banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

17 Ocak 2023 Salı

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner99

Bankaların ihtiyaç kredisi için uyguladığı Türk Lirası kredi faiz oranları yüzde 30 civarındayken, mevduata uygulanan faiz oranı yüzde 15’lerde kalıyor

Kredi ile mevduat farkı büyük…

“Kredi faizi mevduattan daha düşük olmalı”…

Devlet Planlama Örgütü eski Müsteşarı, Ekonomist Ödül Muhtaroğlu, mevduatını KKTC’de tutacak ve yüzde 15 faiz geliri elde edecek vatandaşın, yüzde 30-35 düzeylerinde tüketici kredisi borçlanmasının mantıklı olmadığı gibi piyasa kurallarına da uymadığını söyledi, “Mevduat faizlerinin yüzde 15 olduğu bir piyasada kredi faizlerinin daha düşük olması beklenir” vurgusu yaptı.

“1.6 milyar TL’lik icra kararı var”…

LAÜ Ekonomi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Kaan Kutlay işletme, özel ve tüzel kişilerin ipotek göstererek aldığı kredilerin ödemesi yapılmadığı için tüm ticari bankaların alacağı 1.6 milyar TL’lik kesinleşmiş mahkeme kararı olduğunu belirtti. Bankaların haciz kararı verilen bu borçları tahsil etmesi halinde faizlerin düşeceğine işaret eden Kutlay, “mahkemelerin ağır işleyişi ve bürokrasiden dolayı icra kararı çıkmasına rağmen hacizli mallar satılamıyor” dedi.

**

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla kabul etti

Belediyeler için önemli adım

** Meclis Genel Kurulu’nun dünkü birleşiminde yapılan açık oylamada tasarıyla 26 milletvekili kabul, 5 milletvekili ret oyu verdi ve bu sonuca göre 12 yıldır meclise gelip kadük olan yasa sonunda görüşülerek kabul edildi.

**

Ülkeyi 11 Ocak’tan beri etkisi altına alan yoğun yağışlar dün de gün boyu sürdü. Birçok bölgede su baskını, taş ve toprak kaymaları, bina ve isnat duvarlarında çökme oldu, bazı yollar trafiğe kapandı

Her yerde su baskını

Çatalköy’den Geçitköy’e kadar…

Ülke genelinde etkili olan yoğun yağışlar özellikle Çatalköy’den Geçitköy’e kadar olan bölgelerde şiddetini artırdı. Girne-Değirmenlik yolu taş ve toprak kayması ile su baskını nedeniyle trafiğe kapatılırken, Çatalköy’de bazı işyerleri ile yollarda su baskınları oldu. Girne, Lapta, Alsancak, Karşıyaka bölgelerinde de benzer sorunlar yaşanırken, Geçitköy’de dere taştı, Çamlıbel-Geçitköy yolu trafiğe kapandı. Kozanköy-Karşıyaka yolunda çökme meydana geldi.

Mağusa’da tarihi yapılar hasar gördü…

Günlerdir yoğun yağışın etkili olduğu Gazimağusa’dan da hasar haberi geldi. MASDER Başkanı Serdar Atai, birçok kültürle harmanlanan açık hava müzesi Mağusa kentindeki tarihi yapıların bir kısmının, şiddetli yağmur nedeniyle yıkıldığını söyledi. Atai, tarihi Mağusa Surları’nın en önemli kapılarından Akkule’de ve Lala Mustafa Paşa Camii’nin arkasındaki İngiliz döneminden kalma duvarda yıkılma meydana geldiğini belirtti.

Yağışlar bir hafta sonra geri dönecek…

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, yağışların bugün de yer yer etkili olacağını ve bölgeyi terk edeceğini, ancak 24-25 Ocak’tan itibaren yeni bir yağış sisteminin bölgede etkili olmasının beklendiğini açıkladı. Buran, tahminlerin nisan ayına kadar yoğun yağış olacağını gösterdiğini söyledi.

**

Memleketlisi 8 kişinin Güney Kıbrıs’a geçmesini sağlamaktan yargılanan Irak uyruklu Muhammad Kamil Ali Ali, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulundu

İnsan kaçakçılığına 2 yıl hapis cezası

**

Uyuşturucudan sabıkalı M.D., uyuşturucudan yargılanmak için mahkemelerin hücresinde bekletilen İ.Y.’ye meyve suyu kutusu içinde uyuşturucu vermeye çalışırken yakalandı

Bu kadarına da pes

Emine UYSAL ÇALUDA’nın haberi sayfa…

**

Elektrik kesintileri sona erdi

 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı Teknecik’teki arızaların giderildiğini, Güney Kıbrıs’tan da elektrik alındığını açıkladı, KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın ise, termal santralin devreye girdiğini, diğer arızaları gidermek için de çalıştıklarını söyledi.

**

Ünsal’a tepki için yürüdüler

**

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın açıklamalarını protesto etmek için dernek, sendika ve siyasi partililerden oluşan 46 örgüt Başbakanlığa yürüdü.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104