KIB-TEK’te gizli saklı olmaz

banner37

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, başta Teknecik Elektrik Santrali’ne yakıt alımıyla ilgili ihale konusu olmak üzere, kurumla ilgili çeşitli iddialara açıklık getirmek için dün basın toplantısı düzenledi:

banner87
KIB-TEK’te gizli saklı olmaz
banner90
banner99

“İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR”…  Teknecik Santrali’ne yakıt alımıyla ilgili 35 dolarlık keşif bedeliyle ihaleye çıktıklarını ancak 38,8 dolarlık bir teklif geldiğini söyleyen Onurhan, Merkezi İhale Komisyonu’nun bu bedeli kurumun karşılayıp karşılayamayacağına baktığını ve herhangi bir sorun görmediğini belirtti. Keşif bedeli konusunda kurumun zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Onurhan, yakıtın kalitesiyle ilgili tahlil sonuçlarının beklendiğini, sözleşmeye aykırı bir durum ortaya çıkarsa da gereken her şeyin yapılacağını söyledi.

Ali ÇATAL

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, dün 15.00’da KIB-TEK Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında, son dönemde kamuoyunu meşgul eden konulara yönelik konuştu; Elektrik Kurumu’na yönelik iddialara cevap verdi.

“Sayıştay müfettişleri, yeni yönetim kurulu olarak göreve başladığımızda kapıdan sokulmuyordu. Kendilerini bu kuruma kendimiz davet ettik. KIB-TEK’te gizli saklı olmaz” ifadelerini kullanan Onurhan, Teknecik Santrali’nde kullanılmak üzere yakıt alımını içeren ihalede ‘ederinin üzerinde’ keşif bedeli ödendiği iddialarını ise net bir dille tekzip etti.

Alınan yakıtın kalitesine yönelik herhangi bir yorum yapmasının da mümkün olmadığını zira ilgili numunelerin sonuçlarının beklendiğini de aktaran Onurhan, hem Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) hem de Finlandiya’dan bu konuda rapor talep ettiklerini söyledi.

“Elektrik üretmekle mükellefiz”

“Bir kamu kuruluşuyuz ve dahası, ‘elektrik üretmekle mükellef’ bir kurumuz” diyen Onurhan, Merkezi İhale Komisyonu (MİK) kıstaslarına göre ihale açabileceklerini söyledi.

“Bunun doğruluğu veya yanlışlığı tartışılır fakat yeni mevzuata göre ve yasanın amir hükmü uyarınca, keşif bedeli istenmelidir. 35 dolarlık bir bedel belirlenmişti ve bize 38,8 dolarlık bir teklif geldi. MİK de bu bedeli karşılayıp karşılayamayacağımıza baktı ve herhangi bir sorun görmedi” ifadesini kullanan Onurhan, bütün sözleşmelerin MİK mevzuatına uygun yapıldığını, ‘keyfi’ bir karar alınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Onurhan, “Ya bunu kabul edecektik ya da ihaleyi iptal edecektik. İkinci seçeneği tercih etmemiz durumunda, stoklarımız tükendiğinde elektriksiz kalırdık ve bunu göze alamazdık” şeklinde konuşurken, söz konusu ihalenin, kurumun bütçesine uygun olduğunu ve KIB-TEK’in zarara uğratıldığı iddialarının gerçekleri yansıtmadığını savundu.

“İstenilen evsafı sağlamadı ama…”

Onurhan, alınan yakıtın istenilen evsafı sağlamadığı iddiaları hakkında da konuşarak, bu konuda yapılan yorumlarda da aceleci davranılmaması gerektiğini belirtti. Gerekli vasıflara haiz yakıt almakta ısrarcı olduklarını kaydeden Onurhan, yakıtın kalitesine yönelik testler için hem ODTÜ’ye hem de Finlandiya’ya numune gönderdiklerini söyledi.

“Bu test, şimdiye kadar sadece 2016’da ve bir sefere mahsus olmak üzere yapılmış. 12 bin 500 tonluk gemiden numune aldık ve bunları 17 Ağustos’ta ODTÜ’ye gönderdik. 17 Eylül’de sonuçlar elimize geçti fakat sonuçlara göre, istenilen evsaf sağlanamıyordu” şeklinde konuşan Onurhan, raporun sonucuna yönelik iletişime geçtikleri ODTÜ’den ‘değerlendirmede farklı kıstaslar kullanıldığı’ yanıtını aldıklarını açıkladı.

“İki yerden cevap bekliyoruz”

Orta Doğu’nun tek petrol araştırma laboratuarına sahip ODTÜ’den ve Finlandiya’dan, gönderdikleri numunelere yönelik rapor beklediklerini söyleyen Onurhan, “Numune alımı için ilk başvurumuzda ilgili firma gelmedi. Bunun üzerine iki noter huzurunda usulüne uygun şekilde numune aldık ve bunları da yaptırdığımız özel mühürle mühürleyip ilgili yerlere gönderdik” şeklinde konuştu ve bir sonraki numune alımını, 2016’daki testleri yapan firma ve basın eşliğinde gerçekleştireceklerini söyledi.

MİK Yasası bağlamında, ihaledeki idari şartnameye göre 1 milyon dolar tutarında bir teminat mektubuna sahip olduklarını da belirten Onurhan, “Teminat mektubunun bankadan talebi demek, bir şirketin sicilinin kapkara olması demek. Dolayısıyla, bunu ‘son çözüm’ olarak görüyoruz fakat buradan üstüne basa basa duyuruyorum; ilgili sözleşmeye aykırı bir eylem söz konusuysa, anlaşmadaki cezai müeyyide uygulanacak” ifadesini kullandı ve tahlil sonuçlarının olumsuz çıkması durumunda, gereken her şeyin yapılacağının sözünü kamuoyuna verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75