banner6

KIB-TEK’i ‘zarara uğrattıkları’ iddia ediliyor

banner37

KIB-TEK’i ‘zarara uğrattıkları’ iddia ediliyor
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   KKTC Hukuk Dairesi ve KKTC Sayıştay Başkanlığı’nın tespit edip, soruşturma açılmasını sağladığı,“Sahte belgelerle Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun 201 bin 650 ABD Doları zarara uğratılması” konusundaki soruşturma tamamlandı.

   2017 ve 2018 yıllarında Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) açtığı elektrik malzemesi alımı ihalesini alan Mors LTD’nin iki yetkilisi, ihale şartnamesine göre Türkiye menşeli olması gereken elektrik malzemesi yerine “Çin” malı malzemeleri kuruma temin edip, sahte belgelerle satıp, sahtekarlıkla 201 bin 650 ABD Doları temin ettikleri gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı.

   Mali Polis, Merkezi İhale Komisyon tarafından 2017 yılında açılan KIB-TEK’2 15 bin adet “Cut-Out” alımı ihalesini toplam 77 bin 850 Amerikan Dolarına ve 2018 tarihinde açılan bin adet “D Sigortası” alımı ihalesini toplam 123.800 Amerikan Dolarına en düşük teklifi verip alan Mors LTD.’nin kurumdan sahtekarlıkla 201 bin 650 ABD Doları temin ettiğini mahkemeye aktardı.

Şirket yetkilileri teminat

duruşmasına çıkarıldı

   Mors LTD. yetkilileri Ali Erdal Hacımulla ve Gözde Hacımulla dün öğleden sonra “Sahte resmi belge düzenleme, tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla para temini” suçlamalarıyla teminat amaçlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’ndegörev yapan polis memuru Hüseyin Yıldıran’ı dinletti.

“İhale şartnamesine uyulmadı”

   Mahkemede yeminli şahadet veren Yıldıran, 22.06.2020 tarihinde KKTC Hukuk Dairesi’nden alınan yazının ekinde bulunan KKTC Sayıştay Başkanlığı’nın 1/2020 sayılı Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na “60/80A Cut-Out Alımı” ve “22 Kv“D” Sigortası Alımı” ihalelerine ilişkin rapordan, Merkezi İhale Komisyonu tarafından 2017 tarihinde yapılan KIB-TEK’e 15 bin adet “Cut-Out” alımı ihalesini toplam 77 bin 850 Amerikan Dolarına ve 2018 tarihinde yapılan bin adet “D Sigortası” alımı ihalesini toplam 123 bin 800 Amerikan Doları’na en düşük teklifi veren zanlı Ali Erdal Hacımulla’nın direktörü olduğu, zanlı Gözde Hacımulla’nın direktör ve sekreteri olduğu Lefkoşa’da faaliyet gösteren Mors LTD’nin kazandığını belirtti.
   Polis memuru Hüseyin Yıldıran,“İhaleyi kazanan Mors LTD’nin yetkilileri, “Cut - Out” ve “D Sigortası” alımları ile ilgili olarak elektrik malzemelerinin ithalatı aşamasında, ihale şartnamesinde aranan Türkiye menşeli elektrik malzemeleri yerine Çin menşeli elektrik malzemelerini ithal ettiler” ifadelerini kullandı.

   Hüseyin Yıldıran, şirket yetkililerinin Çin’den ithal ettikleri “Cut-Out” malzemelerinin üzerine Türkiye’ den ithal edilmiş gibi göstermek amacıyla Türkiye’de faaliyet gösteren Elopar Elektrik A.Ş.’ye ait “ELOPAR” ismini ve “D Sigortası” malzemelerinin üzerine ise Setaş Elektrik A.Ş.’ye ait “SETAŞ” isimlerini yazdırdıkları konu elektrik malzemelerini Çin’den ithal ettiklerini mahkemeye aktardı.

