banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

04 Ocak 2023 Çarşamba

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner99

YENİ ERCAN FOTOĞRAFIYLA KULLANILACAK 

Arıklı, Yeni Ercan Havalimanı’nın fiilen bittiğini açıkladı

Şubat’ta test uçuşları başlayacak

*ILS ve trafoların sipariş takibini Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları İşletmecileri’nin yaptığını kaydeden Bakan Arıklı, ILS, trafo ve hücrelerin büyük ölçüde geldiğini söyledi. Arıklı, “Allah izin verirse şubat ortasında test uçuşları başlayacak” dedi.

*Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesi üzerine konuşan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fikri Toros, yeni havaalanının henüz hizmete açılamadığını dile getirdi. Toros, havaalanı için sürekli açılış tarihleri paylaşıldığını fakat bir türlü gerçekleşmediğini söyledi.

**

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Taçoy başkanlığında toplanan Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2023’ün ilk asgari ücretini belirledi:

Brüt 13 bin 563 net 11 bin 800

** Bakan Taçoy, taraflarla varılan uzlaşmaya göre; işletmelere 10 çalışana ve yüzde 50’ye kadar prim desteği verileceğini açıkladı. 1Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret dün Resmi Gazete’de de yayımlandı ve 10 günlük itiraz süresi başladı.

**

Çin'in tedbirleri gevşetmesiyle birlikte Covid-19 hızla yayılmaya başladı. Dünya artan vakalar nedeniyle endişe duyuyor

Covid-19 yeniden hortluyor

**

Pakistan, İran, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs bağlantılı olduğu belirlenen kilolarca methamfetamin, afyon ve eroinle yakalanan Zümrüt Deniz’in aleyhindeki karar açıklandı

Uyuşturucu ticaretine 13 yıl hapislik

**

Veteriner Dairesi Hayvan Sağlığı Birimi Sorumlusu Dr. Demirpençe, koyun ve keçilerde görülebilen Mavi Dil hastalığının ülkemizde de tespit edildiğini, gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı:

KKTC’de ‘Mavi Dil’ var ama endişeye gerek yok

“Sinek mücadelesi yapılıyor”… Dr. Mehmet Demirpençe, Mavi Dil hastalığının Değirmenlik’te bir üreticinin küçükbaş hayvanlarında tespit edildiğini ifade ederek bölgede yoğun şekilde sinek mücadelesi yapıldığını ve gerekli olan bütün önlemleri aldıklarını vurguladı.

**

Mevsimin yağışsız geçmesi hayvan üreticileri ve çiftçileri ‘yem ve tohum bulamama’ endişesine sevk etti, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Deveci ise bakanlığın ülkeyi hiçbir zaman yemsiz ve tohumsuz bırakmadığını vurguladı

Çiftçi, hayvancı endişeli

“Ciddi ekonomik kayıplara neden olacak”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yem sıkıntısından dolayı hayvan ölümleri olacağını ve ülkede süt ve et üretiminin azalacağını söyleyerek kuraklığın ekonomik kayıplara yol açacağını söylerken, Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam da önlem alınmaması halinde bir sonraki döneme ekim yapacak tohum bulamayacakları uyarısında bulundu.

“Ülkeyi ne yemsiz, ne tohumsuz bırakırız”… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, ülkemizde önceki yıllarda da kuraklıklar yaşandığını belirterek, “Kuraklık ilk defa olmadı, bakanlık ülkeyi ne yemsiz ne de tohumsuz bıraktı” dedi ve koşulların gerektirdiği ölçüde gereken önlemlerin alınacağını ve üretimin devamlılığının sağlanması amacıyla gereken çözümlerin sağlanacağını açıkladı.

“Yağışlar mevsim normallerinin çok altında”… Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, 30 yıllık geçmiş değerlendirildiğinde kasım ve aralık ayında yağışların mevsim normallerinin çok altında olduğunu açıklayarak ülkede dengesiz yağışlar görüldüğünü söyledi. Buran, bu ayın 09-15 periyodunun normallerin üzerinde yağışlı göründüğünü ifade ederek “bu kötü gidişatın bir nebze düzeleceğine inanıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2023, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104