiş lezzetli, sağlıklı ve besleyici bir yemiş olan kestanelere bakan sadece bakmakla yetiniyor, zira kestane bütçeleri epey zorluyor.

Geçtiğimiz yıla oranla kestane fiyatlarında epey düşüş yaşansa da alım gücü düştükçe düşen halk bu kışı da kestaneyi tadamadan bitirecek gibi görünüyor.

Geçen sene kilosu 170 TL’den satışa sunulan kestane, mevsimi geçmeye yakın 140 TL civarlarına kadar bir düşüş kaydetti.

Bu yıl ise kestanenin kilosu 114 TL’den başlayıp 120 TL’yi bulan fiyatlarla alıcılarını bekliyor.

Fiyatların bu kadar yüksek olması vatandaşın alım gücünü hayli zorlarken, esnaf da kestaneye talep olmamasından dert yanıyor.

Görünen o ki, bu yıl da kestane göze hitap etse de ağızları tatlandıramayacak gibi duruyor.

Vatandaş alıp yiyemiyor

Bakan dönüp tekrar bakıyor, ama alıp evine götüremiyor. Alım gücünün her geçen gün düştüğü ülkemizde vatandaş artık ürün seçip ihtiyacına göre alışveriş yapıyor. Geçen seneye göre kestane fiyatta düşüş kaydetse de vatandaşın bütçesini hâlâ zorluyor. Alan da neredeyse kişi başı hesabıyla tane tane alıyor.

Potasyum kaynağı

Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti kestanenin tadı kadar, faydaları da saymakla bitmiyor. Besin değeri en yüksek olan yiyeceklerden biri olan kestane vitamin ve mineralini de içinde barındırıyor.

Kestane içeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken, magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, klor, potasyum, sodyum B1 ve B2 vitamini de içeriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104