banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

6 Ocak 2023 Cumartesi

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner99

Kıbrıs Gazetesi

Maliye Bakanlığı’nın bütçesi onaylandı. Maliye Bakanı Şan vurguladı:

2023’ten umutluyum

“Hayat Pahalılığı öngörülenden fazla çıktı”… Bakanlığının 17 milyar 715 milyon 104 bin 700 TL olarak ön görülen bütçesi onaylanan Maliye Bakanı Alişan Şan, 2022 yılının Mayıs ayında ek bütçe hazırlandığını ve bu yapıldıktan sonra, haziranda Hayat Pahalılığı’nın öngörülenden yüzde 9 fazla çıktığını anımsatarak, 2022’deki olumsuz koşulların 2023’te olmayacağına inanç belirtti ve “2023’ten umutluyum” dedi. Şan, mali disiplin ve gelirlerin artırılması hususlarına önem vereceklerini söyledi.

“2022’yi atlatmayı başardık”… 2022 yılında pandemi ve Rusya – Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinin tüm dünyada etkili olduğunu anlatan Şan, tüm dünyanın enflasyonist bir ekonomi ile karşı karşıya kaldığını kaydetti. “2022’yi atlatmayı başardık. Yaşanan büyük ekonomik krizlerden dolayı bazı ödemeler zaman zaman geç yapıldı, zaman zaman sıkıntıya düştü” diyen Şan, bunların artık düzene girdiğini belirtti.

**

Meteoroloji Dairesi eski Müdürü Fehmi Oktay, öngörülere göre bu yılın daha az yağışlı olacağını söyledi:

Olası bir kuraklık bizi bekliyor

Fehmi Oktay,“Şayet yağış olsaydı, Mesarya’da arpa ve tarım ürünleri şimdiye kadar 15-20 santimetrde olurdu ama şimdilerde bu bitkiler ancak çim boyutunda. Bu sene kuraklığa gidiyoruz diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

**

KKTC’deki Covid-19 vakalarında önceki haftaya göre yüzde 35 artış var. Sağlık Bakanlığı sadece Covid-19’da değil, grip vakalarında da artış olduğuna dikkati çekerek uyardı:

Tedbirli davranılmalı

Bakanlık halkı uyardı… KKTC’deki Covid-19 vakaları, 14-22 Aralık arasında 154 iken, 28 Aralık-3 Ocak arasında 55 artarak 209 oldu. Sağlık Bakanlığı, mevsimsel nedenlerin de etkisi ile Covid-19 ve solunum yolu hastalığına neden olan viral enfeksiyonlarda beklenen artışın yaşandığını belirtti ve vatandaşları koruma tedbirlerine daha titiz bir şekilde uymaya çağırdı.

“Artışı zaten bekliyorduk”… Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Deren Oygar, KIBRIS muhabirinin bir sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Covid-19 ile varyantları ve diğer grip vakalarında bir artış görüldüğünün doğru olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Mevsimsel özellikler dolayısıyla aralık, ocak ve şubatta vaka sayılarında bir artış olmasını zaten bekliyorduk. Ortaya çıkan rakamlar da bunu doğruluyor.”

Güney Kıbrıs’ta 1262… Güney Kıbrıs’ta ise 30 Aralık- 5 Ocak arasındaki vaka sayısı 1262’ye yükseldi. Söz konusu dönemde yaşları 85-93 arası dört kişi Covid-19’dan yaşamını yitirdi.

**

Tespit edilemeyen bir teknenin Karşıyaka sahiline bıraktığı 6’sı çocuk, ikisi kadın 36 kaçak göçmeni, yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’a geçmeleri için Alayköy bölgesine götürmeye çalışan iki kişi suçüstü yakalandı

36 kişi Güney’e kaçırılıyordu

Karşıyaka sahillerine bırakıldıkları ve Güney Kıbrıs’a geçme niyetinde oldukları belirlenen Suriye uyruklu 36 kaçak göçmenden yetişkin olanlar M.K. ve K.D., dün mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerine 3 gün tutukluluk emri alındı. Çocuklar ise, polis müdürlüğünde bekletildi.

**

SPOTLAR:

Yaş Sebze ve Meyve Referans Fiyatları Belirleme Komitesi, dün referans fiyatları açıkladı:

Yedi ürünün referans fiyatı düştü

**

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, “6 bin tonluk Diesel’i taşıyan tankerin bugün KKTC’ye geleceğini” bildirdi:

Ülkede yakıt sıkıntısı yok

**

Geçitkale Havaalanı’nın enerji nakil hatlarının deplase edilmesine ilişkin protokol, Türkiye Resmî Gazete’de yayımlandı

Geçitkale’de enerji hatları taşınıyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104