banner6

KIB-TEK her ay 130 milyon TL zarar ediyor

banner37

Akaryakıt alımı için bu ay tahsil ettiği paraya ek olarak 50 milyon TL de borçlanmaya gitmesine karar verilen KIB-TEK, personel maaşlarını ödeyemeyebilir. Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz kurumun mali yapısıyla ilgili iç açıcı bir tablo çizmedi:

KIB-TEK her ay  130 milyon TL zarar ediyor
banner151

Ceren ÖZBİL

Bakanlar Kurulu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) akaryakıt ödemelerinde kullanılması amacıyla Creditwest Bank Ltd.’den 24 ay vadeli, değişken faizli (TL-Ref-+10,00%) 50 milyon TL tutarında borçlanmasına karar verdi. Bu amaçla devlet kefalet senedi de çıkarıldı.

Bu karar 23 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, bu borçlanmanın temel nedeninin 6 Ocak’ta getirilecek akaryakıt parasını biriktirmek olduğunu söyledi ve KIB-TEK’in aralık ayında toplayabildiği paranın da 97 milyon TL olduğunu ifade etti.

İki gemi akaryakıt için kurumun 170 milyon TL ödemesi gerektiğini kaydeden Büyükyılmaz, her gemi için de yaklaşık 85 milyon ile 90 milyon TL arasında değişen bir rakama ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

6 Ocak’ta gelecek olan akaryakıt ödenmesi için ister istemez bir borçlanmaya gidilmesi gerektiğinden söz eden Büyükyılmaz “50 milyon TL ile 6 Ocak’a kadar toplayacağımız parayı birleştirip bir gemi akaryakıt parasını ödemeye çalışıyoruz” dedi.  

“900 milyon TL alacak, 840 milyon TL borç”

Kurumun 900 milyon TL’ye yakın alacağı ve 840 milyon TL’ye yakın da borcu olduğundan söz eden Büyükyılmaz, bu alacakları toplamanın da hiç kolay olmadığın belirtti.

Büyükyılmaz, “bunların hepsi kurum, kuruluş, devlet daireleri ve belediyelerin borçlarıdır” dedi. 

“Aylık 130 milyon TL zarar”

Büyükyılmaz, uzun bir süredir enerji maliyetlerinin artmasına rağmen KIB-TEK’in zam yapmadığını söyledi ve bu nedenle de kurumunun şu anda aylık 130 milyon TL zarar ettiğini ifade etti. Turan Büyükyılmaz şu şekilde konuştu:

“Fiyat artışına gitmeyen kurum, aylık olarak 130 milyon TL zarar ediyor. Sonuç itibarıyla bu şekilde kurumun idamesi mümkün değildir. Bu aradaki farkın kapatılmasıyla ilgili hükümetin tedbirler alması gerekiyor. Şubat 2019’dan beri elektrik üretimi pahalılaşmasına rağmen, bir türlü hükümetler zam yapılmasına izin vermedi. Kurum kendi personelini ödeyemeyecek duruma gelmiştir.”

“Ocak ayı içerisinde yine akaryakıt ihtiyacı olacak”

Ocak ayı içerisinde bir gemi akaryakıt daha getirilmesine ihtiyaç duyulacağından söz eden Turan Büyükyılmaz şu şekilde konuştu:

“Ocak ayı içerisinde en az bir gemi daha akaryakıt gelecek. Bu parayı nereden bulcağız? Bunları düşünmemiz gerekiyor. Devlet kurumlarının bize borcu var. Örneğin Sağlık Bakanlığı’nın Pandemi ve Mağusa Hastanesi’ne ait 23 milyon TL, BRTK’nın 11 milyon TL, Vakıflar’ın 7 milyon TL borcu var. Daha birçok kurum ve kuruluşun borcu var. Buna karşılık bizim de borçlarımızı var. AKSA’ya 446 milyon TL borcumuz var. AKSA ülkenin yüzde 47 enerji ihtiyacını karşılıyor. Bu borç ödenmeden nereye kadar bu enerji ihtiyacını karşılayacak bilemiyoruz. Akaryakıt getirmek için ilgili firmaya ödeme yapmamız gerekiyor. Ödeme yapmazsak bu akaryakıtı nasıl getireceğiz. Bunlar bizi aşan konulardır. KIB-TEK’in, bu işlerden kendi başına ayağa kalkması mümkün değildir. Düşünün asker borcunu Maliye’ye ödüyor ancak maliye bu parayı başka yere kullandığı için KIB-TEK’e aktarmıyor.”

“Personel maaşları ödenemeyebilir”

Büyükyılmaz, KIB-TEK’in bu ay personel maaşlarını ödemekte de sıkıntı yaşabileceğini ifade etti ve akaryakıt parasının ödenebilmesi için bütün ödemeleri durdurduklarını kaydetti.

Turan Büyükyılmaz, “En büyük huzursuzluğumuz personel maaşlarını nasıl ödeyeceğimiz. Yeni yıla giriyoruz. Herkes maaşını bekliyor. Diğer taraftan akaryakıt parasını ödeyelim diye bütün ödemeleri durdurduk. 6 Ocak’ta gelecek akaryakıtın parasını da ödememiz gerekiyor” dedi.  

“Aylık yaklaşık 20 milyon TL personel gideri”

Kurumun emekli ve Sosyal Sigorta ile İhtiyat Sandığı giderleriyle birlikte aylık yaklaşık 20 milyon TL’lik bir personel gideri olduğunu belirten Turan Büyükyılmaz, “KIB-TEK’te yapılması gereken bellidir. Bu konuda da çok tecrübeli bir bakanımız var. Sunat Atun 7 yıl Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yapmıştır. Bu konuya son derece hakimdir ve sorunu çözeceğine inanıyorum.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110