banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

14 Ocak 2023 Cumartesi

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner99

Üzerinden 20 yıl geçen İngiliz Belgeleri, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne katılımı öncesinde İngiltere açısından perde gerisinde yaşananları gözler önüne serdi…

“AB, Türkiye’ye şantaj yapmalı”

Hannay imzalı 1996-2003 dönemi belgeler… İngiliz hükümeti, üzerinden 20 yıl geçen belgelerdeki gizliliği kaldırdı, sır perdesi aralandı. İngiltere’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi David Hannay’ın 1996’dan 2003’e kadar müzakere sürecinde yaşananları kaleme aldığı belgelerde çözüm için yapılan baskılar ortaya çıktı.

Türkiye’ye şantaj, Denktaş’a dikkat… Hannay, kaleme aldığı belgelerde, Avrupa Birliği’nin çözüm için Türkiye’ye şantaj yapması gerektiğini yazıyor. Hannay’ın ayrıca, Denktaş’ın “doğrudan görüşmelerden çıkmanın bir koşulu olarak statüsünün tanınması konusunda kabul edilemez taleplerde bulunma olasılığının çok yüksek olduğu” konusunda uyarıda bulunması dikkat çekiyor.

**

KIBRIS’ın gündeme getirdiği ‘Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarihi Kitabı’ ile ilgili ‘Kitap Yazım Komisyonu’ oluşturuldu

Kıbrıs Türk Milli Mücadele Tarih

Kitabı için çalışmalar başladı

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kitabın yazımı için Talim ve Terbiye Dairesi bünyesinde bir komisyon kurduklarını açıkladı, komisyonun yapacağı çalışmalar sonucunda kitabı hazırlayacaklarını ve eğitim programına ekleyeceklerini belirtti.

**

Teknecik Elektrik Santrali’nde meydana gelen jeneratör arızası nedeniyle iki gündür ülkede dönüşümlü elektrik kesintileri yaşanırken KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, onarım çalışmalarının sürdüğünü açıkladı

Elektrikte kapasite sorunu

Vatandaş şikayetçi ve mağdur… Havanın birden bire soğuması üzerine elektrik kullanımı yine doruğa tırmandı. Ancak arızalar ve üretim yetersizliği nedeniyle vatandaşın ihtiyacı karşılanamıyor. Bu nedenle ülke genelinde elektrik kesintileri başladı. Vatandaş elektrik kesintilerine tepki gösterirken sıkıntıların aşılması için kalıcı çözümler üretilmesi çağrısında bulunuyor.

“En kısa sürede tamamlanacak”… KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa, Teknecik Elektrik Santrali’ndeki bir ünitede arıza meydana geldiğini ve arızanın giderilmesi için teknik elemanların santralde çalıştığını ifade ederek en kısa sürede çalışmaların tamamlanacağını söyledi.

“Enerji ihtiyacı 310 megawatt”… KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, yükün en pik seviyede olduğu akşam saatlerinde ülkenin 310 megawatt enerji ihtiyacı olduğunu belirterek santraldeki arızanın sebep olduğu eksik üretimin yaklaşık 40 megawatt civarında olduğunu açıkladı. Uzmanlar ise kurulu gücün ihtiyacın en az 100 megawatt üzerinde olmasının ülkede sıkıntı yaşanmaması için şart olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre KKTC’de elektrikte asıl sorun üretim kapasitesinin düşük olması, trafolar ve iletim hatlarıdır.

**

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın vefatının 11’inci yıl dönümü nedeniyle törenler düzenlendi, camilerde mevlit okutuldu 

Denktaş, saygı ve özlemle anıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın anıt mezarında dün anma töreni düzenlendi, öğleyin ülke genelindeki camilerde mevlit okutuldu. Yurt genelinde Denktaş için anma törenleri yapıldı, Denktaş’ın anılarından oluşan sergi açıldı.

**

İçişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Hasan Fındık, 2004-2005 yılları “Evrak sahteleme ve sahtekarlıkla kayıt temin etmek” suçlarından Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildi ve suçlamaları kabul etmedi 

Eski müsteşar ‘sahtekarlıktan’ yargılanıyor

Hasan Fındık, dün itham edildiği suçların hiçbirini kabul etmedi. Mahkeme, davanın duruşmalarına başlanılmasına, sanık Hasan Fındık’ın ise bu sürede tutuklu yargılanmasına karar vererek cezaevine gönderdi.

**

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Maliye Bakanı Alişan Şan’ın kendilerini ocak ayı başında vergi matrahları ile ilgili bir toplantıya çağırması gerektiğini ancak çağırılmadıklarını söyledi

“Maliye Bakanı Şan, bizim anlayışımızı hak etmiyor”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Göç Yasası’ndan işe girenlerin ‘adaletsiz vergi matrahları’ nedeniyle mağduriyet yaşadığını söyleyerek, az alanların çok, çok alanların az vergi verdiğini, bunun düzeltilmesi yanında Göç Yasası’ndan işe girenlerin maaşlarına ek artış yapılacağının sözünün verildiğini kaydetti.

**

Bakanlar Kurulu, Din İşleri Başkanı Ünsal’ın konuşmasıyla ilgili soruşturma kararı aldı; çeşitli siyasi parti, dernek ve sivil toplum örgütlerinin tepkileri ise sürdü

Ahmet Ünsal hakkında soruşturma açılıyor

Bakanlar Kurulu, KKTC Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın, Gazimağusa Polatpaşa Camisi’nde kadınlara yönelik düzenlenen bir seminerde yaptığı konuşmasıyla ilgili soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma, Başbakanlık Denetleme Kurulu ya da oluşturulacak bir komite tarafından yürütülecek.

**

On Numara çekildi: 7, 9, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 29, 30, 36, 47, 50, 52, 57, 60, 64, 66, 69, 76, 78

**

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104