Kıbrıs açıklarında TRAJEDİ!

banner37

Yenierenköy sahili ve Türkiye’nin Silifke bölgesindeki İncekum sahili arasında 150 Suriyeli mülteciyi taşıyan tekne battı. Deniz ortasındaki can pazarında 19 kişi boğularak yaşamını yitirdi, 104 kişi kurtarıldı, 27 kişi ise halen kayıp

banner87
Kıbrıs açıklarında  TRAJEDİ!
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

 

Yenierenköy sahili ve Türkiye’nin Silifke bölgesindeki İncekum sahili arasında dün sabah saatlerinde can pazarı yaşandı. Suriye'deki iç savaştan kaçarak Güney Kıbrıs üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için, umut tacirlerinin tuzağına düşen 150 Suriyeli mülteci denizin ortasında yaşam savaşı verdi.
150 mülteciyi taşıyan teknenin batması sonucu 19 kişinin hayatını kaybettiği, 104 kişinin kurtarıldığı, 27 kişinin ise kayıp olduğu açıklandı.
Sağ olarak kurtarılan 104 göçmenin 2’sinin çocuk, 1’inin kadın, 101’ininse erkek olduğu öğrenilirken, yaşanan kazada hayatını kaybeden mültecilerden birininse hamile olduğu bildirildi.

 

Batan teknenin enkazından kurtarılan 16 yaşındaki bir mültecinin ise, askeri helikopterle ülkemize getirildiği ve poliste gözetim altında tutulduğu öğrenildi.

Öte yandan tekne enkazından sağ kurtarılanların yanı sıra cansız bedenlerin de Türkiye’nin Taşucu Limanı’na sevk edildiği açıklandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, mültecilerin çoğunda can yeleği yoktu. Bu nedenle 19 göçmen deniz ortasında boğularak can verdi, 27 mülteci ise denizde kayboldu.

Türkiye ve KKTC’deki Sahil Güvenlik ekiplerini, mültecilerin yardım çağrısı harekete geçirdi.

 

Ticari bir gemi tarafından yerleri tespit edilen mültecilere, ilk yardımı gemideki personel yaptı.

 

Kasten batırılmış olabilir

Teknenin motor kabininin su alması nedeniyle battığı öne sürüldü. Denizin dalgasız ve rüzgarın da normal seviyede olması nedeniyle, mülteci teknesinin bilinçli şekilde batırılmış olabileceği düşünülüyor.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da teknenin bandırasının, nereden nereye gittiğinin, kasıtlı olarak mı batırıldığının tespiti için araştırma ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Atakan, kurtarılan mültecilerin Mersin’e nakledildiğini belirtti.

 

 

Kurtarılan ve hayatını kaybeden mülteciler Türkiye’ye götürüldü

 

Mülteci teknesinin, Yenierenköy sahiline 16 deniz mili uzaklığında dün sabah erken saatlerinde alabora olduğu öğrenildi.
KKTC karasuları dışında ve Türkiye Cumhuriyeti arama kurtarma yetki sahasında batan teknede bulunan yaklaşık 150 mülteciyi kurtarmak amacıyla Türkiye ve KKTC Sahil Güvenlik ekipleri seferber oldu.

Arama-kurtarma çalışmalarına bölgedeki ticari gemilerin yanı sıra helikopterler ve uçaklarla da havadan destek verildi.
Batan teknede kaç mültecinin bulunduğu net değil. Ancak teknede 150 kişi olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

 

banner134
Mültecilerin yerini ticari bir gemi tespit etti

 

Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın resmi internet sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, 18 Temmuz günü saat 05.37 sıralarında 150 mültecinin, KKTC’nin 16 deniz mili açığında batmak üzere olan bir teknenin içerisinde olduklarını bildirerek yardım talep ettikleri ifade edildi.
Yardım talebi üzerine derhal Sahil Güvenlik ekiplerinin olay mevkiine sevk edildiği, Türkiye Sahil Güvenlik ekiplerinin intikali sırasındaysa KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı ile koordineli şekilde hareket edildiği ve NAVTEX yayını yapılarak olay mahallinde bulunan tüm ticari gemilere acil yardım çağrısında bulunulduğu açıklandı.

 

Saat 10.34 sıralarında bölgede bulunan Panama bayraklı ASPIRI isimli ticari gemi tarafından, göçmenlerin Silifke ilçesi bölgesindeki İncekum sahilinin yaklaşık 20-25 deniz mili güneydoğusunda olduklarının bildirilmesi üzerine TC Sahil Güvenlik Komutanlığı, TC Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, KTBK Komutanlığı, KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı ve TC Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin bölgeye sevk edildiği kaydedildi.
Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 1 Sahil Güvenlik helikopteri, 1 Sahil Güvenlik uçağı, 1 Sahil Güvenlik korveti ve 4 Sahil Güvenlik botu, Türkiye Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlı 1 helikopter, KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlı 4 Sahil Güvenlik botu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 1 helikopter ile TC Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 1 uçağın katılımıyla gerçekleştirilen arama kurtarma operasyonunda toplam 104 mültecinin sağ olarak kurtarıldığı bildirildi.

 

Enkazda 19 mültecinin de cansız bedenine ulaşıldığı belirtilen açıklamada, Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında görevli Türkiye Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı TCG BARBAROS Fırkateyni’nin de arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere olay mahalline intikal ettiği açıklandı.

 

Akıncı: Akdeniz, mülteci mezarlığı olmaktan çıkarılmalı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıs açıklarında yeni bir facia daha yaşandı. Türkiye ile KKTC yaşanan faciaya müdahale ediliyor. Kurtarılan mültecilerin yanında, ölümler de oldu. Akdeniz, mülteci mezarlığı olmaktan çıkarılmalı. Bizler mültecilerle ilgili olarak üzerimize düşen görevi yapacağız. Bir mülteci bize getirildi, ona en iyi şekilde bakılacak" dedi.

 

Erhürman: İnsanlık dramı

Başbakan Tufan Erhürman da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yenierenköy açıklarında yine insanlık dramı. Ulaşılamayan kayıplar var. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çok üzgünüz" ifadelerini kullandı.

Özersay: Ciddi bir mülteci
sorunuyla yüz yüzeyiz

Londra’da temaslarını sürdüren Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da mülteci teknesinde yaşanan insanlık trajedisiyle ilgili açıklamasında, Kıbrıslı Türklerin uluslararası toplumun parçası olmaya çalıştığını ayrıca bugün uluslararası toplumun da ciddi bir mülteci sorunuyla yüz yüze olduğunu vurguladı.   

 

Özersay, bu insanların can güvenliğinin sağlanmasının, onlara yardımcı olunmasının insancıl hukukun ayrılmaz bir parçası olduğunu kaydetti.

 

Kıbrıslı Türklerin bu bağlamda denizlerdeki kapasitesini geliştirmesi gerektiğini belirten Özersay,

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın da bu gibi insani operasyonlar konusundaki kapasitesini artırmak durumunda olduğunu dile getirdi.

 

Özersay, aynı zamanda uluslararası toplumun da bunu bir mülteci sorunu olarak ele almaktan çıkması; dünyadaki ekonomik, siyasi eşitsizlikler ve çatışmaları tolere eden; çatışan taraflara silah satan yaklaşımları terk etmesi gerektiğini belirtti.

 

Kudret Özersay, bu duruma yol açan ekonomik ve siyasi eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için AB ve diğer tüm aktörlerin adımlar atması gerektiğini kaydederek, aynı durumun Kıbrıs sorunu için de geçerli olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75