banner6

KIB-TEK'e haciz şoku!

banner37

Mahkeme emrine rağmen, davacıya, haksız yere aldığı trafo katkısıyla ilgili ödemesi gereken parayı zamanında ödemeyen KIB-TEK’in Gazimağusa Bölge Amirliği’ne dün haciz geldi ve klimaları söküldü

KIB-TEK'e haciz şoku!
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIBTEK) Gazimağusa Bölge Amirliği, dün haciz şokuyla sarsıldı. KIB-TEK Gazimağusa Bölge Amirliği’nin klimaları sökülüp haczedildi. Ancak klimaların sökülüp gazının çıkarılmasının ardından KIB-TEK gerekli ödemeyi yaparak haciz işlemi durduruldu.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin 11 Ekim 2017 tarihli kararına rağmen, davacı “Aranır Elektrik” in sahibi Hüseyin Aranır’a ödenmesi gereken 4 bin 453 TL 17 kuruşu zamanında ödememesi nedeniyle, KIB-TEK’in Gazimağusa Bölge Amirliği’ne dün haciz geldi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görevli tebliğ ve icra memurları, Gazimağusa Bölge Amirliği’ne giderek, klimaları haczetme işlemi başlattı.

Tebliğ ve icra memuru,  kurum yetkililerine gerekli bildirimi yaptı ve paranın ödenmesi için son kez olmak üzere 2 saatlik süre verdi. 2 saatlik süre zarfında davacıya ödeme yapılmaması nedeniyle icra memurunun gözetiminde, bir elektrikçi tarafından, kurumun klimaları yerlerinden sökülmeye başlandı. 2 adet klimanın bağlantı aksamları sökülüp, gazlarının boşlatılmasının hemen ardından, kurum yetkililerinden, mahkeme emrinin gerektirdiği miktardaki paranın davacı Hüseyin Aranır’a ödeneceğinin bildirilmesiyle, icra işlemi durduruldu.

Davacı Hüseyin Aranır’a dün öğleden sonra, daha önceden kendisinden haksız olarak alındığı belirtilen trafo katkı payı ve dava masrafları, faizleriyle birlikte ödendiği öğrenildi.

Öte yandan, Elektrik Kurumu’nun Gazimağusa bölge binasına gelip haciz işlemine tanık olan vatandaşlar, şaşkın gözlerle haciz işlemini izledi.

Yaşanan haciz olayı nedeniyle kurum çalışanları da büyük tedirginlik yaşadı.

Erdoğan: “ Ödemeyi şahsi olarak doğru bulmadım”

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, davacı Hüseyin Aranır’ın, konut olan bir yeri, işyerine çevirirken ödemesi gereken trafo katkı payan olan 900 sterlin’i ödemediğini söyledi.

Durumun daha sonra tespit edilip söz konusu miktarın ilgili şahıstan talep edildiğini kaydeden Erdoğan, ilgili şahsın bu miktarı ödedikten sonra mahkemeye müracaat ettiğini bildirdi.

Gürcan Erdoğan,  ancak avukatlarının ihmalkârlığı ve zamanında savunma yapmaması nedeniyle mahkemenin aleyhlerine karar ürettiğini iddia etti.

Günümüze kadarki uygulamalarında tüm vatandaşlara uyguladıkları trafo katkısından mahkeme kararınca Hüseyin Aranır’ın muaf tutulmasını, şahsi olarak doğru bulmadığını anlatan Erdoğan, bu nedenle de mahkeme kararında ödenmesi gereken miktarı ödemeyip, istinaf mahkemesine gitmeye çalıştığını açıkladı.
Gürcan Erdoğan, yine avukatlarının ihmali ile Yüksek İdare Mahkemesi’ne dava açılma süresinin geçtiğini de öne sürdü. Erdoğan, konuyla ilgili ne adım atacaklarını önümüzdeki günlerde karar vereceklerini sözlerine ekledi.

Davalı avukat: “ Davada Hüseyin Aranır haklıdır”

Söz konusu davada Elektrik Kurumu’nun avukatlığını yapan Ahmet Demirel ise şu açıklamayı yaptı:

“Bu mesele tamamen hukuksal noktalarla ilgiliydi. Bununla ilgili mahkemeye tanık gelse dahi, hukuki noktalar konusunda bilgi sahibi olmadıkları için yarar sağlanamayacaktı. Mahkemeye hukuki noktalarla ilgili olarak iki taraf da yazılı olarak hitaplarını yaptı.

Mahkeme de yasal mevzuatı değerlendirerek, bu davada Elektrik Kurumu’nun aleyhine karar üretti. Kurum, bu kararın ardından benden kararı Yüksek Mahkeme’ye taşımamı istedi. Kurumun maaşlı hukukçuları ile yaptığım görüşmelerde, dava ile ilgili olarak Yüksek Mahkeme’de de başarı sağlanamayacağı, davacı Hüseyin Aranır’ın haklı olduğu ve mahkeme kararının da doğru olduğu yönünde konsensüse vardık.

Yine kurumun maaşlı avukatları ile yaptığımız toplantılarda, Yüksek Mahkeme’de davanın yeniden kaybedilmesiyle kurumun ekstra maddi külfet yaşayacağı konusunda görüş birliğine vardık. Bunu ben izah ettim. Bu görüşümü Elektrik Kurumu’na ilettim. Bu noktadan sonra kurum bu riskleri göz önüne alarak bana Yüksek Mahkeme’ye dava ile ilgili başvuru yapmam konusunda başka bir talep gelmedi. Kesinlikle ihmalimiz veya hukuki bir yetersizliğimiz yoktur”.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 08:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110