KIB-TEK’in bu ihalelerden kaybı yıllık 200 milyon TL

banner37

KIB-TEK ihalelerinde son 3 yılda gerçekleşen vurgun Sayıştay Raporu’yla belgelendi. KIB-TEK’in bağlı olduğu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı daha eski ihale dosyalarını da inceleme kararı aldı. Bakanlık müsteşarı Şahap Aşıkoğlu süreç hakkında bilgi verdi:

banner87
KIB-TEK’in bu ihalelerden kaybı yıllık 200 milyon TL
banner90
banner8

PİYASA FİYATINDAN PAHALIYA ALINDI… KIB-TEK ihalelerindeki vurgun Sayıştay Raporu’yla belgelendi. Sayıştaylık tarafından incelenen KIB-TEK’in 2017 ve 2018 yılında çıktığı elektrik malzemesi alımlarına yönelik ihalelerde, aranan nitelikte olmayan malzemeler alınıp, o malzemelere de piyasa fiyatından fazla para ödendiği ortaya çıktı.

“YILLIK 200 MİLYON TL’LİK KAYIP OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”… Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, KIB-TEK’in bu ihalelerden yıllık kaybının 200 milyon TL olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Aşıkoğlu, “KIB-TEK’in bazı ihalelerden dolayı iyi yönetilemediğini düşünüyoruz. Bir para kaçağı var ve biz bu paranın kuruma gitmesini istiyoruz” dedi.

Ceren ÖZBİL

KIB-TEK ihalelerindeki vurgun Sayıştay Raporu’yla belgelendi. Sayıştaylık tarafından incelenen KIB-TEK’in 2017 ve 2018 yılında çıktığı elektrik malzemesi alımlarına yönelik ihalelerde, aranan nitelikte olmayan malzemeler alınıp, o malzemelere de piyasa fiyatından fazla para ödendiği ortaya çıktı.

Bu doğrultuda KIB-TEK’in bağlı olduğu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı daha eski dosyaları da mercek altına aldı. Bakanlık tarafından Merkezi İhale Komisyonu’ndan KIB-TEK’in son 10 yılda çıktığı tüm ihalelerle ilgili belgeler istendi.

Söz konusu belgeler Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı ilgili odaların yetkilileriyle oluşturulacak komisyon tarafından incelenecek.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, konuyla ilgili bilgi verdi. Aşıkoğlu hedeflerinin, çarçur edilen bu paraların kuruma gitmesini sağlamak ve KIB-TEK’i yaşatmak olduğunu ifade etti.

“Fark ettiğimiz şaibeler üzerine

Sayıştay’dan araştırma yapmasını istedik”

Ekonomi Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu göreve ilk geldiklerinde ihalelerde bazı şaibeler olduğunu fark ettiklerini ve bu doğrultuda da araştırmaya başladıklarını ifade etti.

Bazı ihalelerde alınacak olan malzemenin normal fiyatından daha yüksek fiyatlarla alındığını gördüklerini kaydeden Aşıkoğlu şu şekilde konuştu:

“Örneğin 5 TL değerindeki bir ürün ihale ile 7-8 TL’ye alınıyor. Aslında olması gereken tam tersidir. Bu nedenle geçmiş 3 yılı kapsayan bir araştırma yaptık. Gördük ki bazı ihalelerde yüksek fiyatlamalar var. Bununla ilgi Sayıştay’ı davet ettik ve araştırma yapmasını istedik. Sayıştay Başkanı da bizi kırmadı. Yoğun program arasında bize öncelik verdi ve yaklaşık 3 aylık bir araştırma yaptı. Bu ayın sonunda da bir rapor yayınladı.”

“Sayıştay Raporu ile belgelendi”

Aşıkoğlu, Sayıştaylığın yaptığı araştırmada, çıkılan ihaleler sonucunda KIB-TEK’e istenilen niteliklere sahip olmayan malzemeler alınıp, bu malzemelere de piyasa değerinin üzerinde bir ödeme yapıldığının ortaya çıktığını anlattı.

Şahap Aşıkoğlu “Bizim bulgularımıza göre ihalelerde ciddi bir sıkıntı var. Bu da ilk defa bir Sayıştay Raporu ile tespit edildi” dedi.

Aşıkoğlu, bakanlık olarak hedeflerinin, şu anda hafızalarda olan yani bilinen bazı ihalelerde sıkıntılar olduğunu belgelemek olduğunu ifade etti.

“Son 10 yıldaki ihaleler hakkında bilgi istedik”

Şahap Aşıkoğlu, bu Sayıştay Raporu’nun kendilerine ulaşmasının ardından dün Merkezi İhale Birimi’ne bir yazı yazdıklarını ve son 10 yıldaki bütün ihaleler hakkında bilgi istediklerini söyledi. Aşıkoğlu şu şekilde konuştu:

“Bu bilgilerin elimize ulaşmasının ardından bilirkişiye incelettireceğiz. Çünkü mesleki bir iştir. Hangi parçanın ne işe yaradığını, piyasa fiyatının ne olduğunu bilen insanların buna bakması lazım. Bu nedenle de Mimarlar ve Mühendisler Odası’na bağlı odalarla da görüştüm. Bir komisyon kurulacak. Onlardan oluşacak profesyonel bir ekiple bu dosyaları inceleyeceğiz. Bu bence çok ciddi bir olaydır. Bizim niyetimiz bu araştırmayı ciddileştirmektir. Bunun için şu anda bize yardımcı olması gereken Sayıştay var ve şu ana kadar ki yardımları nedeniyle de ona çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten elinden geleni yaptı. Bundan sonrası için Savcılık ve polise ihtiyacımız var. Onlardan da bu işi hızlandırmalarını talep ediyoruz. Bizim tahminimiz ihale işlerinde dönen 200 milyon TL’lik yıllık bir para var. Bu paranın KIB-TEK’e kalması gerektiğini düşünüyoruz. Yani biz bir taraftan KIB-TEK’e para ödüyoruz, diğer taraftan da kurum tarafından uygun olmayan mallar alınarak para çarçur ediliyor. Bizim hedefimiz KIB-TEK’i kurtarmaktır. KIB-TEK halkın malıdır. KIB-TEK’in bazı ihalelerden dolayı iyi yönetilemediğini düşünüyoruz. Bir para kaçağı var. Bizim hedefimiz bu boşa giden paraları kuruma geri kazandırmaktır.”

“Meclisteki komiteye bilgi verdim”

Şahap Aşıkoğlu, KIB-TEK ihalelerini araştırmak üzere mecliste kurulan komiteye de geçen hafta gerekli bilgilendirmeleri yaptığını söyledi ve kendisini davet etmeleri durumunda da bu konudaki bilgi ve araştırmalarını aktarmaya hazır olduğunu belirtti.

Aşıkoğlu, bu konuda da komitenin tüm üyelerine ve başkana da bilgilendirmeyi yaptığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75