banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

27 Mayıs 2023 Cumartesi

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner150

banner150

banner99

İçişleri Bakanı Öztürkler, ülke güvenliği ve kamu huzurunun korunması adına ‘E-Vize Otomasyon Sistemi’nin test çalışmalarına geçildiğini açıkladı:

E-Vize ile kazanan ülkemiz olacaktır

Tüzük haftaya Bakanlar Kurulu’na gidecek… E-Vize sisteminin tüm yazılım aşamalarının dün itibarıyla tamamlandığını ve test aşamasına geçildiğini belirten Bakan Ziya Öztürkler “E-Vize Sisteminin uygulamaya sokulması için son aşama olan tüzük çalışması da tamamlanmıştır. E-Vize Tüzüğü önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulumuzun gündeminde olacaktır” dedi.

**

Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Resmiye Canaltay, suç gelirlerinin aklanmasıyla ilgili yasa ve kredi kartlarıyla ilgili yasanın komitede ele alınmaya başlayacağını açıkladı:

Ekonomi

kayıt altına alınacak

Maliyeye büyük katkı… UBP Milletvekili Canaltay, “Biz ülke olarak kayıt dışı ekonomiden ve devletin gelirlerinin az olmasından şikayet ediyoruz. Suç gelirleri ve kredi kartı ile ilgili yasaları geçirdiğimizde maliyeye büyük maddi katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

**

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Alp Cengiz Alp, esas görevi yasa yapmak olan, buna konsantre olacak bir meclise ihtiyaç olduğunu söyleyerek bunun yolunun nereden geçtiğini anlattı:

Başkanlık sistemine geçmeliyiz

**

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı geri çekilmediği sürece eylemlerine devam edeceklerini açıklayan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem ve Türkiye’den gelen öğretmenleri okullara sokmayacağını söyleyen sendikanın genel sekreteri Tahir Gökçebel’e sert bir yanıt verdi:

Boyunu aşma!

“Ülke menfaatleri söz konusu”… Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu öğretmen yasasındaki değişikliklerle ilgili greve çıkan sendikaların yasada yapılan değişikliklere yönelik bir söylemleri olmadığına dikkat çekerek, “Sendikalar kendilerini yasanın üzerinde görüyorlar. Biz duruşumuzun arkasındayız, netiz. Bu şekilde devam edeceğiz. Burada ülkenin menfaatleri söz konusudur ve asla geri adım atmayacağız, yasayı geçireceğiz” dedi.

“Çocukları kalkan ve silah yapmasınlar”… Sendikaların öğretmenleri yanılttığı vurgusunda bulunan Bakan Çavuşoğlu “Çocukları kalkan ve silah yapıp bize doğrultmasınlar. Toplumu yanıltan bu süreci bir inat uğruna değil, doğrular üzerine yürümek lazım. Eylemi de doğrular üzerine yapmak lazım. Uzun süredir var olan sorunları ifade ederek öğretmeni de yasadan dolayı greve götüren bu çelişkiden vazgeçilmelidir” diye konuştu.

“Sınavlar eninde sonunda yapılacak”… Grevler nedeniyle yapılamayan sınavlarla ilgili de mesaj veren Bakan Çavuşoğlu, “Eylemler ve grevler bittiğinde sınavları yapacağız. Süreç yazın içerisine uzatacak ama yapacağız sınavları. Çocukları hiçbir şekilde mağdur etmeyeceğiz. Daha ne kadar süre bu çocukların haklarını gasp edecekler? Bu böyle asla devam edemez” ifadelerine yer verdi.

**

Lapta Alsancak Çamlıbel Belediye Başkanı Fırat Ataser, Mare Monte Plajı’nın yatırımcıya verilmesi nedeniyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne dava açıp, bölgede halk eylemleri yapmaya hazırlanıyor:

Mare Monte Plajı halkındır

“İzin vermeyeceğiz”… Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Vakıflar İdaresi ile Merit Otelleri’nin Mare Monte için 30 yıllık yeni bir sözleşme imzaladığını açıklayan Ataser, halkın plajı kullanmasının engellendiğini söyledi. Ataser buna izin vermeyeceklerini kaydetti.

**

CTP Milletvekili Devrim Barçın, Türkiye’nin askeri harcamalar için ‘sıfır TL’ gönderdiğini ifade etti:

500 milyon TL’lik askeri harcamayı

Maliye Bakanlığı yerel gelirlerden karşıladı

**

Çatalköy Belediyesi eski Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve 3 kişi, Emrah Beyazlı’yı kaçırarak darp ettikleri suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı

Eski belediye başkanı ve adamları tutuklandı

**

Kız kardeşinin 12 yaşındaki çocuğuna cinsel saldırıda bulunan M.E. isimli dayının cezası belli oldu

Yeğenine cinsel saldırıdan

5 buçuk yıl hapse çarptırıldı

**

Kaportacıya bırakılan Honda, Mercedes ve Mazda model üç araçla sabaha kadar Lefkoşa sokaklarında sırayla turlayan iki genç trafik polisine yakalandı

Tamire bırakılan araçlarla

sabaha kadar gezdiler

**

Narkotik ekipleri tarafından gerçekleştirilen Kıyı Operasyonu’nda, tasarruflarında 1 kilo uyuşturucu bulunan İbrahim Şimşek ile Mustafa Aşut’un tutululuğu 6 gün uzatıldı

1 kilo Hintkenevirini

balık avlarken bulmuşlar

**

KIBRIS, bugün 16 sayfalık Yasemin ekiyle birlikte 48 sayfa

**

On Numara çekildi: 4, 9, 12, 22, 27, 28, 29, 31, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 50, 54, 58, 59, 65, 71, 73, 79

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104