Kıbrıs Engelliler Merkezi Hakkında

banner37

Kıbrıs Engelliler Merkezi Hakkında
banner8

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği, ülke genelinde yaşayan tüm engelli bireyler için her anlamda çözümler üretme gayretinde olan bir sivil toplum örgütüdür.

Sosyal dayanışmadan gündelik yaşama, eğitimden spora kadar hemen her alanda mücadele ediyor, ülke engellerinin ortadan kaldırılabilmesi adına emek harcıyoruz.

Sosyal devlet anlayışı üzere üstlenmiş olduğumuz misyon ve vizyon gereği her geçen gün daha profesyonel adımlar atarak, çalışmalarımızı yarınlara taşıyabilmeyi arzuluyoruz.

Bu noktada hem kira olan dernek binamızın daha ferah bir alana taşınması, hem de empati projesinin ilk adımlarını atabilmek adına Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından verilen 1738 M2 arsaya 175 M2 üzerine kurulu ağır çelik yapı inşası başlamıştır.

Dernek merkezinin yeni hizmet binasına taşınması ile görme engelliler kütüphanesi, görme engelli bağımsız hareket yürüyüş parkurları, sanat kursları ve sosyal dayanışma hizmetleri daha ferah bir ortamda sunulabilecektir.

Hemen ardından planlanan ise empati projesinin hayata geçirilebilmesidir.

banner134
Empati projesi, kapalı ve tamamen karanlık bir ortamda kurulu olan bir minyatür şehirdir. Yollar, caddeler, kaldırımlar, parklar, bahçeler, hatta Saray Önü Meydanı, Selimiye Camii, Bandabulya gibi Kıbrıs'a özgü detayların yer aldığı uygulamalı bu model ile misafirlerin empati yetileri hedef alınıyor.

Bugün çevremizde karşılaşılan tüm engeller yine biz insanları neliyle ortaya çıkmışsa, kaldırımın üzerine arabasını parkeden vatandaş, kaldırımı planlayan yönetici ve mimar, projeler geliştiren mühendis, binalar yapan mütahit, yani herkes empati duygusuyla hareket ederse, atılan adımlar da aynı bilinç doğrultusunda olacaktır.

İşte bu düşünceler sonucunda görme engelli rehberler eşliğinde dileyen herkes misafir edilecek ve inanıyoruz ki bu ziyaret akabine de hayatlarının geriye kalan dilimlerinde ciddi bir farkındalık oluşmuş olacaktır.

Empati projesinin hayata geçirilebilmesi için ilk adım olarak dernek binasının tamamlanması gerekiyor. Gelinen aşamada temel atılmış, iskelet yapısı ise tamamlanmak üzeredir.

İmece usulü üzere başlatılan inşaatımızın ivedilikle tamamlanabilmesi için desteğe ihtiyaç duyulduğunu, sağlanan her katkının da bizler için son derece kıymetli olduğunu ifade etmek isterim.

Dernek başkanı

Ömer Suay

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2021, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75