KIB-TEK’te istihdam kavgası

banner37

KIB-TEK’e 88 kişinin sınavsız, münhalsiz istihdam edileceği iddiası ortalığı karıştırdı. KIB-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı, “kuruma münhalsiz personel istihdam edilmek isteniyor” derken, yönetim kurulu başkanı “münhalsiz istihdam söz konusu değil” dedi

KIB-TEK’te istihdam kavgası
banner90
banner8

KARŞILIKLI İDDİALAR… KIB-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, yönetim kuruluna getirilen önerinin “kuruma geçici personel”, yani münhalsiz personel alınması yönünde olduğunu ifade ederken, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökbörü ise önerisinin sadece kuruma 88 istihdam yapılması yönünde olup, yönteminin daha sonra belirlenmesini içerdiğini kaydetti

EL-SEN DE KARŞI… KIB-TEK çalışanlarının örgütlü olduğu sendika EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, toplu iş sözleşmesine göre kuruma münhalsiz istihdam yapılamayacağını belirtti ve bunun asla kabul edilmeyeceğini söyledi. Kaşif, “Eğer böyle bir adım atılırsa gereken her türlü eylemi yapacağız” dedi

Ceren ÖZBİL


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK), seçim yasaklarının başlamasına çok az süre kala, 88 kişinin sınavsız, münhalsiz istihdam edileceği yönündeki girişimler, koalisyon ortakları Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) arasında yeni bir kavgayı ateşledi.


Bir süredir Gazimağusa, Yeniboğaziçi ve İskele İmar Planı konusunda gerginlik yaşayan hükümet ortakları, şimdi de bayram öncesi “elektrik akımına kapıldı”.


KIB-TEK yönetim kurulunda görev alan HP temsilcileri, seçim yasaklarına 5 iş günü kala, kuruma, sınavsız, münhalsiz geçici istihdam yapılmasına şiddetle karşı çıkıyor ve bunu açıkça dillendiriyor.


KIB-TEK’e yapılacak istihdamlar konusunda yaşanan bu kavganın önümüzdeki süreçte nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor.


Öte yandan KIB-TEK çalışanlarının örgütlü olduğu sendika EL-SEN de kuruma münhalsiz istihdam yapılmasının toplu iş sözleşmesine aykırı olduğunu bildirdi.


HP kanadından KIB-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, yönetim kuruluna getirilen önerinin “geçici personel” alınması yönünde olduğunu ifade ederken, UBP kanadından KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökbörü ise söz konusu önerisinin sadece kuruma 88 istihdam yapılması yönünde olup, yönteminin daha sonra belirlenmesini içerdiğini kaydetti.


Bu arada KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan KIB-TEK çalışanlarının örgütlü olduğu sendika EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, toplu iş sözleşmesine göre kuruma münhalsiz istihdam yapılamayacağını belirtti ve sendika olarak da bunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Gökbörü: Münhalsiz istihdam söz konusu değil


KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökbörü, kurumda personel ihtiyacı olduğunu söyledi ve bu konuda sendikanın da geçen hafta “ihtiyaç var” yönünde açıklama yaptığını belirtti.


İhtiyaçları sendika ile birlikte saptadıklarını ifade eden Gökbörü, şöyle konuştu:


“Kuruma istihdam yapılması kararını yönetim kurulundan geçirdik.


İstihdam yöntemini ise seçimden sonra belirleyeceğiz ve duyuru yapacağız.


Personel alınmasıyla birlikte fazla ödenen ek mesailer ortadan kaldırılacak.


Yani bir kişinin çift maaş alması yerine de daha çok insan evine ekmek götürebilecek.”

“Ek mesai yükü kaldırılacak”


Selim Gökbörü, bu istihdamların yüzde 85’inin teknik kadrolara yapılmasının planlandığını ifade ederek, bunların elektrik teknisyeni, makine teknisyeni, elektrik mühendisi ve makine mühendisinden oluştuğunu kaydetti.


Bunlar dışında 10 kişinin de veznelere alınmasının düşünüldüğünü söyleyen Gökbörü, ayrıca birkaç tane de bekçi statüsünde istihdam yapılmasının planlandığını belirtti.


Gökbörü, “KIB-TEK’in ihtiyacı olan personel alınacak. Gelişi güzel istihdam yapılmayacak. Şu anda bu açık, ek mesai ile kapanıyor. İstihdam yapılması, kuruma ek yük getirmeyecek” dedi.

Avcıoğlu: Aslolan bireylerin değil, kamunun menfaatidir


KIB-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, Halkın Partisi’nin, KIB-TEK’in batırılmasına göz yummayacağını kaydederek, “Kuruma sınavsız geçici işçi istihdam yapılmasına, kadro ve hizmet şemasında değişikliğe gidilerek KIB-TEK’te müşavir kadrosu yaratılmasına onay vermemiz söz konusu değil” dedi.

UBP-HP koalisyon protokolünde istihdamların ancak Başbakan’ın ve Başbakan Yardımcısı’nın bilgi ve onayıyla yapılabileceğinin açıkça belirtildiğini kaydeden Avcıoğlu, “HP kanadının KIB-TEK’e sınavsız, münhalsiz istihdam yapılmasına onayı yoktur, HP temsilcisi olarak dün (önceki gün) yönetim kuruluna getirilen 88 kişilik sınavsız istihdam önergesine ret oyu verdik” açıklamasında bulundu.

