banner6

KIB-TEK Genel Müdürü Erdoğan ve şoförü İnce cezaevine gönderildi

banner37

KIB-TEK Genel Müdürü Erdoğan  ve şoförü İnce cezaevine gönderildi
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA


   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan ve şoförü Hüseyin İnce, dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “usulsüzlük yaparak kurumu zarara uğrattıklarına dair” suçlardan oluşan toplam 522 davadan itham edildi. Aleyhlerindeki suçlamaların hiçbirini kabul etmeyen iki sanık da tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi davanın duruşmalarına bugün başlanılmasına karar verdi.

   Şoförü Hüseyin İnce’ye, yüzde 25’lik ek mesai ödeneği kriterinde olduğunu bildiği halde yüzde yüzlük ek mesai kriterinde ödeme yaparak 61 bin 423.62 TL’yi sahtekarlıkla temin etmesine olanak sağlamakla suçlanan Gürcan Erdoğan ve bu parayı almakla suçlanan Hüseyin İnce’nin aleyhlerindeki davalarla ilgili duruşma yapılacak.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanıkların avukatları hazır bulundu.

   Başkan Aksun, davayı duruşmasına başlanmak üzere bugüne erteledi.

4 yıl önce teminata bağlanmıştı

   Gürcan Erdoğan, “Elektrik İnkişaf Yasası, kamu görevlisinin yalan beyan ve raporu, evrak sahteleme ve tedavüle sürme, yetki aşımı, kurumun zarar uğratılması” gibi farklı suçlamalarla 2018 yılında Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılmış ve aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanmıştı.

   Mahkemeye bilgi aktaran polis, Gürcan Erdoğan’ın makam şoförü olan Hüseyin İnce’ye izinli, mesai saatleri içerisinde ve yurt dışında olduğu zamanlarda da burada bulunduğuna dair evraklar düzenleyip imzalaması sonucu 3 bin 242 TL 65 lira sahtekarlıkla temin ettiğini belirtmişti.

   Polis, yine aynı soruşturma içerisinde KIB-TEK Yönetim Kurulu tarafından kendisine herhangi bir yetki verilmeden Erdoğan’ın, şoförü Hüseyin İnce’ye, mevzuatta belirlenen yüzde 25’i aşan ek mesai ödemesine olanak sağladığını ve Elektrik İnkişaf Yasası’na aykırı davranarak suç işlediğini belirtmişti.

“Ek mesai kriterlerini bilmesine rağmen ödeme yaptı”

   Polis, Gürcan Erdoğan’ın, Hüseyin İnce’nin yüzde 25’lik ek mesai ödeneği kriterinde olduğunu bildiği halde İnce’ye yüzde yüzlük ek mesai kriterinde ödeme yapması sonucu 61 bin 423.62 TL’yi sahtekarlıkla temin etmesine olanak sağladığını ifade etmişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104