“Kıbrıs Deniz Canlıları Merkezi” de kuruldu

banner37

KIBRIS’ı ziyaret eden Taşkent Doğa Parkı sorumluları, su kaplumbağalarına yönelik hazırlanan merkez ile kuş ve memelilere yönelik olan 27 odalı yerleşkede profesyonellerden oluşan bir ekiple çalıştıklarını vurguladı

“Kıbrıs Deniz Canlıları  Merkezi” de kuruldu
banner99

Ali ÇATAL

   Taşkent Doğa Parkı Direktörü ve Yaban Hayat Rehabilitasyon Uzmanı Kemal Basat ile Zoolog, Herpetolog ve Çevre Eğitimcisi Yrd. Doç. Dr. Nazım Kaşot, Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan 2018 Faaliyet Raporu’nu KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’a sundu.

   Kıbrıs’ta yaban hayatını ve doğa koruma bilincini oluşturma hedefiyle kurulan parkta, yardıma muhtaç hayvanların rehabilitasyonuyla başlayan çalışma profesyonel bir rehabilitasyon merkezine dönüştü.

   Ülke ihtiyacına cevap verebilmek için Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurduklarını belirten Basat ve Kaşot, Şubat 2017’de merkeze getirilen iri başlı deniz kaplumbağası sayesinde de bu kez deniz canlılarına da yönelik bir merkez kurma kararı aldıklarını, Kıbrıs Deniz Canlıları Merkezi’nin de bunun üzerine çalışmalarına başladığını söyledi.

   Enstitü olarak, şimdiye kadar üç çalıştay düzenlediklerini ve endemik mahiyetli yeni örümcek türleri keşfettiklerini belirten Basat ve Kaşot, hayvanları kurtarıp rehabilite etmenin yanı sıra onların doğaya dönüşlerinin sağlanmasının, yaban hayatı ve çevre üzerine toplumsal farkındalığı artırmayı amaçladıklarını belirtti. Uzmanlar, yaptıkları çalışmalardan derlenen ‘Faaliyet Raporu 2018’i hazırladıklarını söyledi.

Basat: Profesyonel bir ekiple çalışıyoruz

Taşkent Doğa Parkı Direktörü ve Yaban Hayat Rehabilitasyon Uzmanı Kemal Basat, su kaplumbağalarına için hazırlanan, su filtreleme kapasitesi saatte 160 tonu bulan ve sıcaklığın 24 derecede stabil kalmasını sağlayan bir düzeneğe sahip merkezleri olduğunu belirtti. Basat, kuş ve memelilere yönelik merkezin ise 600 metrekarelik bir alana kurulmuş, 27 odalı bir yerleşkelerinin olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

   “Profesyonellerden oluşan ekiple çalışıyoruz. Maddi sıkıntıları da devlet ve/veya AB’den yardım almadan çözmeye çalışıyoruz. Hem piknik alanını işletiyoruz hem de 2 bin dönümlük bir arazide arpa ve buğday yetiştiriyoruz. Şu anda üzerinde çalıştığımız bir diğer proje de yurt genelindeki yaban hayvan datalarını toplayacak bir aplikasyon geliştirmek.”

Kaşot: Önce 1190’ı arayın

Zoolog, Herpetolog ve Çevre Eğitimcisi Yrd. Doç. Dr. Nazım Kaşot, yaralı halde bulunan yabanıl canlıların ‘genellikle’ bir hafta-on gün bakılarak uzmanlara teslim edildiğini belirterek “Halbuki bu yapılan son derece yanlış çünkü ilgili canlı, bu süreçte insana ve daha da kötüsü ‘insan tarafından beslenmeye’ alışıyor ve bu da onun yeniden doğaya salınabilmesini çoğu kez engelliyor” dedi.

   Kaşot, halktan önce “1190” arayıp kendilerine bilgi verilmesini isteyerek yardıma muhtaç yabani canlıların, işin ehli olmayan kişiler tarafından bakılamayacağı gerçeğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75