KIB-TEK'te; borç 164.5 milyon TL alacak 475 milyon TL

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun alacağı, bankalara olan borcunun 3 katı. 28 belediyenin kuruma 204.5 milyon TL, devletin reel sektöre verdiği teşvik karşılığında ödemesi gereken miktar ise 31.8 milyon TL’den fazla

KIB-TEK'te; borç 164.5 milyon TL alacak 475 milyon TL
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Döviz kurundaki yükseliş, ülkemizde dövize endeksli olan akaryakıt fiyatlarını da bir hayli yukarıya tırmandırdı.

Devletin elektrik üretimi için alınan yakıtı sübvansiye etmemesi durumunda ise, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) elektriğe zam yapması kaçınılmaz oluyor.

Her zaman “borç yükü” altında olduğu söylenen KIB-TEK’in alacaklı olduğu miktar, borcunun yaklaşık 3 katı.

6 Eylül 2018 tarihine kadar olan hesaplamalarda KIB-TEK’in bankalara olan toplam borcu, 164 milyon 537 bin 346 TL (26 milyon 116 bin 984 dolar olan borç 6.69 TL olan kur karşılığından TL’ye çevrildi).

KIB-TEK’in alacağı ise, 475 milyon 38 bin 114 TL.

Bu rakamlar incelendiğinde KIB-TEK’in dışarıdan alacağını tahsil etmesi durumunda bankalara borcunu rahatlıkla kapatabileceği görülüyor.

Öte yandan KIB-TEK’in akıllı sayaç sistemiyle tahsilat oranını yüzde 95’e çıkardığı belirtildi. Kurumun 1 Ocak 2018’den 19 Eylül 2018 tarihine kadar 815 milyon 650 bin TL’lik tahsilat yapması, akıllı sayaç sisteminin başarısı olarak ifade ediliyor.

 

Genel tüketicilerin borcu 180 milyon 686 bin TL

 

KIBRIS, KIB-TEK’e borcu olan yerleri de mercek altına aldı.

Kuruma en çok borcu olan kesimler arasında, 180 milyon 686 bin 251 TL’yle genel tüketiciler var. Bu durum da bizlere, elektriğe yapılan okkalı zamlardan dolayı vatandaşların, elektrik faturalarını karşılamaya gücünün yetmediğini ortaya koyuyor.

 

28 belediyenin toplam borcu 204 milyon TL’den fazla

KIB-TEK’e borçlular listesinden hiçbir zaman çıkmayan belediyeler de, bu listenin ilk sırasında…

Ülkemizdeki 28 belediye için KIB-TEK, genel tüketim ile sokak aydınlatma giderini ayrı ayrı faturalandırıyor.

Tüm belediyelerin elektrik borcu toplam 204 milyon 551 bin 576 TL…

Bu borcun 147 milyon 875 bin 432 TL’si genel tüketim, 56 milyon 676 bin 144 TL’si ise, sokak aydınlatmaları için ödenmesi gereken tutar…

 

Devletin teşvikler dolayısıyla kuruma 31.8 milyon ödemesi gerekiyor

Devlet; tarım, turizm, sanayi ve eğitim gibi reel sektörlere elektrik tüketimi konusunda teşvik uyguluyor. Bu kapsamda, devletin KIB-TEK’e ödemesi gereken miktar 31 milyon 891 bin 518 TL.

Elektrik Kurumu’nun savunmadan (asker) alacağı olan ve vadesi geçmiş 9 milyon 711 bin 241 TL’nin yanı sıra siyasi nedenlerden dolayı elektriği kesilmeyen Maronit ve Rumların yaşadığı bölgeler ile Pile’den alacağı toplam elektrik borcu 48 milyon 197 bin 528 TL.

 

banner134
Başoğlu: Acil yatırımlar dışındaki tüm yatırımlar durduruldu

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Mali Koordinatörü Hasan Başoğlu, KIB-TEK’in 2018 yılında yatırım yapmak için bütçesine 85 milyon TL koyduğunu belirterek, kurumun ülke genelinde şu ana kadar 20.8 milyon TL’lik yatırım yaptığını ifade etti.

Ancak Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi nedeniyle yaşanan ekonomik kriz yüzünden kurumun acil olan yatırımlar dışındaki diğer tüm yatırımları durdurduğuna dikkat çeken Başoğlu, kurumun yıl sonuna kadar acil ihtiyaçlar için 20 milyon TL daha yatırım yapmayı hedeflediğini kaydetti.

Başoğlu, her gün KIB-TEK’e bağlanan hane ve şebekelerde artış yaşandığını, bu nedenle de elektrik sıkıntısı yaşanmaması için iletim ve dağıtım hatlarına yatırım yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, acil yatırımların söz konusu hatlara yapıldığını dile getirdi.

