KIB-TEK’te her taşın altından yeni bir yolsuzluk bulgusu çıkıyor

banner37

KIB-TEK’teki ihalelerde usulsüzlük yapılıp yapılmadığını incelemek üzere oluşturulan meclis özel komitesi, Sayıştay’ın hazırladığı ve “evrak sahtelendiği” yönünde bulguların olduğu raporu da incelemeye aldı

KIB-TEK’te her taşın altından  yeni bir yolsuzluk bulgusu çıkıyor
banner90
banner8

SAYIŞTAY RAPORU DA KOMİTE GÜNDEMİNDE… KIB-TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığını incelemek üzere oluşturulan komitenin araştırma kapsamı daha da genişletilerek, Sayıştay’ın kurumla ilgili hazırladığı rapor da bu komitenin gündemine getirildi. Komite, kurumun yakıt alımlarında yolsuzluk yapılıp yapılmadığını incelemek üzere yaptığı araştırmalarda, jeneratörler için yedek parça alımları ve yakıttan çıkan atığın değerlendirilmesi konularında da usulsüzlük olabileceği yönünde bulgulara rastladı. Komite, Sayıştay’ın KIB-TEK ile ilgili hazırladığı ve içerisinde “evrak sahtelendiği” yönünde bulguların olduğu raporu da gündemine aldı.

“KURUM, YATIRIM YAPMAYA ÇEKİNİYOR”… KIB-TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi üyesi Salahi Şahiner, komiteye uzman bir ekipten destek alınması önerisini sunacağını ifade etti. Şahiner, konunun, kurumu da zor durumda bıraktığını ifade ederek, AKSA ile olan sözleşmenin 2024 yılında bitecek olması nedeniyle KIB-TEK’in daha çok yatırım yapması gerekirken, soruşturmalar nedeniyle bu yatırımı yapmaya çekindiğini ifade etti.

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’ndaki (KIB-TEK) ihalelerde usulsüzlük yapılıp yapılmadığını incelemek üzere oluşturulan meclis komitesinin araştırma kapsamı genişletildi.

   Kurumun yakıt alımlarında yolsuzluk yapılıp yapılmadığını incelemek üzere kurulan ve yapılan araştırmalarda, jeneratörlere yedek parça alımları ve yakıttan çıkan atığın değerlendirilmesi konularında da sorunlar olduğu yönünde bulgulara rastlayan komite, Sayıştay’ın, KIB-TEK ile ilgili hazırladığı ve içerisinde “evrak sahtelendiği” yönünde bulguların olduğu raporu da gündemine aldı.

   Komitenin mercek altına aldığı konular günden güne çoğalırken, kurumun durumunu incelemek üzere siyasetten bağımsız ve işin uzmanı kişilerden oluşacak ayrı bir ekip kurularak durumu araştırması gerektiği konuşulmaya başladı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KIB-TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi üyesi Salahi Şahiner, komiteye uzman bir ekipten destek alınması önerisini sunacağını ifade etti.

   Şahiner, konunun, kurumu da zor durumda bıraktığını ifade ederek, AKSA ile olan sözleşmenin 2024 yılında bitecek olması nedeniyle KIB-TEK’in daha çok yatırım yapması gerekirken, soruşturmalar nedeniyle bu yatırımı yapmaya çekindiğini ifade etti.

   Salahi Şahiner “Kurumun yatırım yapabilmesi için bu sürecin hızlandırılması gerekiyor” dedi.

“Uzman bir ekipten destek alınabilir”

   KIB-TEK’teki İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi üyesi Salahi Şahiner, komitenin araştırması gereken birçok nokta olduğundan söz etti ve haftada bir iki saat yapılacak toplantıların yeterli olmayacağını belirtti.

   Şahiner, kendi kişisel fikrinin uzaman bir ekipten destek alınması olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

   “Maliye önünde önemli birkaç yasa vardı. Bu nedenle iki- üç hafta toplanmadık. Araştırmamız gereken nokta çok fazladır ve haftada bir, iki saat toplanmamız yeterli olmayacak.

   Benim kişisel fikrim, çok ciddi bulgular olması nedeniyle konunun siyasetten arındırılmış işin ehli uzmanlar tarafından da incelenmesidir.”

