banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

10 Ocak 2023 Salı

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner99

TBMM Başkanı Şentop, KKTC Meclis Başkanı zorlu ile görüştü…

KKTC’nin uluslararası görünürlüğünü artıracağız

“Tatar’ın Nisan 2021 vizyonunu kuvvetle destekliyoruz”… Şentop, Türkiye'nin, Kıbrıs meselesinde, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın 2021 Nisan ayında ortaya koyduğu vizyonu kuvvetle desteklediğini ifade etti. Şentop, muhataplarıyla yaptıkları bütün görüşmelerde, çözüm için iyi niyetli ve yapıcı bir tutum sergileyen Kıbrıs Türk halkının maruz kaldığı insanlık ve hukuk dışı kısıtlama ve ambargolara işaret ederek, bunların sona erdirilmelerini talep ettiklerini vurguladı.

**

Ünal Çağıner’i kaybettik

İş insanı, eski UBP Girne İlçe Başkanlarından Ünal Çağıner, yaşamını yitirdi. Çağıner, bugün toprağa verilecek.

**

Mali yapısı daha güçlü belediyeler oluşmasını hedefleyen Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı, önümüzdeki hafta Meclis’ten geçecek

Etkin belediyecilik

Belediyeler reformunun tamamlayıcısı… Belediyeler Reformu’nun tamamlayıcısı olacak olan 51/95 Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı hazır. Belediyelerin mali yapısını güçlendirecek tasarı ile belediyelerin etkinliğinin artırılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi hedeflendi.

Havuz sistemi ile gelirler artırılacak… Kırsaldaki belediyelerin devlet gelirlerinden daha çok faydalanacağı, oluşturulan havuz sistemi ile gelirlerin artırılacağı bir döneme geçiş olacak.

“Hummalı bir çalışma yapılıyor”… Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Özdemir Berova, birleştirilen belediyelerin mali yapısının oluşturulabilmesi ve personelin intibakı konusunda hızlı ve hummalı bir çalışma olduğunu söyledi.

**

Altı ay sonra yürürlüğe girecek olan saplı plastik torbaların yasaklanmasını, yeni tedbirler izliyor. Çevre Dairesi Müdürü Aktolgalı, bu hafta içinde getirilecek yeni bir yasağa işaret etti:

Plastik tabak ve çatallar da yasaklanıyor

“Çok kullanımlık torbalar tercih edilecek”… Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, naylon poşetlerin doğada uzun süre kaldığını hatırlatarak, bir an önce çok kullanımlık torbaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Aktolgalı, plastik tabak, çatal, bıçak, kaşık, pipet, paket servislerde kullanılan strafor ve köpük kutuların tümünün de bu hafta içinde yasaklanacağını belirtti.

“Davranış bütünlüğü sağlanmalı”… Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, vatandaşların ve üretim yapan plastik/naylon poşet üreticilerinin ne yapacağına yönelik yaygın bir kampanya yürütülmesi gerektiğinin altını çizerek, bilgilendirme kampanyaları çerçevesinde ülkede davranış bütünlüğü sağlanması gerektiğini ifade etti. Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu da kararın uygulanabilirliği için sektör temsilcileri ile istişare yapılmasını istedi.

**

KIBRIS Medya Grubu, gücüne güç katıyor

* KIBRIS Yeşil Vatan Medya Grubu, deneyimli isimlerle kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Meslek duayeni Özer Kanlı’nın Genel Koordinatör ve Genel Yayın Yönetmenliğine getirilmesi sonrasında deneyimli gazeteci Aytuğ Türkkan da ekibe katıldı. Türkkan, Medya Grubu Genel Haber Müdürlüğü görevine getirildi. Aytuğ Türkkan, KIBRIS Gazetesi, KTV, www.kibrisgazetesi.com için haber üretiminin koordinasyonunu üstlenecek olmasının yanı sıra köşe yazıları ve televizyon programları ile gündemin nabzını tutacak.

* Kıbrıs Türk basınının lider gazetesi KIBRIS’ın yazar kadrosu da genişlemeye devam ediyor. Kıbrıs Türk kamuoyunun çok yakından tanıdığı deneyimli usta köşe yazarı eski milletvekili Dr. Nazım Beratlı ile araştırmacı-yazar Bülent Fevzioğlu da artık KIBRIS Gazetesi aracılığıyla okuyucularına ulaşacak. Fevzioğlu, köşe yazılarının yanı sıra kültür ve sanat sayfası ile de okurlarıyla birlikte olacak. Beratlı da güncel siyasi gelişmeleri tarihsel bir perspektif ile yoğurduğu köşe yazıları ile yorumlayacak.

**

Kumyalı-Pamuklu anayolunda iki aracın yüz yüze çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı

Şerit ihlali iki can alıyordu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104