banner6

KIB-TEK’te yeni vurgun mu?

banner37

KIB-TEK’te  yeni vurgun mu?
banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) her akaryakıt alımında yaşanan ve artık ‘kangren’ haline gelen krizi sürüyor.

   Yakıt ihalesinin süresi biteceğini bildiği halde 14 Nisan’dan bu yana ihaleye çıkılmadı. İhaleye çıkılmadığı için de 1 Haziran 2022-30 Kasım 2022 tarihlerini kapsayan kararnameyle ihalesiz şekilde, doğrudan yakıt alımının sağlanması için Bakanlar Kurulu kararı üretildi.

   Bu karar sonrası Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) alt kuruluşu olan Turkish Petroleum International Company (TPIC) başta olmak üzere çeşitli şirketlerden yakıt talep edilmeye başlandı ancak TPIC, “Ne gemimiz var ne yakıtımız” deyince; yakıt temin sıkıntısı baş gösterdi.

   Teknecik Elektrik Santrali’nde sadece birkaç günlük yakıt kalması nedeniyle ülke genelinde yeniden dönüşümlü elektrik kesintileri başladı.

   Bu sıkıntıyı aşmak için ise bu kez Mors Ltd.’yle görüşüldü… Bakanlar Kurulu kararıyla yakıtın söz konusu şirketin ortağı olan PETCO’dan alınması sağlandı.

   Petrol Geri Kazanım Şirketi olan (PETCO), Teknecik Elektrik Santrali’ndeki yakıt deposunun altında biriken ve ‘dip çamuru’ adı verilen maddenin filtrelenerek akışkan ve yeniden kullanılabilir bir sıvı elde edilmesinin sağlanmasını içeren ihaleyi kazanan Mors Ltd’nin ortağı…

   Bakanlar Kurulu 25 Haziran 2022 tarihinde yeni bir karar üreterek Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararda, PETCO şirketinden 2 bin 300 ton yakıt alınmasına karar verildiği belirtildi.   

   KIBRIS Gazetesi, Petrol Geri Kazanım Şirketi Ltd.’nin (PETCO) KIB-TEK’e sunduğu teklife ulaştı.

   PETCO, 2 bin 300 ton yakıt için ton başına 1.350 dolar talep etti. Teklif yazısında sevkiyatın ‘Denizaltı’ adlı gemiyle iki seferde yapılacağı, birinci sevkiyat için ‘siparişle birlikte hemen ödeme’, ikinci sevkiyat için de ‘geminin yüklenmesinden önce’ ödeme yapılması şartı belirtildi. Her bir sevkiyatın bedeli 1.5 milyon dolar.

   Fahiş fiyattan, ihalesiz yakıt alımıyla ilgili hesaplamayı da KIB-TEK Yönetim Kurulu eski Üyesi Yusuf Avcıoğlu yaptı.

   Avcıoğlu’nun hesaplamasına göre, yüzde 0,5 bandında kükürtlü fueloil yakıt borsada ton başına 838 Amerikan Doları’ndan satılıyor; 2 bin 300 tonluk yakıtın ederi 1 milyon 927 bin 400 Amerikan Doları.

  Fakat son alımda KKTC, ton başına bin 350 Amerikan Doları’ndan olmak üzere 2 bin 300 ton yakıt için toplam 3 milyon 105 bin Amerikan Doları ödeyecek.

   Bilgi almak için dün aradığımız KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akyiğit’e ise telefonla ulaşmak mümkün olmadı.

Avcıoğlu: Böyle bir kâr marjı yok

   Yusuf Avcıoğlu, alınan ‘doğrudan alım’ kararıyla, sadece üç gün yetecek yakıt için 1 milyon Amerikan Doları’nın kasadan çıktığını belirterek ilgili şirketin haftalık net kârının 2 milyon Amerikan Doları bulduğunu söyledi.