“Gerekirse KIB-TEK’in Kuruluş

Yasası’nda değişikliğe gidilebilir”

   Şahiner, gerekirse KIB-TEK’in Kuruluş Yasası’nda da değişikliğe gidilerek, kurumun çıktığı ihaleleri, yönetim kurulunun görevlerini ve benzer uygulamaları denetleyecek bir uzman ekip kurulabileceğinden söz ederek, şöyle devam etti:

banner134
   “Kurumun A’dan Z’ye denetlenmesi yapılabilir. Çok ciddi bir bütçeden söz ediliyor ve 7 tane vekille denetlenebilecek bir konu olduğunu düşünmemekteyim. Bir rapor çıkacak, bulgular açıklanacak ancak buzdağının görünen kısmı olacak…

   Kurumun sağlıklı bir şekilde mali yapısını sürdürebilmesi için daha profesyonel bir ekip tarafından denetlemeye girmesi gerekir. Bunlar kurumun kuruluş yasasında yapılması gereken değişiklikler de olabilir. Bunlarla ilgili yasamaya bir geri bildirim sunulabilir. Yasamanın burada mali denetim kurumu gibi davranması doğru değildir.  Bu ayrı bir konudur ve teknik bilgi gerektiriyor.”

“Sayıştay raporu da komitede”

   Salahi Şahiner, Sayıştay Komitesi’ne iletilen KIB-TEK ile ilgili raporun da İhalelerde Usulsüzlük Yapılıp Yapılmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi’nin gündemine getirildiğini kaydetti ve bu raporda da evrak sahteleme bulgularının yer aldığını söyledi.

   Bu raporun da diğer raporlarla birlikte değerlendirileceğini belirten Şahiner, şunları kaydetti:

   “Sayıştay’ın konuyla ilgili Sayıştay Komitesi’ne gönderdiği rapor var. Ben onu Sayıştay Komitesi başkanı olarak bu komiteye sundum. O raporla birlikte değerlendirilmesini istedim. Orada da çok ciddi bulgular var. Evrak sahteleme bulgusu vardı. Komite, onunla ilgili de değerlendirme yapacak. Ne yazık ki konu uzadıkça uzuyor”

“Kurumun yatırım yapması

gerekiyor, ancak yapamıyor”

   Bu soruşturma nedeniyle kurumun şu anda yatırım yapmaktan çekindiğine değinen Şahiner, jeneratörlerle ilgili sıkıntılar yaşandığını ve bu sıkıntıların jeneratörlerin tedbirli olarak çalıştırılmasıyla aşılmaya çalışıldığını kaydetti.

   Şahiner, 2024 yılında AKSA ile olan sözleşmenin de biteceğine işaret ederek, “Kurumun kapasitesini artırması gerekiyor. Ancak şu anda soruşturma nedeniyle bunu yapamıyor” dedi.

“Yakıt konusuyla yola çıktık,

birçok farklı konu da eklendi”

   Şahiner, komite kurulurken, yola, yakıt alımında yolsuzluk var mı, yok mu diye çıktıklarını ancak daha sonra jeneratörlere alınan parçalarla ilgili bir konunun gündemlerine geldiğini ifade etti.

   Bunun ardından da yakıttan çıkan atığın değerlendirilmesinde yaşanan sıkıntı, Sayıştay Raporu, KIB-TEK’e alınan mallarla ilgili evrakta sahtecilik yapıldığı gibi konuların da gündemlerine eklendiğinden söz eden Şahiner, şöyle devam etti:

   “Konu uzadıkça uzadı. Ben komitede de söyledim, bu komitenin, haftada bir iki saatlik toplantıyla altından kalkabileceği bir yük değil. Bunun üzerinde saatler harcanması gerekiyor. Kurumun tek bir kuruş zarar etmeden, mevcut yapısını kaybetmeden, sürdürülebilir bir mali yapı içine gitmesi için bunların değerlendirilmesi gerekiyor. Çok çok büyük bütçedir. Fakat bunu yasamanın 7 vekil ile birlikte yapması kolay değildir. Zaten her vekil de bu konuda uzman değildir.

   Tamam, komite çalışmalarına geliyorlar ancak ne kadar amacına hizmet edeceğine katkı koyduğu konusunda sıkıntılar var. Konu profesyonel bir ekip tarafından masaya yatırılmalıdır. Hatta o ekibin orada durmaması ve ihalelerin rayiç bedelini konusunda detaylı bir çalışma yapması gerekiyor. Çünkü burada kurum zarara uğratılabiliyor. Kurum için tek bir kuruş bile önemlidir. Sayıştay da yetişemiyor. O da rutin kontrollerde yakalayabildiğini yakalıyor. Kurumun mali olarak attığı her bir adımın öncesinde ve sonrasında denetlenebilmesi gerekir.”

“Suçlu var mı, yok mu yargı karar verecek”

   Komitenin çalışmaları doğrultusunda bir rapor hazırlayarak bunu yargıya sunacağını ifade eden Şahiner, suçlu var mı, yok mu konusunda da yargının karar vereceğini ifade etti.

   Şahiner, “Bağımsız yargının vereceği karara güveniyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75