KIB-TEK 9 ayda 600 milyon TL zarar etti

banner37

Cumhuriyet Meclisi, KIB-TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi çalışmalarını neredeyse tamamladı. Komite üyesi Salahi Şahiner, çalışmaları hakkında bilgi verdi:

KIB-TEK 9 ayda 600 milyon TL zarar etti
banner99

Ceren ÖZBİL

“YANLIŞ KARARLARLA KURUM ZARAR UĞRATILDI”… Cumhuriyet Meclisi, KIB-TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi Üyesi CTP milletvekili Salahi Şahiner, komitede rapor yazım aşamasına gelindiğini ancak KIB-TEK’in şu andaki durumunun geçmiştekinden daha vahim olduğunu söyledi. Şahiner, KIB-TEK’in son 9 ayda yanlış kararlar nedeniyle 600 milyon TL civarında zarara uğradığını ifade etti

“BİR İKİ DOLAR ÖDEMEMEK İÇİN 170 DOLAR FAZLA ÖDEDİK”… Salahi Şahiner, kurumda sayaç kalmaması nedeniyle büyük projeler için sayaç alımlarının bekletildiğini ve kurumun bundan 400 milyon TL’ye yakın zarar ettiğini ifade etti. Ayrıca kurumun yakıt ihalelerinin iptal edilmesi nedeniyle 10 milyon TL’ye yakın ve tahsilat yapılamaması nedeniyle de borç alınıp, ödediği faizden kaynaklı 50 milyon TL’ye yakın zarar ettiğini ifade eden Şahiner, bunlara ek olarak taşımacılıktan bir iki dolar kâr etmek için KIB-TEK’in kullanacağı yakıtın 170 dolar daha pahalıya alındığını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi, KIB-TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi Üyesi CTP milletvekili Salahi Şahiner, komite çalışmalarının neredeyse tamamlandığını ve rapor yazım aşamasına gelindiğini açıkladı.

Ancak komite için süre alınmaması nedeniyle resmi görüşmelerin, yasama tatilinden sonra yapılacağını kaydeden Şahiner, raporda çok ciddi bulgular yer aldığını söyledi.

Şahiner, buna rağmen KIB-TEK’te şu an yapılanların, geçmişte yapılanlardan daha vahim olduğunu belirtti.

“KIB-TEK çok ciddi zarara uğratıldı”

Şahiner, KIB-TEK’in ertelenen ihaleler nedeniyle çok ciddi zarara uğradığını söyledi ve son 9 aylık dönemdeki zararının 600 milyon TL civarında olduğunu belirtti.

banner134

 KIB-TEK Yönetimi’nin ve Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın gergin tavırlarının da bunun göstergesi olduğunu ifade eden Şahiner, “Bu dönemden sonra yayınlanacak KIB-TEK’le ilgili Sayıştay Raporları’nda daha ciddi bulguların ortaya konulacağı düşüncesindeyim. Ertelenen ihalelerle KIB-TEK çok ciddi bir zarara uğratılmıştır. İhaleler ertelenmeseydi 330 dolara alınacak olan akaryakıt, şimdi 500 dolar civarındadır” dedi.

“Zarar üstüne zarar”

Salahi Şahiner, kurumda sayaç kalmaması nedeniyle büyük projelerin için sayaç alımlarının bekletildiğini ve kurumun bundan 400 milyon TL’ye yakın zarar ettiğini belirtti.

Şahiner ayrıca yakıt ihalelerinin iptal edilmesi nedeniyle 10 milyon TL’ye yakın ve tahsilat yapılamaması nedeniyle de borç alınıp, ödenen faizden kaynaklı kurumun 50 milyon TL’ye yakın zarar ettiğini ifade etti.

Bunlara ek olarak taşımacılıktan bir iki dolar kar etmek için KIB-TEK’in kullanacağı yakıtın 170 dolar daha pahalıya alındığını belirten Şahiner, “kurum çok ciddi bir zarara uğratıldı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75