banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

24 Ocak 2023 Salı

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner99

Girne Belediye Başkanı Şenkul, “kanalizasyon suları arıtılmadan direkt denize veriliyor ve pislikler kıyıya kadar ulaşıyor” dedi. Şenkul soruna ara çözüm bulup köklü çözüme yöneleceklerini söyledi

Girne’nin yakıcı derdi kanalizasyon

“Biyolojik arıtma tesisleri kurulacak”… Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, kent için doğu ve batı olmak üzere iki ayrı biyolojik arıtma tesisi için çalışma başlattıklarını ifade ederek, kaynak tutarı, lokasyon ve ihtiyaç duyulan tesislerin kapasitesinin belirlenmesi noktasındaki yol haritasının 6 aylık bir sürede belirleneceğini belirtti.

“Ara çözümler planlandı”… Girne’de hiçbir arıtma yapılmadan suların denize bırakıldığını, bu nedenle çıkan pisliklerin yeteri kadar yayılmadan kıyıya vurduğunu ifade eden Şenkul, bunun önlenmesi için ön arıtma tesisinin hayata geçirileceğini ve kanalizasyonu 900 metreden deşarj eden borunun bin metre daha uzaklığa, daha derin ve akıntının daha yoğun olduğu yere götürüleceğini kaydetti.

**

AK Parti Grup Başkan Vekili Binali Yıldırım, KKTC’nin TDT’na gözlemci üye olarak katılması kararının önemine işaret etti:

Türk dünyası KKTC’ye ambargolara

daha fazla rıza göstermeyecektir

**

Türkiye ile yapılan görüşmenin içeriği Meclis’te iktidar partileri ile CTP arasında tartışma konusu oldu

Meclis’te gerginlik…

** Meclis’te ana muhalefet CTP Başkanı Tufan Erhürman, elektrik, sosyal konut, Türkiye ile sağlık sisteminin entegre olması ve Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal ile ilgili sorular yöneltti, hükümeti temsilen ilgili bakanlar yanıtladı.

“Sistem enterkonnekte olacak. Talimat verildi”… Erhürman, elektrikte yapılacak projenin enterkonnekte mi, bir santralden çekilecek bir kabloyla mı ilgili olacağını sordu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı Türkiye ile enterkonnekte sistem kurulacağını, bu konuda talimatı bizzat Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiğini açıkladı.

“Genel Sağlık Sigortası Yasası şart”… “Sağlık protokolü kimleri kapsayacak?” sorusuna yanıt Sağlık Bakanı Altuğra ve Çalışma Bakanı Taçoy’dan geldi. Altuğra, ülkede yaşayan TC kimliği ve TC-KKTC kimliği taşıyan insanların Türkiye’de yaşayan biri gibi orada sağlık hizmet alması için çalışıldığını kaydetti. Bakan Taçoy da sistemin kurulabilmesi için Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

“TOKİ maddi katkı sağlayacak”… Erhürman, 40 yıl önce KKTC’nin sosyal konut yaptığını şimdi daha fazla kaynak varken neden bunu TOKİ’nin yapacağını sorguladı. Bakan Arıklı, 30 yıldan beridir ülkede sosyal konut yapılamadığını söyledi. Sosyal konutları TOKİ’nin maddi imkanları ile yapmayı öngördüklerini ifade etti.

Kadınlardan pankartlı eylem ve şov eleştirisi… Arıklı’nın konuşması sırasında Meclis Genel Kurulu seyirci locasında, “Ahmet Ünsal görevden alınsın” yazılı pankart açılıp, protesto gösterisi yapıldı. Bakan Arıklı, “Bu şov için bu ortamı hazırladınız” diyerek muhalefeti suçladı. Yeniden söz alan Erhürman, bu söyleminden dolayı Arıklı’yı kınadı.

**

LTB Başkanı Harmancı ile Gönyeli - Alayköy Belediye Başkanı Amcaoğlu dün ilk kez bir araya gelerek yıllardır süren “kanalizasyon parası” konusunda uzlaşı yolu aradı

Ortak çalışma grubu kuruluyor…

“Borç 9 milyon Euro’dan da fazla”… Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, Haspolat’taki İki Toplumlu Arıtma Tesisi’ni işleten ve haziran ayında sözleşmesi bitecek olan firmaya olan borcun 9 milyon Euro’nun üzerinde olduğunu belirtti. Amcaoğlu, bu şartlarda bu borcun belediyeler tarafından kapatılmasının mümkün olmadığını, başkanlar olarak merkezi hükümet nezdinde temasları olacağını açıkladı.

Ortak çalışma grubu… Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da, bundan sonraki sürecin doğru bir zeminde yürütülebilmesine yönelik bir komite kurulması konusunda Hüseyin Amcaoğlu ile anlaştıklarını kaydetti. “Önümüzdeki süreci doğru yürütmek için bir komite kuruyoruz. Bir ortaklaşma olabilir mi düşüncesi ile bir çalışma yapılacak” diyen Harmancı, komitenin de teknik elemanlardan kurulacağını belirtti.

**

Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda, kullandığı araçla banket içindeki iki yayaya çarparak ölümlerine sebep olmaktan yargılanan Örge Soğukpınar’ın aleyhindeki karar açıklandı

İki ölümlü kazaya 6 yıl hapis cezası

**

Mandıra yeri yüzünden tartıştığı Cengiz Korkmazhan’ı başından yumrukladıktan sonra havaya kaldırıp yere çarpan H.V.’nin aleyhine 5 gün tutukluluk emri alındı

Adamın kafatasını çatlattı,ayak bileğini kırdı

**

Güney Kıbrıs’ta EOKA yanlıları ile karşıtlarının kavgaları devam ediyor…

Limasol’da 7 polis yaralandı

**

KIBRIS’a konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Oygar, dünya genelinde olduğu gibi KKTC’de de yaşanan ilaç sıkıntısının giderilmesi için adım atıldığını açıkladı:

Eksik ilaç listeleri Türkiye’ye gönderildi

**

UBP Milletvekili Dinçyürek, CTP’nin İhtiyat Sandığı Fonu’na yönelik değişiklik talebini hükümetin neden reddettiğini açıkladı

“Kurumun oranları bankaların üzerinde”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104