banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

18 Ocak 2023 Çarşamba

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner99

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Ömüraliyev ile bir araya geldi. Ertuğruloğlu, KIBRIS’a konuştu

“Hedefimiz tam üyelik”

“Gelişmeler yavaş yavaş olacak”… Görüşme sonrası KIBRIS’a konuşan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Ömüraliyev ile görüşmesinin ilk temas olduğunu belirterek, “TDT ile ilişkilerimiz önümüzdeki süreçte adım adım ilerleyecek. Çeşitli gelişmeler yavaş yavaş olacak. Gözlemci üye olur olmaz hemen üye olunması beklenemez. Böyle bir şey hiçbir yerde söz konusu değildir. Bu yaptığımız ilk temastı. Hedefimiz tam üyeliği gerçekleştirmek” dedi.

“Bayrağımız ile adımız ile”… İlk temaslarının çok olumlu geçtiğini belirten Ertuğruloğlu, “İlk adım bugün atıldı. En uzun yolculuklar ilk adım ile başlar, biz de bugün ilk adımı atmış olduk. Bayrağımız ile adımız ile uluslararası bir teşkilata gözlemci üye olduk. Uluslararası ilişkilerde öyle hemen oldu bitti diye bir şey söz konusu değil, bazı şeyler zaman alır. Biz bu süreçte gözlemci üye olduğumuz teşkilatın uluslararası konumunu ve bağlantılarını iyi değerlendirmeye çalışacağız” ifadelerine yer verdi.  

**

Türkiye ile enterkonnekte olmanın yararları üzerine konuşan Taçoy, “2030 yılında 850 megawatt, 2035’te ise 1120 megawatt’a ihtiyacımız olacak, buna hazır olmalıyız” dedi

“Türkiye’den elektrik getirmek fizibldır”

**

Başbakan Üstel, Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’la ortak basın toplantısında konuştu…

“Kabloyla elektrik gelecek”

Oktay ve Üstel, Kıbrıs Türkü için 3 müjde vermek istediklerini söyledi:
1-Türkiye ve KKTC hükümetleri Türkiye’yle KKTC arasında elektrikte bir enterkonnekte sistem oluşmasına yol açacak kablo projesine başlanmasını kararlaştırdılar.

2-KKTC’de hemen sosyal konut yapımına gidilmesi konusunda da uzlaşma sağlandı. İlk olarak Maraş bölgesinde sosyal konut yapımına gidilecek.

3-KKTC’de yaşayan Türk vatandaşları Türkiye sağlık sisteminden yararlanacak.

Başbakan Üstel, toplantıdan sonra düzenlenen basın toplantısında şöyle dedi:
- “Türkiye’deki sağlık sisteminden, Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız gibi yararlanma hakkı getiriyoruz Kıbrıs’ta yaşayan Türk vatandaşlarına. Bu çerçevede, iki ülke sigorta sistemleri entegre edilecektir. Derinya bölgesindeki sosyal konut alanını devreye alıyoruz ve bu bölgede TOKİ işbirliğiyle sosyal konut projelerini yakın zamanda başlatıyor olacağız.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise şunları ifade etti:
- “Asrın projesi ile denizin altından Toroslar’ın suyunu Kıbrıs Türkü kardeşlerimize ulaştırdığımız gibi şimdi de kablo ile elektrik temini projesini başlatıyoruz. Bununla ilgili tüm hazırlıklar şu anda hükümet nezdinde devam ediyor.”

**

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, TC Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile görüştü

KKTC ile Türkiye protokol imzaladı

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile TC Tarım ve Orman Bakanlığı arasında “Türkiye’den KKTC’ye Su Götürme Projesi Kapsamında KKTC’de Yapılmış Olan Tesislerin Geçiş Döneminde İşletilmesine Dair Protokol” imzalandı. 

**

Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nden Taksim Sahası’na inişi sağlayan merdivenler taşlar ve teller kullanılarak oluşturulan bariyer ile kapatıldı 

BM, Taksim Sahası’na bariyer çekti

BM askerleri, dün iş araçlarıyla KKTC ile Güney Kıbrıs’ı ayıran Yeşil Hat üzerinde bulunan ve kullanım hakkı Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nde olan Taksim Sahası’na girdi, sahaya inen merdivenin önüne bariyer inşa etti.

**

Güney’den KKTC’ye giriş yapan iki kişinin tasarrufunda 100 gram kokain bulundu, evlerinde ise 348 gram Hintkeneviri, 16 gram kokain ve Glock marka tabanca ile 55 adet canlı mermi ele geçirildi

Uyuşturucu ticareti ‘Kilit’ operasyonuna takıldı

Zanlı K.S.’nin evinde uyuşturucu, tabanca ve mermilerin yanında 55 adet küçük çıt çıtlı poşet, öğütücü ve hassas terazi de bulan polis, zanlıların uyuşturucu ticareti yaptıkları veya yapma niyetinde oldukları ihtimali üzerinde de duruyor. 

**

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104