Mevcut hükümetin koalisyon hükümeti olduğunu anımsatan Yusuf Avcıoğlu, “En kısa sürede de bu yanlıştan dönülmesini umarım. Bu yanlışı engellemek için gereken tüm yasal yollara başvurmaktan çekinmeyecek, mücadelemizi sürdüreceğiz. Halkın Partisi olarak biz bu kurumun batırılmasına göz yumamayız, bizim için aslolan bireylerin değil kamunun menfaatidir” şeklinde konuştu.

Avcıoğlu, KIB-TEK’le ilgili yazılı açıklama yaparak, basında da yer alan 88 kişilik sınavsız istihdam önerisinin önceki günkü yönetim kuruluna önerge olarak getirildiğini belirtti, önergeye ret oyu verdiklerini kaydetti.

 

“Toplu iş sözleşmesine aykırı”

banner134

Geçici işçi istihdamının KIB-TEK Yönetim Kurulu ile EL-SEN arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine de aykırı olduğunu ifade eden Yusuf Avcıoğlu, toplu iş sözleşmesinde 1 Ocak 2019’dan itibaren istihdamların, “basına ilan da verilerek Kamu Hizmeti Komisyonu aracılığıyla yapılacak sınav ve mülakatla yoluyla olacağının” belirtildiğini söyledi.
 

“Yetki de alınmadı”

İstihdamlara ilişkin geçmiş hükümetler döneminde Başbakanlık tarafından genelge yayımlandığını, genelgenin hâlâ yürürlükte olduğunu belirten Avcıoğlu, “Yapılacak istihdamlarda, bütçe onayına ilaveten Maliye Bakanlığı, Başbakanlık ve ilgili Bakanlık’tan yetki alınması gerekmektedir, bu yetki de alınmış değildir” dedi.

Bütçenin Hazırlanması ve Uygulanmasına İlişkin Kurallar Yasası ve bu yasanın atıfta bulunduğu Kamu Görevlileri Yasası’nda acil ve zaruri hizmetlerin yürütülebilmesi amacıyla, tamamen geçici olarak veya proje amacına göre istihdam yapılabileceğinin belirtildiğini anımsatan Yusuf Avcıoğlu, “Yasada belirtildiği gibi her hangi bir zaruri yatırım projesi de gündemde değil” açıklamasında bulundu.

 

“Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırı”

 KIB-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, açıklamasında şunları da kaydetti:

“Basın yoluyla tüm potansiyel adaylara duyuru yapılmayıp, başvuru ve itirazlar için yeterli süre tanınmadan, seçim yasakları öncesinde kalan 5 iş günü içerisinde münhalsiz geçici işçi istihdamı yapılması, Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırıdır.


Tüm bu gerekçeleri göz önünde bulundurarak KIB-TEK Yönetim Kurulu’nda, Halkın Partisi’nin temsilcisi yönetim kurulu üyeleri olarak bizler, bu önergeye ret oyu kullanmış olmamıza rağmen önerge oy çokluğu ile onaylanmıştır.”
 

“Geçici istihdam olarak öneri sunuldu”


Avcıoğlu, yönetim kuruluna getirilen önergede geçici işçi istihdamı olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:


“Selim Gökbörü yaptığı bir röportajda, geçici bir period için alınacakları için herhangi bir münhal açılmayacağını ifade etmiştir.


Ayrıca yapılan önergede herhangi bir başvuru tarihi veya basına duyuru yapılması ile ilgili tarih gibi bir kriter yoktu.


Sadece 88 kişinin geçici işçi statüsünde istihdamı vardı. Bunu sınavla yapacak olan sınav tarihini belirler, başvuru tarihini belirler.


Ayrıca seçim yasakları girmeden bu istihdamı yapmayı planlıyorlar.


Peki, 5 iş günü içerisinde bu ne zaman duyurulacak, başvuru kabul edilecek ve sınav yapılacak?”

“Personel ihtiyacı var”


Yusuf Avcıoğlu, istihdam noktasında kurumda ihtiyaç olduğunu ve önümüzdeki bir iki sene içinde emekli çıkacak teknik personel olduğunu söyledi.


Ancak öncelikle bu ihtiyacın tek tek incelenmesi ve ona göre karar verilmesi gerektiğini kaydeden Avcıoğlu bunun yapılmadığını belirtti.

Kaşif: Kabul edilemez bir karar


EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif de KIB-TEK’e nasıl istihdam yapılabileceği konusunun toplu iş sözleşmesinde açık ve net bir şekilde belirtildiğini söyledi ve bunun için de münhal açılması, ilan verilmesi ve ardından müracaatlar kabul edilip, yazılı sınav ve en son olarak da sözlü sınav yapılması gerektiğini ifade etti.


KIB-TEK’e münhalsiz personel alma konusunu icra kurulunda masaya yatırdıklarını kaydeden Kaşif, oradan çıkan kararın da kuruma münhalsiz personel alınmasının kabul edilemeyeceği yönünde olduğunu söyledi.


Kaşif, “Eğer böyle bir adım atılırsa gereken her türlü eylemi yapacağız” dedi ve henüz ellerine kararın ulaşmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2020, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75