Kıbrıs evlerinin kapıları

banner37

banner87
Kıbrıs evlerinin kapıları
banner90
banner8

Kıbrıs’ta yıllar önce inşa edilen ve hâlâ tarihi özellikleri korunan birçok ev var. Bu evlerin en önemli özellikleri ise kapıları ve pencereleri.

Ağaç ve demirden oluşan kapılarda, işlemeler ve oymalar da görmek mümkün…

Tabii eski zamanlarda kapı zili yoktu, bunun yerine kapıların üstünde tokmaklar vardı. Artık otantik ve nostalji görüntüsü veren kapı tokmakları, pek fazla kullanılmıyor.

Kapıların üzerinde kilit olarak da demir sürgü kullanıldığını es geçmemek lazım.

banner134
İnternetten yaptığım araştırmada mimaride kapıların önemine işaret ediliyor. Kapıların, yapıların ve sahiplerinin gücünü gösteren en önemli detay olduğu hatta önüne gelenlere üzerindeki detaylarıyla mesaj da verdiği belirtiliyor.

Geleneksel Kıbrıs evlerinde yapıların büyük çoğunluğu kesme taştan inşaa edilmiş, yerine göre kerpiç ve ahşap da kullanılmış. Kültürel miras olan bu evlerin kimisi atıl durumda, kimisi ise sahiplenilmiş.

Kapıların yanı sıra evlere güneşi ağırlayan, aydınlığı sağlayan pencereler de Kıbrıs evlerinin en önemli özelliklerinden biri.

Ülke genelinde bu tarihi evleri, kapıları görmek mümkün. Lefkoşa’daki ve Mağusa’daki surlariçi bölgesi hâlâ bu tarihi yapılara sahip.

Kıbrıs’a özgü bu değerlere sahip çıkmak gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75