banner6

'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni başkan temsil etmeli'

banner37

Filelefthereos gazetesi, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Temsiliyeti Sadece Başkan Aracılığıyla” başlıklı haberinde, Atina’nın önünde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cenevre’deki konferansta mevcudiyetinin garanti altına alınmasına ilişkin 2 adet bilir kişi raporun bulunduğunu ve bunların Güney Kıbrıs’a da bildirildiğini yazdı.

'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni başkan temsil etmeli'
banner150 banner151 banner143

Kıbrıs Rum Hükümeti’nin ise kendi adına, 4 yabancı uzmandan görüş talep ettiğini ve bunları beklediğini yazan gazete, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıcı, eski bakan  Hristos Rozakis’in Yunanistan için verdiği görüşü önemli olarak niteledi.

Habere göre, Rozakis, Cenevre’deki konferansta, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Başkan Nikos Anastasiadis aracılığıyla temsil edilmesi gerektiğini belirtti. Rozakis ayrıca bunun nasıl yapılacağına ilişkin bir dizi yönteme de işaret etti.

Gazete, aynı haberinin içerisinde, Rozakis’in geçtiğimiz ocak ayında Oxford’ta kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen Kıbrıs’taki güvenlik konusuna ilişkin tartışmaya da katıldığını anımsattı.

Gazete haberinde ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin temsiliyeti konusunun, liderler arasındaki yemekte netleştirilmediğine dikkati çekerek bu konuda farklı yaklaşımların olduğunun altını çizdi.

Gazete, Güney Kıbrıs ile Atina’nın, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, anlaşmanın tarafı olarak,  mevcut veya müdahil olmadığı herhangi bir anlaşmanın “havada olacağı” şeklindeki görüşünü BM’ye ilettiğini de yazdı.

Kıbrıs’ta, 1 Aralık’tan bugüne kadar yürütülen görüşmelerde özlü bir ilerlemenin sağlanmadığını da yazan gazete, bu görüşmelerin sonuç vermediğini, iki müzakerecinin yoğun görüşmelerine karşın, Türk tarafının sürecin korunması taktiğini yürüttüğünün açık olduğunu savundu.

Gazete, Türk tarafının niyetinin, tüm anlaşmazlıkları Cenevre’ye taşımak olduğunu da ileri sürdü.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2016, 13:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110