banner6

KIB-TEK, 5 milyon 200 bin dolarlık zarara uğratıldı

banner37

KIB-TEK, 5 milyon 200 bin dolarlık zarara uğratıldı
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) son bir yıl içerisinde 5 kez ihalesiz yakıt alımı yapıldı. İhalesiz  yakıt alımları nedeniyle kurumun 5 milyon 200 bin dolar zarar ettirildiği belirtiliyor.

   Ayrıca ihalesiz alınan bu yakıtların analiz sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmaması dikkat çekiyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Halkın Partisi (HP) MYK üyesi ve KIB-TEK eski Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, KIB-TEK’e son bir yıl içerisinde toplam 5 kez ihalesiz akaryakıt alımı yapıldığını ve bunun devamının da geleceğinin anlaşıldığını ifade etti.

   İhalesiz alımların KIB-TEK’i uğrattığı maddi zararın yaklaşık 5 milyon 200 bin dolar olduğundan söz eden Avcıoğlu, ayrıca “yakıt analizleri bildiğim kadarıyla yapıldı, fakat analiz sonuçları kamuoyu ile paylaşılmadı” dedi.

“Yakıt, şartnameye uygun olmalı”

   Avcıoğlu, sadece analizi yapılmayan değil, analizi yapılan yakıtların da jeneratörlere zarar verebileceğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

   “Burada önemli olan alınan yakıtların, KIB-TEK’in Akaryakıt Temin ve Taşıma İhalesi Teknik Şartnamesi’ne uygun olup olmadığıdır.

   Teknik şartnameye uygun olmamaları halinde, hangi değerin/bileşenin teknik şartnameye uygun olmadığı hayati önem taşır, çünkü her bir bileşenin sisteme etkisi farklıdır.

   Hatırlayacağınız üzere Erhan Arıklı’nın Bakanlığı döneminde TPIC’den ihalesiz alınan yakıtların bazıları off-spec (limit dışı) çıkmış, jeneratörlerde de birtakım arızalara neden olmuştu.

   Yukarıda da bahsettiğim üzere analizi yapılan veya yapılmayan yakıtlarda esas kritik nokta, yakıtın içeriğidir. Yakıtın içeriğine göre jeneratörlerden insan sağlığına kadar değişken birçok etkisi ve zararı söz konusudur.

   Şunu da belirtmek gerekir ki yakıt teknik şartnameye uygun olsa da insan sağlığı ve çevre üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. Teknik şartnameye uygun olmaması, bu olumsuz etkileri artırmaktadır”.

“Kaos bile bile yaratıldı”

   Yasa gücünde kararname ile bu şekilde bir ihalesiz alıma gidilmesinin yasadışı olduğunu düşünmediğinden söz eden Avcıoğlu, şöyle devam etti:

   “Yasa gücünde kararname bir sebep değil, sonuçtur.

   Burada esas dikkat edilmesi gereken husus, yasa gücünde kararnameye neden ihtiyaç duyulduğudur. İhaleye çıkılması yönünde, yumurta kapıya dayanmadan önce yapmış olduğumuz uyarılar malumunuzdur.

   Akaryakıt Temin ve Taşıma İhalesi Sözleşmesi’nin ve alınacak yakıt stokunun ne zaman biteceğini bile bile, göz göre göre ihaleye zamanında çıkılmadı, akabinde ise sözde TPIC ile bir protokol imzalamak için bir yasa gücünde kararname üretildi.

   Ne var ki TPIC’in elinde ne uygun yakıt, ne de uygun gemi vardı. Sözde protokol imzalayanlar bu durumdan bihaber miydiler? Böyle bir şey olabilir mi? Tabii ki olamaz.

   Dolayısıyla bu kaos bile isteye, göstere göstere yaratıldı. Kendi yarattıkları bu kaos ortamını da bu yasa gücünde kararname ile çözme yoluna gittiler. Aynen minare-kılıf ilişkisinde olduğu gibi…”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104