banner6

KIB-TEK’e 3 ayda, 3 yönetim kurulu başkanı!

banner37

KIB-TEK’e 3 ayda, 3 yönetim kurulu başkanı!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkemizde Mart 1975’e kadar bir devlet dairesi olarak görev yapan ve daha sonra Bakanlar Kurulu’nun 6216 sayılı kararı ile 1 Mart 1975 tarihinden itibaren devlet kurumuna dönüştürülen Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu  (KIB-TEK), siyasilerin oyuncağı oldu.

   Özelilikle son yıllarda neredeyse her hükümet değişikliğinde kurumun yönetim kurulunda değişikliğe gidildi. Bu da yetmedi son 3 ay içerisinde 3 kez yönetim kurulu başkanı değişti.

   4 Nisan’da Turan Büyükyılmaz görevden alındı, yerine Meftun Orkun atandı. 25 Mayıs’ta Meftun Orkun görevden alınarak bu göreve Hasan Amca getirildi. Çok geçmeden 8 Haziran’da da Hasan Amca görevden alındı ve yerine Hasan Akyiğit atandı.

   Bu durum, siyasi atamaların KIB-TEK üzerinde ne kadar etkisi olduğunun göstergesi oldu.

14 günde görev değişikliği

   Bakanlar Kurulu’nun 8 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre, 25 Mayıs 2022’de KIB-TEK Yönetim Kurulu başkanı olarak atanan Prof. Dr. Hasan Amca görevden alındı, yerine Hasan Akyiğit getirildi.

   Karar şöyle:

    “Fasıl 171 Elektrik İnkişaf Yasasının 5'inci maddesinin (1)'inci fıkrası uyarınca, Ü(K-I)31 -2022 sayı ve 24.5.2022 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kuruluna Başkan olarak atanan Prof. Dr. Hasan Amca'nın bu görevden alınmasına, yerine yine bahse konu Bakanlar Kurulu kararı ile üye olarak atanan Hasan Akyiğit'in Başkan olarak atanmasına ve Hasan Akyiğit’ten boşalan Yönetim Kurulu Üyeliğine de Ersan Karataş’ın atanmasına karar verdi”.

51 günde görev değişikliği

   Bakanlar Kurulu’nun 25 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre; 4 Nisan’da KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Meftun Orkun görevden alındı, yerine Hasan Amca atandı. Karar şu şekilde:

    “Bakanlar Kurulu, Fasıl 171 Elektrik İnkişaf Yasasının 5'inci maddesinin (1)'inci fıkrası uyarınca, Ü(K-I)31 -2022 sayı ve 24.5.2022 tarihli Bakanlar Kurulu Meftun Orkun (Başkan), Özgür Arıkan (üye), Dilaver Bilgen (üye) ve Abdullah İşkey’in (üye) görevden alınmalarına ve yerlerine Prof. Dr. Hasan Amca (Başkan), Prof. Dr. Samet Biricik (üye) , Hasan Akyiğit (üye) ve Erman Faydalı’nın üye olarak atanmasına karar verdi”.

Eski yönetim kurulu başkanları:

İsim   Görev Süresi

1- Fazıl Plümer  24.02.1975 – 28.03.1979

2- Onay Fadıl  29.03.1979 – 06.11.1985

3- Ahmet Baysal   06.11.1985 – 23.01.1994

4- Mahmut Adiloğlu  4.01.1994 – 31.01.1999

5- Doç. Dr. Mustafa Dağbaşı   01.02.1999 – 11.04.2004

6- Hurşit Eminer  12.04.2004 – 31.08.2005

7- Ahmet Hüdaoğlu  01.09.2005 – 20.05.2009

8- Hüseyin Konuralp  27.05.2009 – 03.03.2012

9- Asım Karaderi  04.05.2012 – 14.09.2013

10- Erkan Okandan  20.9.2013 – 18.12.2013

11- İsmet Akim  19.12.2013 – 27.04.2016

12- Hasan Çetin Ercen  27.04.2016 – 10.03.2018

13- Ahmet Hüdaoğlu  10.03.2018 – 12.02.2019

14- Muharrem Saygılı  12.02.2019 – 25.06.2019

15- Erdal Onurhan  25.06.2019 – 04.05.2020

16- Selim Gökbörü  04.05.2020 – 21.01.2021

17- Turan Büyükyılmaz  21.01.2021 – 04.04.2022

18- Meftun OrkuN  04.04.2022 – 24.05.2022

19- Prof. Dr. Hasan Amca  24.05.2022 – 08.06.2022

20- Hasan Akyiğit  8 Haziran 2022

Eski KIB-TEK Müdürleri:

İsim  Görev Süresi

1- İbrahim Hacışevki  Aralık 1963 – 20.06.1973

2- Osman Bosan  21.06.1973 – 01.05.1978

3- Faiz Birman  01.05.1978 – 01.08.1978

4- Mahmut Adiloğlu  01.08.1978 – 01.03.1986

5- Kamuran Haktanır  28.05.1987 – 26.11.1992

6- Ahmet Müdüroğlu  20.10.1993 – 22.03.1994

7- Şinasi Öztoygar  14.02.1994 – 03.09.1994

8- Hasan Özdamar  05.09.1994 – 12.01.2000

9- Asım Karaderi  13.01.2000 – 08.03.2004

10- Fuat Mertay  18.05.2004 – 06.08.2013

11- Mehmet Salih Gürkan  01.10.2014 – 09.06.2016

12- Gürcan Erdoğan  09.06.2016 – 15.03.2018

13- Ahmet Dargın  15.03.2018 – 22.10.2020

14- Gürcan Erdoğan

15- Kamil Direl 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104