Şirket yetkilileri belge

sahtelemekle de suçlanıyor


Polis memuru Hüseyin Yıldıran, şirket yetkililerinin sahtekarlık ve dolandırmak niyetiyle KIB-TEK’e ait olmayan ve Elektrik Kurumu tarafından yazılmış gibi gösterilen sahte belge düzenleyip, Ticaret Dairesi ile Gümrük ve Rüsumat Dairesi’nde tedavüle sürdüklerini anlattı.

   Yıldıran, şirket yetkililerinin aynı niyetle Elektrik Mühendisleri Odası’na ait olmayan ve Elektrik Mühendisleri Odası tarafından verilmiş gibi gösterilen “Uygunluk Ön İzin”belgeleri düzenleyerek Gümrük ve Rüsumat Dairesi’ne vermek suretiyle sahte resmi belgeleri tedavüle sürüp Çin menşeli elektrik malzemelerini KIB-TEK’e teslim ederek, kurumdan toplam 201 bin 650 Amerikan Dolarını sahtekarlıkla temin ettiklerinisöyledi.

“Mali Şube şirkette arama yaptı”

   Polis memuru Hüseyin Yıldıran,  07.04.2021 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri gereği zanlı Ali Erdal Hacımulla’nın direktörü olduğu ve zanlı Gözde Hacımulla’nın direktörü ile sekreteri olduğu Lefkoşa’da bulunan Mors LTD isimli işyerinde zanlıların huzurunda yapılan aramada “60/80 A cutout malzemesine ön izin almak için Ticaret Dairesi’ne sunulan, KIB-TEK’e ait gibi görülen 08.02.2018 tarih ve S3-TS3/118/2018 sayılı yazının fotokopisi, 22 Kv D sigorta malzemesine ön izin almak için Ticaret Dairesi’ne sunulan KIB-TEK’e ait gibi gösterilen 09.05.2018 tarih ve KTE 0.00-764.03-18-833 sayılı yazının fotokopisi ve cutout ve D sigortası ihalesine ait birçok evrakın bulunup emare alındığına vurgu yaptı.

   Yıldıran, ayrıca üç adet laptop ile bir adet bilgisayar kasasının tespit edilip, emare olarak alındığını da kaydetti.

  Yıldıran, şahadetinde şunları kaydetti:
   Mesele ile ilgili olarak emare zapt edilen zanlı 2’ye ait laptop içerisinde; KIB-TEK adına sahte olduğu tespit edilen KTE 0.00-764.03-18-833 sayılı yazı bulunduğu, yine aynı laptop içerisinde KIB-TEK onay yazısı BETA TRAFO için izin isimli Excel dosyası olduğu ve konu yazının KIB-TEK tarafından Gümrük Müdürlüğü’ne yazılmış gibi olduğu, ancak başlık ve imza kısımlarının olmadığı yazı olduğu tespit edildi. Sayıştaylık tarafından tespit edilen üç adet sahte belgenin haricinde yürütülen soruşturma neticesinde Mors LTD tarafından Ticaret Dairesi’ne sunulan iki adet ve Gazimağusa Gümrük ve Rüsumat Dairesi’ne sunulan bir adet daha sahte evrak tespit edildi. KIB-TEK’e ait gibi gösterilen toplam 4 adet sahte belgenin Ticaret Dairesi’ne, Elektrik Mühendisleri Odası’na ait gibi gösterilen toplam iki adet sahte belgenin de Gümrük ve Rüsumat Dairesi’ne sunulduğu tespit edildi.

“Suçlar çok ciddi”


   Hüseyin Yıldıran, zanlıların methaldar oldukları suçların Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisine giren ağır suçlar kapsamında olduğuna vurgu yaptıktan sonra, tahkikatın tamamlandığını belirtti ve zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

   Zanlıların avukatı Emre Kadri, tahkikat memuruna, ilgili yasa maddeleriyle ilgili sorular yöneltti. Tahkikat memuru ise şahadetini yineledi.  
   Yargıç Mine Ozankaya, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, 25’er bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı birer kefilin 200 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve ayda bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110