KIBET mezbahasının ruhsatı 1 ay askıya alındı

banner37

Veteriner Dairesi, KIBET mezbahasında 35 adet kulak numarasız kuzunun kayıtsız olduğunu, veteriner kontrolü ile muayenesi olmadan kesimi yapıldığını belirterek halkın tüketimine sunulmasının sakıncalı olmasından dolayı itlaf edildiklerini duyurdu

KIBET mezbahasının  ruhsatı 1 ay askıya alındı
banner90
banner8

    KIBRIS Gazetesi’nin dün “KIBET mezbahasında kaçak kesime suçüstü” başlığıyla kamuoyuna duyurduğu haber büyük yankı uyandırdı.

   Veteriner Dairesi, 5 Temmuz 2020 tarihinde saat 21.00 sıralarında KIBET mezbahasına PGM Kaçakçılık Şubesi ve Gümrük Kaçakçılık Şubesi’nin, baskın düzenlediğini belirterek mezbahada 35 adet kulak numarasız kuzunun kesimine suçüstü yaptığını kaydetti.

   Veteriner Dairesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, yapılan araştırma sonucunda, kuzuların mezbahaya kayıtsız girdiği, veteriner canlı muayenesi yapılmadığı, uygunsuz bir saatte kesime başlandığı tespit edildi.

   Bu tespitler sonrası Veteriner Dairesi, Veteriner Hizmetleri Yasası ile Hayvanların Kaydı ve Tanımlanması Yasası’na göre, mezbahanın ruhsatını 1 ay askıya alma cezası verdi.

“Damızlık numarasının eksikliğine

banner134
rağmen kasaplık numara sıkıntısı yoktur”

   Veteriner Dairesi’nin açıklamasında şöyle denildi:

   “Kuzuların kayıtsız olması ve veteriner kontrolü, muayenesi yapılmadan kesimi yapıldığından, halkımızın tüketimine sunulmasının sakıncalı olmasından dolayı itlafına karar verilmiştir. Alınan tüm bu kararlar, yasa ve tüzüklerin emrettiği uygulamalardır.

   Veteriner Dairesi, damızlık numarasının eksikliğine rağmen kasaplık numara sıkıntısı yoktur ve talep edilen üreticilere takılmıştır. Kesimi yapılacak tüm hayvanların numaralı ve kayıtlı olması yasa gereğidir.

   Bakanlık ve Daire, her zaman üreticinin yanındadır ve üreticilerin mağdur olmaması için elinden geleni fazlasıyla yapmaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75