 

“Otellerin kuruma hiç borcu yok”

Birçok vatandaşın ülkemizde bulunan otellerin elektrik parası ödemediğine inandığını söyleyen Başoğlu, sanılanın aksine otellerin en düzenli borç ödeyenler arasında bulunduğunu ve otellerin kuruma hiç borcunun olmadığını ifade etti.

Başoğlu, KIB-TEK’in akıllı sayaçlarla birlikte kurduğu yeni teknolojik sistem sayesinde elektrik borcunu ödemeyen kişi veya kurumların elektriğinin söz konusu sistem tarafından otomatik olarak kesildiğine dikkat çekerek, bu sistem sayesinde kurumun tahsilat oranını yüzde 95’e çıkardığını dile getirdi.

Otellerin elektrik borcunu ödememesi durumunda devletin verdiği teşvikten yararlanamayacağına vurgu yapan Başoğlu, bunun da otellerin borçlarını düzenli olarak ödemesine etken olduğunu kaydetti.

Başoğlu, şebekeyi çalışanlar yerine sistemin kendisinin kontrol ettiğini belirterek, “Sistem sayesinde elektriği kesilen kişiler gerek otomatlardan gerekse internet bankacılığıyla gece geç vakitte bile kuruma borcunu ödese sistem kendisine hemen elektriği otomatik olarak ödendiği andan itibaren açıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Elektrik üretimi sübvansiye edilemezse zam kaçınılmazdır”

Başoğlu, ülkemizdeki her şeyin dövize endeksli olduğu için yakıt alımının da dövize göre hesaplandığını belirterek, devletin elektrik üretimi için alınan yakıtı sübvansiye etmemesi durumunda kurumun zam yapmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

KIB-TEK’in elektrik üretme maliyetinin sene başından bu yana yüzde 100 arttığına dikkat çeken Başoğlu, kurumun ‘alacakları ile borçlarının’ faaliyetlerini sürdürmesine engel olmadığını, ancak kurumun maliyetinin altında elektrik satmaya devam etmesi durumunda dengenin bozulacağına vurgu yaptı.

Başoğlu, hükümetin elektriğe zam yapılmaması için elektrik üretimini sübvansiye etmenin çarelerini aradığını belirterek, elektrik fiyatlarının bütün sektörler ile hane haklarını rahatsız edici boyuta geldiğini söyledi.

Hükümetin elektriği sübvansiye edememesi durumunda kurumun fiyat hesaplamalarını kendisinin belirlemek zorunda kalacağını belirten Başoğlu, ülkedeki elektrik üretimin sürdürülebilmesi için kurumun dengesinin bozulmaması gerektiğini dile getirdi.

 

 “Teknecik 2020 yılında elektrik talebini karşılayamayacak”

KIB-TEK Mali Koordinatörü Hasan Başoğlu, Teknecik Elektrik Santrali’nin 2019 yılında ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamakta kısmen de olsa sıkıntı yaşayacağına ve 2020 yılına gelindiğinde de ülke talebini karşılayamayacak bir duruma geleceğini vurguladı. Başoğlu, “Teknecik 2020 yılına kadar elektrik üretimini artıramazsa sıkıntı yaşanacak” dedi.

Başoğlu, her geçen gün artan hane ve şebeke sayıları nedeniyle 2020 yılında elektrik üretiminde sıkıntı yaşanmaması için devlet ve kurumun çare aradığını belirtti.

 

“Fuel oil’le elektrik üretimi sürdürülebilir değil”

Başoğlu, insanların en temel ihtiyacının elektrik olduğunu anımsatarak fuel oil ile elektrik üretmenin çok pahalı olduğunu ve sürdürülebilir olmadığının altını çizdi.

Artık kablo ile elektrik alımı ya da gaz ile elektrik üretiminin bütün maliyetleri ortaya konularak gündemde olduğunu belirten Başoğlu, gaz ile elektrik üretiminin fuel oil’e göre çok daha ucuz olduğunu, gazla üretim yapabilmek için mevcut santralin gaz ile çalıştırılabilecek bir yapıya dönüştürülmesi ve gaz depolamak için de depoların kurulması gerektiğini söyledi.

Başoğlu, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesinin de gündemde olduğunu, ayrıca her ikisinin birlikte yapılmasınında düşünüldüğünü belirterek, “Öyle ya da bu şekilde gerek kablo, gerek gaz, gerekse de her ikisiyle birlikte elektrik üretiminde yeni yollar her gün aranıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75