banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

22 Ocak Pazar 2023

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner99

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan tarım sektörünün desteklenmesi gerektiğini söyleyerek, ilgililere çağrı yaptı:

Üreticiyi destekleyin, üreten yok olmaz

“Önlem alınmazsa eylem kapıda”… Başkan Mehmet Nizam, “Sektör dipte. Üretici zorda. Borç faizleri, 26.5’e yükseldi, maliyetlerde yüzde 300-500 oranında artış oldu. Destekler gününde tarihlendirilerek ödenmelidir. ‘Ateşten gömlek’ giydim, üreticinin ayağa kalkması için çalışıyorum. İlgililer önlem almazsa, eylem kapıda” diyerek uyarıda bulundu.

“5 yılın ikisi-üçü kurak geçiyor”… Üreticiyi geçen yıl don, bu yıl da kuraklık vurduğunu belirten Nizam, “İlgililer üretime önem vermelidir. Yarı kurak bir ülkede yaşıyoruz. 5 yılın 2 ya da 3 yılı kurak geliyor. Kurak yıllarda üretici yüzde 90, verimli yıllarda ise yüzde 40 dışa bağımlı. Tam verimli yıllarda ise, ihraca ürün bile üretebiliyor” dedi.

**

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Paşa, kurumun yakıt sıkıntısı olmadığını söylerken, Genel Müdür Vekili Aydın da arıza nedeniyle Güney’den elektrik alımı yapıldığını belirtti:

Yakıt gemisi 3 gün içinde geliyor

KIB-TEK yetkilileri, şu anda planlanmış elektrik kesintisinin gündemlerinde olmadığını söyleyerek, yakıt gemisinin de 3 gün içerisinde gelmiş olacağını açıkladı.

**

KIBRIS’a konuşan TELSİM ile KKTCELL’in yetkilileri, 4.5G ile internet hızının 10 kat artacağını belirttiler...

4.5G, eylüle hazır…

4.5G hayatımıza neler getirecek?… Telsim Genel Müdürü Tüz, 4.5G’nin hayatımıza getireceği en büyük değişikliğin hız olacağını söyledi. Tüz, 4.5G’nin KKTC’ye gelişiyle yeni endüstri döneminin başlayacağına işaret ederek, sağlık hizmeti, akıllı şehirler, tedarik zinciri ve lojistik, imalat, akıllı tarım, mobil ofis, akıllı ev, turizm ve eğlence gibi sektörlerin 4.5G’nin getireceği ekonomik faydadan yararlanacağını bildirdi. Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Küçüközdemir de 4.5G ile bekleme sürelerinin tarih olacağını vurguladı. Uzaktan çalışmanın 4.5G teknolojisi ile çok kolay olacağına dikkat çeken Küçüközdemir, mobil sağlık ve mobil eğitim ile uzaktan erişimin çok daha kolay olacağını, sanal ortamda gerçekleştirilen e-ticaret’te, online işlem ve faaliyetlerin gerçek zamanlı yapılabileceğini belirtti.

90 milyon dolarlık yatırım… Telsim Genel Müdürü Sefer Tüz, 17 milyon 791 bin 177 dolara bağlanan ihalenin, seçilen ödeme yöntemine göre yaklaşık 30 ile 40 milyon dolar arasında bir ödemeyle gerçekleşeceğini belirterek, lisans bedeli hariç 50 milyon doları aşkın yatırım yapmayı planladıklarını belirtti. Tüz, toplam yatırım miktarının ise yaklaşık 80-90 milyon dolar arasında olacağını açıkladı.

Toplam 49 milyon dolar +KDV… Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, 4G/5G için devlete ödenen rakamın 9.7 milyon Amerikan Doları (USD) olduğunu, önceden yapılan lisans ödemeleri ile birlikte toplam tutarın ise 49 milyon USD+KDV olacağını açıkladı. Küçüközdemir, “yapılacak yatırımların da eklenmesiyle ülkemize yatırım ve katkımızla sağlayacağımız katma değerin 60 milyon USD’nin üzerinde olacağını söylemek mümkündür” dedi.

**

Anastasiadis, 2017 yılı Ocak ayında Cenevre’deki beşli konferansta elde etmeyi başardığı birçok yakınlaşmanın Kıbrıs Türk tarafının geri adım atmasıyla bozulduğunu iddia etti:

2017’de Annan Planı Rumların lehine iyileştirilmişti…

**

KIBRIS TV’ye konuk olan Meclis eski Başkanı Siber, “Taksim Sahası keşke iki tarafın da birlikte maç yapabileceği bir alana dönüşse” dedi ve ekledi:

BM eşit davranmıyor

**

Haspolat’ta 10 Ocak’ta baltayla korkuttukları Chukwudı Oliver Nwauuisi’nin 11 metre yükseklikteki balkondan atlayarak ağır yaralanmasına sebep olmaktan aranan iki kişi tutuklandı

Güney Kıbrıs’ta yakalanıp,

KKTC’ye iade edildiler

**

ÇILGIN SAYISAL LOTO ÇEKİLDİ: 39, 49, 62, 81, 87, 88, 14, 14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104