   Böylesi bir kâr marjına, dünyadaki hiçbir firmanın sahip olmadığına dikkat çeken Avcıoğlu, “Bu yakıt, bu çarşamba itibarıyla bitecek ve ondan sonra ne olacağına dair hiçbir açıklama yok. KKTC olarak, birilerine üç günde bir, 1 milyon dolar mı yedireceğiz? Bu maliyet, ayda 10 milyon dolara tekabül ediyor. Yani yakıta sadece iki ayda harcadığımız parayla, piyasa değeri 16 milyon dolar olan bir yangın söndürme helikopteri alıyoruz, üzerine de 4 milyon dolar kalıyor” ifadelerini kullandı.

“Yakıtı getiren gemi atık yağ topluyor”

   Yakıtı getiren ‘Denizatı’ adlı geminin kapasitesinin sadece bin 500 ton olduğunu da ifade eden Avcıoğlu, bu kapasitenin de KKTC’ye daha önce yakıt taşıyan gemilerin kapasitesinin ancak onda birine denk geldiğini vurguladı.

   Bahse konu geminin, İskenderun Körfezi’ndeki gemilerin atık yağlarını toplayan bir ‘atık toplama gemisi’ olduğunu da açıklayan Avcıoğlu, bu geminin ‘sadece liman içerisinde’ çalışabileceğini, uluslararası taşımacılık yapacak lisansının ise olmadığını da iddia etti.

“Limana yanaşma başvurusu reddedildi”

   Yakıt getiren gemilerin bağlanacağı Teknecik’teki şamandıralarının da çok daha yüksek tonajlı gemiler için dizayn edildiğini belirten Avcıoğlu, ‘elinde belge olmamasına rağmen’ Limanlar Dairesi Başkanlığı’nın da hem bu tonaj sıkıntısı hem de ilgili geminin lisansı olmadığı gerekçesiyle yapılan ‘limana yanaşma’ başvurusunu reddettiğini öğrendiğini söyledi.

   Limanlar Dairesi’nin bu kararının ‘son derece makul’ bulunması gerektiğini de belirten Avcıoğlu, kamuda yetkili personelin ‘başkalarının sorumluluğunu üstlenmesi’ durumunda neler olduğunun ise BRT Müdürü’nün başına gelenlerin akabinde ‘iyice’ anlaşıldığını vurguladı.

“Yakıt harici kısım atık madde mi?”

   Yusuf Avcıoğlu, bahse konu geminin kapasitesinin bin 500 ton olmasına rağmen bin 150 ton yakıtla yurda geldiği bilgisi aldığını belirterek “Bu bilgi şayet doğruysa, yükün geriye kalanının muhteviyatı nedir? Yakıt harici kısım, atık madde mi?” sorusunu da sordu.

   Çevre Dairesi’nin de bu konuda izni olmadığını iddia eden Avcıoğlu, “Gelen yükün yakıt analizleri yapılacak ve bu analizler kamuoyu ile paylaşılacak mı? Atık toplama gemisi ile yakıt taşınabilir mi? İlgililer, utanma duygusuna sahip mi?” şeklinde konuştu.

   Söz konusu kararın, Bakanlar Kurulu tarafından ‘KIB-TEK Yönetim Kurulu onayı olmaksızın’ alındığını da söyleyen Avcıoğlu, bu fiyatlamadan alımların devam etmesi halinde ise elektrik birim fiyatlarına 1TL 80 kuruşluk ilave zam yapılmasının gerekeceğini açıkladı.

   Avcıoğlu, sözlerini, “Hiç utanmıyor musunuz? Sayıştay Başkanlığı’nı, mali polisi ve savcılığı göreve davet ediyorum” ifadeleriyle sonlandırdı.

AKSA’dan yakıt takviyesi yapıldı

   Öte yandan, haftalık yakıt tedariki için çaba harcayan KIB-TEK’in imdadına AKSA yetişti.

   AKSA, stoklarında bulunan yakıttan tankerlerle Teknecik’e dün yakıt sevkiyatı yaptı.

   Yakıt taşıyan ve KKTC’ye dün gelmesi beklenen geminin ise adaya ancak bugün veya salı günü gelebileceği de haber verildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104